Jednoduchá víkendová chata nabízí dokonalé místo pro relaxaci

14. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Kdo z nás by netrávil rád víkendy co nejdále od každodenního ruchu – nejlépe v lůně přírody? Hlavně ti, kdo bydlí ve velkoměstech, dokáží výhody víkendové chaty v lese ocenit. Podobný sen měl i dnes už šťastný majitel této víkendové chaty.

Našel si skvělé místo v jižních Čechách, v oblasti České Kanady, na okraji malé vesnice. Pozemek, na kterém si chtěl postavit víkendový dům, obklopovalo to nejdůležitější pro relaxaci: údolí, jímž protéká potok, borový les, jalovce, veverky, srnky, zpěv ptactva, nedaleké golfové hřiště. Ideální prostředí, kde si pročistíte hlavu.

U garáže našla místo i sauna

Svou představu prezentoval jako víkendový srub s malou garáží, kde zaparkuje svou motorku nebo motorky kamarádů. Po několika společných setkáních s architektem Albertem Pražákem se začala jevit jasnější podoba stavby. Skládá se ze dvou částí – větší, s hlavní obytnou funkcí, a menší, kde je garáž a sauna. Centrální prostor dřevostavby je otevřený až po střechu, viditelný krov umocňuje atmosféru chaty.

Dřevostavba Bernau

Vše se děje v hlavní místnosti, pokoje jsou jen na přespání

Hlavní obytná místnost – zmíněný centrální prostor – spojuje prostory kuchyně, jídelny a obývací části. Velké prosklení zabezpečuje dostatek přirozeného světla v interiéru a výhledy na les, do kterého je dům zapuštěný. V létě se dá otevřít a spojit interiér s venkovní dřevěnou terasou. Tato terasa je velkou odpočinkovou zónou, která vytváří most mezi interiérem a lesem.

Představte si, že po kvalitní sauně a ochlazení ve studené sprše vyjdete na terasu, lehnete si na lehátko s dobrou knihou a chlazeným nápojem. Vychutnáváte zvuky přírody, slunce, vzduch. Ostatní místnosti v domě jsou malé, určené jen pro spánek. Všechno důležité se děje v centrální místnosti.

koupelna

Nízká energetická náročnost díky zateplení

Z konstrukčního hlediska jde o klasickou dřevostavbu postavenou z dřevěných panelů. „Díky dobrému zateplení není vůbec energeticky náročná. Navíc se vysoká výhřevnost krbu a jednoduchá dispozice postarají o to, aby se dům v zimě rychle vytopil. V případě potřeby se dá použít praktické elektrické vytápění ovládané na dálku,“ konkretizuje autor projektu.

Hlavní obytná místnost spojuje prostory kuchyně, jídelny a obývací části

Když v domě nikdo není, prosklené části majitelé zabezpečí dřevěnými posuvnými panely.

Dřevostavba Bernau

architektonický ateliér: Labor13
autor: MgA. Albert Pražák
spoluautor: Ing. arch. Elena Seregina
realizace: Vesper Frames
lokalita: Nová Bystřice, ČR
užitková plocha: 243 m2
ukončení realizace: 2017

Sabína Zavarská
foto: Vesperhomes

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné domy rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze