Architekt postavil jednoduchý dřevodům pro svou rodinu

28. 07. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Když navrhuje architekt dům sám pro sebe a svou rodinu, výsledek bývá obvykle velmi zajímavý. Obrovskou výhodou v takovém případě je fakt, že není potřeba konsensus klienta a architekta, protože sám architekt je zároveň klientem. Proto má možnost popustit uzdu fantazii a nechat pracovat svou kreativitu naplno.

Dům, který vám v tomto příspěvku představujeme, je dílem ruského architekta Alexeya Ilyina a nachází se v části Pushkino blízko Moskvy.

12

Architekt se rozhodl postavit dům kompletně celý ze dřeva. Dům s jednoduchým obdélníkovým půdorysem stojí na čtvercovém pozemku, který přirozeně předěluje na předzahrádku a zadní dvůr. Po stranách najdeme dvě nadstřešené terasy.

Přečtěte si také: Moderní svépomocné bydlení v náručí přírody

7

Úprava okolí koresponduje s minimalistickým tvarem domu – dominuje pečlivě upravený trávník, rovný štěrkový chodníček vedoucí ke vchodovým dveřím a kolem domu. Vzadu na pozemku najdeme pár stromů a užitkových sazenic. Přestože dům na první pohled působí jako komplexní přízemní stavba s bohatou světlou výškou, ve skutečnosti obsahuje dvě podlaží.

3

Vizuální klam, který nutí člověka vnímat dům jako jednopodlažní, tkví v tom, že v patře se nacházejí výlučně střešní okna. Vzhledem k malému sklon střechy jsou z exteriérového pohledu velmi nenápadná a návštěvník, který stojí poblíž domu, je snadno přehlédne. Ve vnitřním objemu autor použil hru s výškami a diferenciací prostoru nejen na horizontální, ale i na vertikální úrovni. Některé prostory ponechal otevřené v plné výši domu, v jiných vytvořil polootevřený prostor – galerii a nakonec intimnější části rozdělil do dvou zvláštních podlaží a uzavřel.

2

5

14

Z pohledu barevnosti je dům skutečně jednoduchý – exteriér je laděn v tmavších šedých odstínech, včetně dřevěných okenic, které s ním splývají. Interiér je kompletně celý natřený světlou šedou barvou – od podlahy, přes stěny až po stropy. Díky množství oken (střešních i postranních) je dům ze všech stran naplněn přirozeným světlem.

Přečtěte si také: Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu

16

Drtivá část nábytku a všechny úložné prostory v domě jsou vestavěné a představují jakési volné pokračování stěn či podlah. Díky tomu i místnosti, které jsou objemově menší, působí velmi vzdušně a prostorně. Čistý design je podtržen strukturou dřevěných latí. Doplňky v zářivých barvách a výrazných vzorech vnášejí do domu život.

19

13

Architekt přiznává, že nejsložitější částí realizace bylo spojování jednotlivých stěn, podlah a stropů v interiéru bez využití tradičních stavebních technik pro docílení čistého designu. Problém vyřešil prostřednictvím speciálně navržených tvarovaných křížových spojů. Interiér vnímá jako čisté plátno, na němž nejlépe vyniknou výrazné doplňky, které zvolil pro svou rodinu.

11

Přečtěte si také: Minimalistická dřevostavba pro mladou rodinu na rakouském venkově

Přehled:

Architekt: Alexey Ilyin
Lokalita: Pushkino, okres Moskva, Rusko
Podlahová plocha: 210 m²
Realizace: 2015
Interiéry: Alexey Ilyin

Text: Anna Martausová
Foto: Dmitry Chebanenko
Zdroj: archdaily.com

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: architektura drevodum drevostavba
Sdílejte článek

Diskuze