Zdroj: Assen Emilov

Nad vesnicí vznikl dům s panoramatickými výhledy

14. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

V nejvyšší části vsi na severovýchodě Bulharska uprostřed zemědělské oblasti vznikl projekt připomínající vyhlídkovou věž. Není to však žádná turistická vyhlídka, ale soukromý rodinný dům. Díky poloze poskytuje krásné panoramatické výhledy.

Dům se skládá ze tří podlaží. Nejvyšší podlaží je díky prosklením z každé strany úplně otevřené a nabízí třistašedesátistupňový výhled do okolí. Otevřený krov prostor ještě více provzdušňuje. Když se posadíte na pohovku v obývacím pokoji, máte pocit, že příroda kolem vás nekonečně plyne a vy jste její součástí.

dům s panoramatickými výhledy

Zdroj: Assen Emilov

V horním podlaží se kromě obývacího pokoje nachází i kuchyň řešená v hnědo-černé kombinaci, prakticky jako celý interiér. Jídelní část je od kuchyňské oddělena stěnou s vestavěnými spotřebiči, boxem s ukrytým WC, výtahem a ostrůvkem. Na obývací část navazuje otevřená velká terasa, překrytá střechou.

Přečtěte si také:
Víkendové bydlení v polských Tatrách s krásným výhledem

Vchod přes garáž a dobře utajený sklep

Pod vyhlídkovou částí domu je částečně ukryta vstupní část s garáží. Vchod do domu připomíná vstup do kamenné jeskyně – otvorem v gabionovém plotě vejdete do vstupní haly, která je zároveň garáží. Kromě parkování pro tři auta se v přízemí nacházejí ložnice, hygienické místnosti, šatna, masážní místnost, pokoj pro hosty a samostatná místnost pro personál.

dům s panoramatickými výhledy

Zdroj: Assen Emilov

Pod tímto podlažím je ještě jedno, které je téměř úplně vsunuto do svahu. Tady mají majitelé sklep, sklad, technické místnosti a výtah. Samozřejmě, do sklepa je možno vejít i schodištěm.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid

Šikmá střecha, nadrozměrné obklady, dřevo a kámen

Šikmá střecha geometricky spojuje horní objem se základnou a dodává vnitřnímu prostoru komplexnost. Neméně zajímavým řešením jsou nadrozměrné okapy, které střechu propojují s okolní loukou. Celkový dojem připomíná vznášející se průsvitnou archu. Zatímco zvenčí dominuje kámen, kov a sklo, zevnitř dřevěný obklad z místních zdrojů. Dřevo v interiéru vyrovnává drsnost celé konstrukce stavby a jejího okolí.

dům s panoramatickými výhledy

Zdroj: Assen Emilov

dům s panoramatickými výhledy

Zdroj: Assen Emilov

Observation House

architektonický ateliér: I/O architects

autoři: Viara Jeliazkova, Georgi Katov, Stefan Apostolov

lokalita: Bulharsko

realizace: 2015

plocha: 980 m²

Sabína Zavarská

foto: Assen Emilov

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura moderni architektura Od partnerů Rodinné domy
Sdílejte článek

Diskuze