Zdroj: Maxime Delvaux

Ani velká vila nemusí působit giganticky. Ve slovenské Žilině jedno patro schovali do země

24. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

V prostředí pravidelně rozmístěných rodinných domů se zahradami by masivní stavba nepůsobila vyváženě, a tak architekti našli způsob, jak třetinu užitné plochy ukrýt. Nová vila nahradila původní starý dům.

Když se projdete ulicí, na které nová vila stojí, zaujme vás tato stavba kombinací geometrických tvarů. Ve vertikální obloukové části je ukryto točité schodiště, hlavní objem tvoří hranol se čtvercovým půdorysem, na severní straně si všimnete trojúhelníkového přestřešení vchodu, které zároveň funguje jako střecha nad parkovacím stáním. Tato výrazná geometrie je přetavena i do interiéru.

Barový pult

Každé patro domu reprezentuje formálně odlišnou organizaci prostoru. Zdroj: Maxime Delvaux

Jak dosáhli prosvětlení podzemní části?

Samotný dům je třípodlažní – dvě podlaží jsou nad zemí, jedno je ukryto pod úrovní ulice a prosvětleno prostřednictvím patia. Architekti v každém podlaží vytvořili jinou organizaci prostoru tak, aby co nejlépe vyhovoval potřebným funkcím. Díky umístění schodiště mimo čtvercový půdorys ústřední části domu mohli lépe pracovat s dispozicí jednotlivých podlaží.

Podzemní patro

Podzemní podlaží je prosvětlené přes patio pod úrovní terénu na jižní straně domu. Zdroj: Maxime Delvaux

Společenská část s otevřenou dispozicí

Do prvního nadzemního podlaží umístili společenskou část. Vytváří jeden souvislý prostor, ve kterém jsou volně rozmístěny prvky mobiliáře. Zahrnuje vstupní prostor, kuchyň, jídelní část, obývací pokoj a též pracovní místo, které je možné izolovat od zbytku otevřené dispozice závěsem.

Přečtěte si také:
Vytvořili prosklenou čtrnáctimetrovou fasádu. Vila se tak dočká kapitánského můstku

Přízemí naplno využívá potenciál východo-západní orientace pozemku, protože je prosvětleno z obou stran, díky čemuž zachytává během dne různé světelné atmosféry. Prosklenou fasádu směrem do zahrady lze upravit interiérovým závěsem. Stejně tak i v horním podlaží.

Soukromé prostory v prvním poschodí spojují koupelny

V prvním poschodí jsou umístěny soukromé pokoje. Místnosti se nacházejí v rozích a mezi ně jsou vloženy koupelny, přístupné vždy ze dvou přilehlých pokojů. Centrální obslužný prostor se vstupy do jednotlivých pokojů je prosvětlen střešním světlíkem.

Chodba se světlíkem

Prostor se vstupy do jednotlivých pokojů je prosvětlen střešním světlíkem. Zdroj: Maxime Delvaux

V podzemí se skrývá podlaží, které funkčně doplňuje ostatní prostory. Nachází se tu víceúčelový prostor ateliéru, sauna a technické zázemí domu. Je přístupno exteriérovým schodištěm přímo ze zahrady.

Přečtěte si také:
Z ulice vidíte jen garáž, ale za ní se ukrývá vila pro čtyřčlennou rodinu! Klesající terén využili ve prospěch soukromí majitelů

Účelová fasáda chrání soukromí

Důležitým charakteristickým prvkem vily je západní předsazená „účelová“ fasáda. Je vytvořena z ocelové konstrukce s tahokovem a představuje „filtr“ mezi ulicí a interiérem. Chrání soukromí majitelů a zároveň funguje jako předzahrádka a úložný prostor.

Strom na zahradě

Každý z domů v ulici má svou zahradu a společně tvoří souvislou okolní krajinu. Zdroj: Maxime Delvaux

„Nosný systém objektu tvoří soustava monolitických železobetonových konstrukcí. Dvě protilehlé obvodové stěny na jihu a severu nesou druhé nadzemní podlaží, jehož stropy a příčky tvoří jeden souvislý prostorový nosník. Zavětření konstrukce zabezpečuje vertikální tubus schodiště,“ doplňují autoři projektu technické údaje.

Vila Bôrik

architektonickým ateliér: PLURAL, plural.sk
autoři: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovalová, Ruslan Dimov
krajinný architekt: Michal Marcinov
statika: Katarína Kyselová
ocelové konstrukce: Samuel Šimonovič
generální dodavatel stavby: Ideální domy, s. r. o.
lokalita: Žilina
užitná plocha: 260 m2
realizace: 2021

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Maxime Delvaux, maximedelvaux.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Prosklená fasáda Rodinný dům vila
Sdílejte článek

Diskuze