Zdroj: Ester Havlová

Dřevěný dům s mnoha úrovněmi soukromí: otevřené přízemí s prosklenými fasádami a skrytá střešní terasa

02. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na rozsáhlém svažitém pozemku, v místě bývalého arboreta v okrese Praha-východ, stála původně chata. Na jejím místě vyrostl nový dřevěný rodinný dům s proskleným přízemím a pochozí střechou. Uprostřed vysokých a starých stromů působí nenápadně, jako dřevěná kostka vznášející se ve vzduchu.

Navzdory tomu, že se stavělo prakticky od nuly, umístění a velikost objektu předurčila stavba původní rekreační chaty. Architektům ze studia Sporadical se podařilo částečně využít její základové konstrukce. Kouzlo propojení interiéru s exteriérem umocňuje prosklené přízemí a těsná blízkost vzrostlých stromů – dubu a smrku.

Prosklené přízemí - Dřevěný dům Senohraby

Kouzlo propojení interiéru s exteriérem umocňuje prosklené přízemí a těsná blízkost vzrostlých stromů – dubu a smrku. Zdroj: Sporadical

Světlé, prostorné pokoje a kontakt s přírodou

Základním přáním investora byl příjemný dům se světlými prostornými pokoji, co nejúžeji propojený s okolním prostředím. To všechno při minimálních nákladech nejen na stavbu, ale i na provoz.

Autoři projekt rozčlenili do tří úrovní. Přízemí je řešeno jako absolutně otevřený prostor s funkcemi vstupu, kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Schodiště vede do uzavřeného ložnicového poschodí, ze kterého se venkovními schody dostanete na střešní terasu.

Okolité stromy - Dřevěný dům Senohraby

Uprostřed vysokých a starých stromů působí nenápadně, jako dřevěná kostka vznášející se ve vzduchu. Zdroj: Ester Havlová

Multifunkční jádro ukrývá linku, úložné prostory i schodiště

Půdorys netvoří čtverec, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale obdélník (9,6 m x 7,6 m), přičemž podélná osa je orientována ve směru východ – západ.

Přízemí rozčleňuje dřevěné jádro, do kterého je integrováno vícero funkcí: kuchyňská linka, technická místnost, odkládací prostory, schodiště a krb. Díky posuvným stěnám si mohou majitelé v případě potřeby oddělit obytný prostor s kuchyní od jižní chodbové části, která je využívána jako zimní zahrada.

Kuchyňská část - Dřevěný dům Senohraby

Přízemí je řešeno jako absolutně otevřený prostor s funkcemi vstupu, kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Zdroj: Ester Havlová

Z každého místa v přízemí je výhled k blízkým stromům, které ho obklopují. Obytný prostor tedy plynule přechází od křesla u krbu až pod koruny stromů stojících v zahradě.

Z ložnice na střešní terasu s vysokou dávkou soukromí

Opakem přízemí je tiché a uzavřené noční podlaží. Kromě ložnic zahrnuje pracovnu s velkým oknem směrem do ulice a velkou koupelnu s oknem nad vanou a výhledem do korun stromů. Ložnice rodičů i ta dětská mají úzká okna s průhledy do zahrady.

Obývací část - Dřevěný dům Senohraby

Obytný prostor plynule přechází od křesla u krbu až pod koruny stromů stojících v zahradě. Zdroj: Jan Kuděj

Z ložnice rodičů se dostanete venkovním schodištěm na střešní obytnou terasu, která poskytuje místo pro relaxaci. Terasa je stíněna větvemi vzrostlého dubu, navíc má po celém obvodu střechy vysokou atiku, která chrání soukromí domácích.

Skeletová konstrukce, OSB desky, ocelové táhlo

„Na realizaci stavby jsme zvolili skeletovou dřevěnou konstrukci, která umožnila minimalizaci tloušťky obvodových stěn a též zkrácení doby výstavby. Práh na základové desce, sloupky (1. nadzemní podlaží z lepeného dřeva), stěnový vazný trám, stropnice, v prostřední části průvlak a ocelové táhlo.

Dřevěné jádro - Rodinný dům Senohraby

Přízemí rozčleňuje dřevěné jádro, do kterého je integrováno vícero funkcí: kuchyňská linka, technická místnost, odkládací prostory, schodiště a krb. Zdroj: Jan Kuděj

Prvky jsou vzájemně tesařsky propojeny. Vnitřní stěny jsou konstrukčně zavětrovány šikmými vzpěrami. Obvodové stěny horního poschodí ztužují OSB desky, které jsou součástí skladby stěny a plní zároveň funkci parotěsné zábrany. Stropní trámy ve druhém nadzemním podlaží jsou sbíjené,“ konkretizují technické detaily stavby autoři projektu.

Přečtěte si také:
Dřevěná chatka koncipovaná jako stavebnice, kterou dokážou postavit dva lidé! Mohla by stát v podstatě kdekoli

Fasádu celého přízemí tvoří pevné zasklení izolačním sklem kotveným do nosných sloupků konstrukce, s malými větracími výklopnými okny a francouzskými okny od podlahy po strop. Plášť provětrávané fasády v horním poschodí domu je z nehoblovaných desek ošetřených ochranným nátěrem.

RD Senohraby

architektonický ateliér: Sporadical
autoři: Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
lokalita: Středočeský kraj, okres Praha-východ
plocha pozemku: 15 700 m²
zastavěná plocha: 74 m²
užitná plocha: 121 m²
obestavěný prostor: 636 m3
realizace: 2004 až 2007

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová, Jan Kuděj

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy dřevěné domy prosklené fasády střešní terasa
Sdílejte článek

Diskuze