Zdroj: LABOR13

Moderní dům se stodolou v Jizerských horách slouží jako víkendový únik, ale i jako trvalé bydlení

27. 05. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Jaký dům postavit v horském prostředí? Určitě by mnohé hned napadlo, že sem se hodí nejlépe srubový dům. Ačkoliv dnes jsou srubové domy už podstatně modernější než kdysi, ukážeme vám, že i jiné druhy staveb nádherně zapadají do horského prostředí. Výborným příkladem je moderní dům se stodolou v Jizerských horách, který vzešel z dílny ateliéru LABOR13.

Investor tohoto projektu nejprve též uvažoval o srubovém domě. Vedle dřevěnice chtěl postavit doplňkovou stavbu – stodolu, která by sloužila jako zahradní dům a technické zázemí. Architektům se ho však po vícenásobných diskusích podařilo přesvědčit o tom, že v tomto prostředí může klidně stát i moderní novostavba a nebude působit rušivě. „Dlouho jsme diskutovali o zadání, možnostech i výhodách jednotlivých druhů staveb. Nakonec jsme se dohodli, že postavíme „moderně“ i hlavní dům. Hlavními argumenty bylo propojení stavby s okolní přírodou velkými okny a použití současných detailů a materiálů,“ popisují úvodní debaty autoři projektu Martin Vomastek a Eva Smolíková.

Přečtěte si také:
Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou

Jako klasický dům se stodolou, který tu byl vždycky

Základ celému projektu dala koncepce dvou paralelně postavených
hmot – hlavního domu a stodoly. Mezi nimi vznikla terasa jako soukromý venkovní prostor pro rodinu, chráněný od okolí a sousedních domů. Obě stavby si zachovaly tradiční venkovský ráz, architekti také použili místní měřítko.

Moderní dům se stodolou v Jizerských horách jako víkendový únik

Základ celému projektu dala koncepce dvou paralelně postavených
hmot – hlavního domu a stodoly. Zdroj: LABOR13

Stodola je menší než hlavní dům, ale obě hmoty mají klasickou sedlovou střechu a střídmý ráz, na fasádách využívají přírodní materiály. Na hlavní budově architekti použili dřevěné latě a na budově stodoly kamennou fasádu z lokálních žulových kostek. Obě stavby skvěle zapadly do okolní přírody a zároveň jemně naznačily funkční využití.

Moderní dům se stodolou v Jizerských horách jako víkendový únik

Obě stavby skvěle zapadly do okolní přírody a zároveň jemně naznačily funkční využití. Zdroj: LABOR13

Vikýř vnáší světlo do horního poschodí

Jednoduchá hmota hlavního domu je narušena jen zapuštěným prostorem vstupu a velkorozměrnými proskleními. Zároveň vytváří zastřešený prostor před velkými posuvnými okny z obývacího pokoje.
V horním podlaží je zase přidána hmota vikýře (v podobném objemu jako „vyřezaná“ hmota vstupu).

Přečtěte si také:
Vedle sebe vyrostly dvě moderní dřevěné chaty podle starých principů

Jeho prvořadým úkolem je vnést světlo do prostorů v poschodí. Zároveň však rámuje zajímavé výhledy. Stodola je samostatná stavba s velkými bránami, které je možné úplně otevřít a propojit tak vnitřní prostor s okolní přírodou.

Moderní dům se stodolou v Jizerských horách jako víkendový únik

V přízemí je propojená denní zóna – kuchyň, jídelna, obývací pokoj s odpočinkovým místem u krbu a s výhledem do zahrady i na nedaleký kostelík. Zdroj: LABOR13

Harmonie i zevnitř

Když vstoupíte do interiéru, ucítíte vůni dřeva a máte hřejivý pocit domova, kde velké množství pohodlných křesel, pohovek či prostorů na ležení přímo zve k relaxaci. Barevné řešení kombinuje odstíny dřeva s bílými omítkami a antracitovými či černými prvky. Jednoduchý design – čisté tvary, vestavěný nábytek, který ukrývá i kuchyňské spotřebiče – působí harmonicky.

Moderní dům se stodolou v Jizerských horách jako víkendový únik

Jednoduchý design – čisté tvary, vestavěný nábytek, který ukrývá i kuchyňské spotřebiče – působí harmonicky. Zdroj: LABOR13

V přízemí je propojená denní zóna – kuchyň, jídelna, obývací pokoj s odpočinkovým místem u krbu a s výhledem do zahrady i na nedaleký kostelík. Horní podlaží patří ložnicím. Děti mají možnost ve svém pokoji vylézt po žebříku do prostoru pod střechou s velkým světlíkem a odpočinout si v síti. Součástí inspirativního domu u potoka je sauna, odpočinková místnost s vinotékou či televizní místnost, kde je místo gauče „maxi válenda“ pro celou rodinu.

Přečtěte si také:
Tradiční i moderní: Chata plná dřevěných trámů

RD v Jizerských horách

architektonický ateliér: LABOR13

autoři: Martin Vomastek, Eva Smolíková

lokalita: Jizerské hory

zastavěná plocha: dům 124,6 m², stodola 80 m²

užitná plocha: dům 169 m², stodola 88,8 m²

realizace: 2017 – 2021

dodavatel interiérového vybavení: Bernt interiéry

dveřní kliky: M&T, kování TERRY

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: LABOR13

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dětské pokoje Horské chaty novostavby rodinne domy severské interiéry stodoly venkovské domy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Vetsi hruzu v Jizerkach nepotkate. Mezi kladickymi jistirickymi roubenkami je toto naprosta hruza

    Jitka