Zdroj: Peter Azor

Dřevostavba ve městě za cenu bytu poutá pozornost nejen lokalitou

26. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Při toulkách bratislavskou Dúbravkou nás upoutala dřevostavba, která do okolí zářila díky oranžovým roletám na jednom z oken. Dřevěná fasáda, jednoduché čisté linie a sedlová střecha zapadají do svažitého pozemku a přírodního charakteru prostředí.

Samotná stavba sestává ze dvou částí – obytného domu a garáže, kde se nachází i dílna majitele. Oba celky jsou vzájemně propojeny spojovacím prvkem se zastřešením. Díky němu i v nečase přejdete z garáže do domu bez problémů. První podlaží obytné části domu je kvůli svažujícímu se terénu vyrovnáno prostřednictvím kovové konstrukce do vodorovné polohy.

dřevostavba

Samotná stavba sestává ze dvou částí – obytného domu a garáže, kde se nachází i dílna majitele. Zdroj: Peter Azor

Interiér ve stylu loftu

V interiéru prvního nadzemního podlaží se nachází hlavní obytná zóna – kuchyň s obývacím pokojem, dvě ložnice, hygienické zázemí a technická místnost. Na obývací pokoj navazuje venkovní terasa, která není krytá. Nabízí příjemný výhled do okolí. Druhé nadzemní podlaží je řešeno jako otevřená galerie a slouží v prvé řadě k relaxaci.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická dřevostavba aneb rekreační chata na anglický způsob

CLT-panely, minerální vlna, dřevěná fasáda

Nosný systém dřevostavby tvoří CLT-panely a platformy Novatop. Dřevostavba, včetně střešní konstrukce, je zateplena minerální vlnou. Na střeše je krytina Ruukki. O příjemné prostředí a teplo v interiéru se starají elektrické přímotopy a kamna.

obklad fasády dřevostavby

Na obývací pokoj navazuje venkovní terasa, která není krytá. Zdroj: Peter Azor

Dřevěný obklad fasády, který harmonizuje s prostředím v blízkosti lesa, osvěžují exteriérové textilní rolety. Jejich oranžová barva působí pozitivně a příjemně osvěžuje celek. Prvořadá funkce těchto rolet není estetická, ale funkční – je-li třeba, vytvářejí v interiéru stín a chrání před ostrými paprsky slunce.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve středních Čechách postavena s důrazem na úsporu energie
Dřevěný obklad fasády

Dřevěná fasáda, jednoduché čisté linie a sedlová střecha zapadají do svažitého pozemku a přírodního charakteru prostředí. Zdroj: Peter Azor

Můžete si vybrat z několika půdorysů

Stavba je přizpůsobením typového domu Futura Freestyle od společnosti Domesi Slovakia, s. r. o., podle potřeb majitele. Interiér je možné do jisté míry upravit – na výběr je několik předem navržených půdorysů.

Dřevodom s oranžovými roletami

Dřevěný obklad fasády, který harmonizuje s prostředím v blízkosti lesa, osvěžují exteriérové textilní rolety. Jejich oranžová barva působí pozitivně a příjemně osvěžuje celek. Zdroj: Peter Azor

V každém případě přistavení „technického“ prvku (garáž a dílna), který je spojen s hlavním obytným prostorem, je velmi praktické. Pozitivem též je, že cena dřevostavby se vyrovná ceně bytů.

Přečtěte si také:
Jak se moderní dřevostavba vyrovnala s omezeními chráněné krajinné oblasti

RD Dúbravka

architektonický ateliér: Prodesi

autoři: Pavel Horák, úpravy: Katarína Geburová

projektant: Jozef Tománek

lokalita: Bratislava-Dúbravka

realizace: 2017

dodavatel: Domesi Slovensko, s. r. o.

Sabína Zavarská

foto: Peter Azor

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: chata domy ve svahu dřevěné domy dřevěné fasády sedlové střechy
Sdílejte článek

Diskuze