Jak udržet matrace čisté?

13. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Matrace nejsou právě lacinou investicí, pokud tedy investujeme do kvality, což se rozhodně vyplatí. Potom je však důležité starat se o ně.

Neexistuje žádné pravidlo, jak často bychom měli matrace čistit, ale chceme-li zabránit hromadění prachových roztočů, odumřelé pokožky a nečistot, měli bychom to dělat minimálně jednou za čtyři až pět měsíců. Trpíme-li alergií, určitě častěji.

Preventivní opatření, jak udržet matraci čistou

odstranovani prachu z matraci

Foto: iStock

Odstraňte prach

Matrace je těžká a nemotorná, takže se nedá jen tak snadno vyprášit. Neznamená to však, že se v ní musí hromadit prach a mrtvé kožní buňky, které jsou živnou půdou pro roztoče. Mají v oblibě i vlhkost. Proto je důležité z času na čas nechat matraci pořádně provětrat a vysát z obou stran. Máte-li parní čistič a vaše matrace snese čištění parou, nebojte se ho použít.

čistení matrací parou

Foto: iStock

Nechejte matraci „dýchat“

Ráno, když vstanete, otevřete okno a nechejte matraci bez peřin provětrat. Vysuší se tak vlhkost z potu, čímž snížíte hromadění bakterií.

Přečtěte si také:
Je pravda, že skutečně stačí na dezinfekci v domácnosti ocet?

Chraňte matraci ochranou

Ochrana na matrace není jen z nouze cnost. Pomáhá udržovat matraci čistou, neproniká do ní vlhkost. Možná nevíte, že během spánku ztratíte až 500 ml vody každou noc! Ta většinou zůstane v ochraně matrace, kterou můžete prát nebo jinak čistit. Ochrana též chrání matraci před roztoči. Nezapomeňte ji vždy po vyprání důkladně vysušit!

ochrana matrací

Foto: iStock

Pomozte si přírodními přípravky

Vyplatí se vyzkoušet přírodní čisticí prostředky, jako je hydrogenuhličitan sodný či soda bikarbona. Soda bikarbona je vhodným řešením, pokud matrace zapáchá. Posypte ji a nechejte alespoň hodinu působit. Potom důkladně vysajte. Na skvrny použijte lokální odstraňovač skvrn, který hadříkem jemně zapracujete do matrace. Nechejte ho důsledně vyschnout.

čistení matrací

Foto: iStock

Náš tip: I tu nejkvalitnější matraci je třeba po jisté době vyměnit. Obvykle je to každých osm let – zvlášť, pokud matrace používáte denně.

Přečtěte si také:
Správný postup při mytí a údržbě oken

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: matrace
Sdílejte článek

Diskuze