Víkendové bydlení v polských Tatrách s krásným výhledem

15. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Novostavba horských chatek v polských Tatrách nekazí atmosféru přírodního prostředí, zato poskytuje krásný výhled. Samozřejmě nejen ten.

Skromné víkendové chatky vyšly z dílny polského studia Karpiel Steindel Architecture, jehož architekti velmi často pracují se dřevem a často v náročném horském či svahovitém terénu. Na první pohled negativní vlastnosti pozemku dokážou vždy přeměnit ve výhody pro konečný projekt. Není tomu jinak ani u této stavby.

horské chatky

Monolitický charakter fasády zdůrazňuje jednotnost barev, vchodové i garážové dveře jsou dokonale zamaskované. foto: Karpiel Steindel Architecture

Lodě s jedinečnou atmosférou

Tvar lodí má několik významů i důvodů. V prvé řadě je odvozen od původu a života investora, ale také vyplynul z lokálních povětrnostních a terénních podmínek. Snahou architektů bylo, aby chatky příliš netrčely a nekazily horskou krajinu, na druhé straně bylo důležité, aby hosty okouzlily jedinečnou atmosférou. Obé se podařilo na výbornou.

Přečtěte si také:
Moderní dřevěná chata pod Tatrami plná světla
horské chatky

Hlavní budovu „rozbíjí“ prosklený průchod foto: Karpiel Steindel Architecture

Černé a bílé dřevo, maskované dveře

Na fasádu architekti použili dva druhy dřeva – starší černé dřevo a světlé modřínové dřevo. Díky kombinaci světlého a tmavého dřeva zvýraznili tvar lodí. Přesahující části chatek, které ční nad svahem, mají světlá „bříška“, připomínající lodě zakotvené na břehu. Světlé dřevo použili i na boky střech a spodní část střešního přesahu. Monolitický charakter fasády zdůrazňuje jednotnost barev, vchodové i garážové dveře jsou dokonale zamaskované. Na první pohled jen těžko zjistíte, kde se vlastně nacházejí.

horské chatky

Skromné víkendové chatky vyšly z dílny polského studia Karpiel Steindel Architecture, jehož architekti velmi často pracují se dřevem a často v náročném horském či svahovitém terénu. foto: Karpiel Steindel Architecture

Hlavní budovu „rozbíjí“ prosklený průchod

Zajímavým řešením je uzavřený prosklený průchod mezi částmi garáží a samotnou hlavní budovou. Tento skleněný průchod opticky rozbíjí velké tělo hlavní budovy a stavbu odlehčuje. Oslabuje její dominanci ve prospěch dvou menších domků. Díky velkým prosklením na jihu chatek vcházejí přímo do interiéru krásné výhledy na blízké i vzdálené okolí. Kvůli postavení „lodí“ nad terén svahu máte pocit, že krásy přírody obdivujete z tatranské lanovky.

horské chatky

Zajímavým řešením je uzavřený prosklený průchod mezi částmi garáží a samotnou hlavní budovou. foto: Karpiel Steindel Architecture

Posunem střechy vznikla krytá terasa

„Za zmínku stojí i posun střechy vzhledem k ose hlavní budovy. Díky tomu se okap od severu zkracuje a od jihu prodlužuje. Tímto způsobem vzniklo přirozené překrytí terasy, která je umístěna pod přesahem střechy,“ popisují další praktický detail autoři projektu.

Přečtěte si také:
Jednoduchá víkendová chata nabízí dokonalé místo pro relaxaci
horské chatky

Snahou architektů bylo, aby chatky příliš netrčely a nekazily horskou krajinu, na druhé straně bylo důležité, aby hosty okouzlily jedinečnou atmosférou. Obé se podařilo na výbornou.
foto: Karpiel Steindel Architecture

„The Boats“

architektonický ateliér: Karpiel Steindel Architecture
lokalita: Kościelisko, Polsko
realizace: 2020

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Karpiel Steindel Architecture

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty víkendové chaty
Sdílejte článek

Diskuze