Zdroj: Juri Troy Architects

Skromný jednopokojový dům, kterému navzdory užitné ploše šestačtyřiceti metrů čtverečních nechybí vůbec nic

16. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zámecký park v části rakouské obce Weißenkirchen an der Perschling, kterou majitelé nazývají Murstetten, je výjimečným místem s krásnou přírodou a bohatou historií – i když z ní už jsou jen pozůstatky. Do tohoto prostředí přibyl malý víkendový domek. Stojí sebevědomě, ale přitom úplně přirozeně kousek od historických památek, polí a luk, které se rozprostírají směrem na západ. Nevelký objem ještě intenzivněji včleňuje do prostředí slaměná fasáda.

Malý víkendový domek, jemuž navzdory užitné ploše šestačtyřiceti metrů čtverečních nechybí vůbec nic, navrhli architekti ze studia Juri Troy Architects. Celý projekt je koncipován jako jednopokojový dům, avšak výška stropu se mění od jedné čelní fasády po druhou dvojnásobně. Šikminu střechy architekti přenesli i do sklonu těchto fasád – na jedné straně překrývá prosklení, na druhé straně se sklání opačným směrem – fasáda ukrajuje ze střechy.

Střecha - Straw Flea House v Rakousku

Šikminu střechy architekti přenesli i do sklonu těchto fasád – na jedné straně překrývá prosklení, na druhé straně se sklání opačným směrem – fasáda ukrajuje ze střechy. Zdroj: Juri Troy Architects

Spací prostor nad koupelnou, kuchyňský ostrůvek, sklápěcí stůl

Do domku vstoupíte ze severní strany, kde je střecha nejvyšší. V malé chodbičce našlo místo sociální zařízení, nad kterým je místo na spaní dostupné po dvojitém schodišti. Tak jako ze všech míst v interiéru i z noční zóny je vidět okolí nejvýše umístěnými okny.

Vedle schodů stojí kuchyňský ostrůvek se zabudovanými spotřebiči a dřezem. Ke stolování slouží výklopný stůl. V pokoji jsou dvě velká okna se sedacími parapety a gauč.

Kuchyň - Straw Flea House v Rakousku

Vedle schodů stojí kuchyňský ostrůvek se zabudovanými spotřebiči a dřezem. Zdroj: Juri Troy Architects

Obývací pokoj s výklopnou terasou

V jižní části hlavní místnosti najdete obývací pokoj s velkým kompletně otevíratelným prosklením směřujícím do zahrady, kterou protíná malý potok. Na prosklení navazuje terasa se schůdky. Terasa i schůdky se dají vyklopit pomocí kladky, a když ji majitelé zvednou, fasádu úplně uzavřou. Střecha je v tomto místě domu nejnižší.

Panoramatická okna, která jsou plně v souladu s historickými a krajinářskými pravidly, nabízejí neomezený výhled ke kostelu, do údolí nebo k pozůstatkům historických památek.

Interiér večer - Straw Flea House v Rakousku

Terasa i schůdky se dají vyklopit pomocí kladky, a když ji majitelé zvednou, fasádu úplně uzavřou. Zdroj: Juri Troy Architects

Dřevo z vlastních lesů, police v celém interiéru

Architekti vyřešili šikovným způsobem i úložné prostory – nacházejí se prakticky po celém interiéru ve formě polic odshora až k podlaze a z jedné strany na druhou. Zviditelňují nosnou konstrukci venkovních stěn a zároveň nabízejí úložný prostor i pracovní plochy.

Přečtěte si také:
Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

Dům zateplený slámou stojí na pilotách

Stavba domu nezasahuje do pozemku, protože stojí na pilotách nad zemí. Většina z použitých materiálů pochází z blízkého okolí. Dřevo, dokonce z vlastních lesů klienta, bylo zpracováno v sousední pile.

Exteriér večer - Straw Flea House v Rakousku

Okna nabízejí neomezený výhled ke kostelu, do údolí nebo k pozůstatkům historických památek. Zdroj: Juri Troy Architects

Hlavní charakteristikou domku je však zateplení slámou, která pochází z místní farmy. O teplo a energii se stará fotovoltaický systém na střeše. Projekt realizovali architekti Juri Troy Architects ve spolupráci se společností Caravan Atelier.

Straw Flea House

architektonický ateliér: Juri Troy Architects
autoři: Juri Troy Architects
lokalita: Murstetten, Rakousko
plocha: 46 m2
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Juri Troy Architects

 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy panoramatické výhledy prosklené fasády slaměné domy víkendový dům
Sdílejte článek

Diskuze