Vedle sebe vyrostly dvě moderní dřevěné chaty podle starých principů

25. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Šumavské Nové Městečko je známé autokempingem v hlubokých lesích a kamenným řečištěm Vydry. Je to však také ideální prostor pro odpočinek v příjemné chalupě.

Dvě takové „sesterské“ stavby navrhli architekti ze studia A.LT ARCHITEKTI. Chaty dnes slouží jak k bydlení, tak i k pronajmutí pro rekreační účely.

foto: Tomáš Rasl

foto: Tomáš Rasl

V chráněné oblasti

První moment, ze kterého museli autoři projektu vycházet, je fakt, že pozemek na výstavbu se nachází v chráněné krajinné oblasti Šumava. Projekt podléhal schválení, architekti plně vyhověli požadavkům pro stavbu domu v dané lokalitě. Oba domy tvarově i objemově respektují uspořádání původní šumavské zástavby, ale mají několik odlišností. Samozřejmě, nejdůležitější z nich je moderně řešená dispozice interiéru, vyhovující současným potřebám rodin.

foto: Tomáš Rasl

foto: Tomáš Rasl

Prvky původních staveb

Hlavním rysem typické lokální zástavby jsou: obdélníkový půdorys v poměru 1: 2, sedlová střecha s požadovaným sklonem a funkčním přesahem. Obě stavby jsou částečně zapuštěné do terénu, a to až po hranu střechy, tak, jak někdejší. Pozitivem tohoto řešení není jen estetika, ale také skutečnost, že takto se dá z terénu vstoupit přímo do prvního, i do druhého podlaží – podle toho, kam potřebujete.

foto: Tomáš Rasl

foto: Tomáš Rasl

2 x 2 = 4 samostatné apartmány

Oba „sesterské“ domy jsou rozděleny na dva samostatné patrové apartmány. Podkroví je řešeno velkoryse, přičemž poskytuje krásné výhledy, které autoři projektu využili i k prosvětlení hlavního obytného prostoru. O patro níže se nacházejí ložnice, tedy noční část objektů. Vstup do obou apartmánů je společný – přes nevytápěné zádveří uprostřed domu.

foto: Tomáš Rasl

foto: Tomáš Rasl

Dřevěné trámy zvenku i zevnitř

Sympatickým řešením je terasa vyššího podlaží, přes kterou je také možné vstoupit do domu. Jejím prvotním záměrem je však poskytnout odpočinek a posezení uprostřed krásné přírody a výhledy, které ocení každý. Dřevostavbám nechybí pro toto architektonické studio typické opláštění dřevěnými trámy a výrazný dřevěný krov ve vstupní části. Dřevěné trámy zútulňují i obývací místnosti.

foto: Tomáš Rasl

foto: Tomáš Rasl

RD Nové Městečko ve zkratce

Architektonický ateliér: A.LT ARCHITEKTI

Autoři: Ing. arch. Peter Lacko, Ing. arch. Filip Tittelbach, Ing. arch. Tereza Schneiderová, Ing. arch. Markéta Burešová

Dodavatel: Miroslav Vrhel

Plocha pozemku: 8 837 m2

Zastavěná plocha: 2 x 270 m2

Obestavěný prostor: 2 x 1 204 m3

Užitková plocha 2 x 363 m2

Projekt a realizace: 2009 až 2012

Lokalita: Nové Městečko

Sabína Zavarská
foto: Tomáš Rasl

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné domy sedlové střechy
Sdílejte článek

Diskuze