Zdroj: Jiří Štarha

Atraktivní bungalov s vůní dřeva v blízkosti moravského Kyjova

09. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dřevěné domy nejsou už dávno atraktivním bydlením severských zemí, ale hojně se objevují i u nás. Jeden z nich jsme navštívili nedaleko moravského Kyjova a užili jsem si jeho příjemnou útulnou atmosféru.

Přízemní dům od společnosti Kontio je zasazen do svažitého terénu a přirozeně zapadá do krajiny. Mezi vzrostlými stromy nás přivítaly medově zabarvené trámové stěny, které naznačovaly, že se nám bude líbit i uvnitř.

Přečtěte si také:
Interiér bungalovu mladého muže chytí za srdce každého milovníka designu

Petr a Viera, majitelé domu s rozlehlou terasou, koncipovali své bydlení tak, aby vyhovovalo jejich životnímu stylu a také vypovídalo o jejich koníčcích a zálibách. Záviděníhodného výhledu do kraje na okolní kopce si mohou užívat z velkoryse pojatého otevřeného prostoru, kterému dominuje světlá vzdušná obývací část propojená s kuchyní a jídelním koutem. Velký prostor ještě rozšiřuje prostorná a částečně zastřešená terasa přístupná skrze posuvná francouzská okna.

Moderní tradice

Obývací prostor je krásně světlý díky velkým francouzským oknům vedoucím na prostornou a částečně zastřešenou terasu. Interiér celého domu reflektuje vkus jeho majitelů. Trámy jsou ošetřeny světlou lazurou a dubová podlaha přípravkem na bázi voskového oleje, tak aby vynikla její přirozená krása. Všechen nábytek byl citlivě vybrán tak, aby krásu přírodních materiálů doplnil a podtrhl.

Obývací pokoj s krbem

Obývací pokoj je vybaven jednoduše rohovou pohovkou v neutrální barvě, kterou doplňují dvě křesílka. Dominantou prostoru jsou krbová kamna. Zdroj: Jiří Štarha

Majitelé interiér nepřeplnili přílišným nábytkem, ale naopak volili jednoduchý design, jednoduché linie nábytku a jemné barvy, které doplnili barevnějšími akcenty v podobě doplňkového textilu či krásného červeného křesílka doplňujícího neutrálně barevnou rohovou pohovku v obývacím pokoji.

Křesílko ve skandinávském stylu a krb v obývacím pokoji

Barvu do prostoru v menší ploše vnáší křesílko vhodně volené ve skandinávském stylu. Nabízí pohodlné posezení u rozpálených kamen.
Zdroj: Jiří Štarha

Nábytek je doplněn designovými svítidly, která přispívají k nadčasovosti interiéru a samozřejmě také k příjemné útulné atmosféře. Jídelní stůl je součástí dřevěné rohové kuchyně. Je dost velký, aby u něj mohli majitelé pohodlně stolovat i s rodinou dospělého syna, který obývá cihlový dům v dolní části pozemku.

Přečtěte si také:
Proměnou starého bungalovu získala rodina plnohodnotný rodinný dům
Kuchyně s jídelní stolem

Kuchyně s jídelní stolem je propojená s obývací zónou a prosklenými posuvnými dveřmi se dá vyjít na částečně zastřešenou terasu.
Zdroj: Jiří Štarha

Za teplého počasí však manželé s oblibou využívají k jídlu terasu, na kterou se právě z této části domu vstupuje prosklenými posuvnými dveřmi. Samozřejmou součástí finského bydlení je také sauna, která nechybí ani v tomto domě. Sauna je přístupná z koupelny vyvedené ve dřevě s podlahou z mastku. Po relaxaci v sauně je možné si užít odpočinku na čerstvém vzduchu ve venkovní odpočívárně.

Součástí domu je i finská sauna

Součástí domu je i finská sauna. Saunování je v podstatě životním stylem finských domácností a tento zvyk přebrali i Petr s Vierou prostřednictvím finské dřevostavby.
Zdroj: Jiří Štarha

Zdravý dům

Domácí prostředí má velký vliv na naše zdraví a pohodu. Bydlení ve srubovém domě Kontio je příjemné a zdravé hned z několika důvodů. Bydlení, které je samou podstatou blízké přírodě, vede své obyvatele ke zpomalení životního stylu, k relaxaci a k žádoucímu zklidnění. V létě se dům nepřehřívá a v zimě je zde možné zajistit tepelnou pohodu a přitom neprotopit úspory.

Vinný sklep

Vinný sklep, bohatě zásobený víny z místních zdrojů, je vybaven stolem vyrobeným z lepených hranolů polární borovice a je určitě inspirací, jak využít zbytky stavebních materiálů. Zdroj: Jiří Štarha

Polární borovice, ze které je dům postaven, roste v nejčistších částech světa a díky tomuto materiálu je vnitřní klima čisté a voňavé. Masivní dřevo má přirozenou schopnost absorbovat vlhkost ze vzduchu, když je její koncentrace příliš vysoká. Jakmile však vlhkost vzduchu v určitém okamžiku poklesne pod optimální úroveň, dřevo zadrženou vlhkost opět uvolní do prostoru. Takto je relativní vlhkost vzduchu udržována v optimálním rozsahu. Výhodou moravského domu je samozřejmě i krásné prostředí, do kterého je dům zasazen a které přispívá k příjemnému pocitu z celé stavby.

Přečtěte si také:
Úžasná proměna! Z rozpadlého bungalovu je po rekonstrukci kouzelná chata

Dřevěný bungalov 

plocha: 180 m²

majitelé: Petr a Viera, milovníci dobrého vína a aktivní hráči golfu

Martina Paulová

Foto: Jiří Štarha

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: bungalovy chata domy z dřeva Vinný sklep
Sdílejte článek

Diskuze