Zdroj: Zehnder

Tiché a hygienické větrání bez tepelných ztrát

09. 05. 2023 Sdílet

Zdravotně nezávadný materiál a hladký vnitřní povrch zajišťující hygienický provoz, stavebnicový systém usnadňující instalaci, hvězdicovité uspořádání pro efektivnější přenos čerstvého vzduchu a nyní nově také tepelně izolační vrstva omezující tepelné ztráty… to jsou nejnovější rozvody řízeného větrání Zehnder.

Pro zajištění trvale čerstvého zdravého klima v interiéru je důležitá nejen kvalitní větrací jednotka, ale i hygienické rozvody vzduchu. Ty je potřeba na rozdíl od větrací jednotky zabudovat již do stavby, protože po jejich instalaci je přístup velmi omezený. Je tedy nutné věnovat dostatečnou pozornost už jejich samotnému výběru.

„Díky několika patentům a výrobě z nezávadného plastu jsou rozvody vzduchu Zehnder ComfoTube antibakteriální a antistatické, což zajišťuje jejich vysokou hygieničnost. Hladký vnitřní povrch Clinside omezuje usazování nečistot a zajišťuje bezproblémové čištění,“ říká Pavel Vořech, produktový manažer pro Komfortní větrání Zehnder, a dodává:

Navíc jde v podstatě o stavebnici, která umožňuje poskládat celý systém funkčně i vzhledově perfektně do sebe, takže instalace je extrémně snadná.“

Oválné potrubí ComfoTube Flat 51

Oválné potrubí ComfoTube Flat 51 je vhodné zejména pro prostorově omezené instalace. Zdroj: Zehnder

Možnosti větracího potrubí

Rozvody vzduchu Zehnder se vyznačují až polovičními tlakovými ztrátami v porovnání s běžným potrubím. Větrací systém tak může pracovat podstatně úsporněji a tišeji, než by uživatel očekával.

„Nabízíme jak kruhové potrubí Zehnder ComfoTube s vnějším průměrem 90 či 75 mm, které se hodí zejména pro realizace bez významného prostorového omezení, tak ploché potrubí ComfoTube Flat 51 o výšce 51 mm vhodné pro použití v nízkých stropních podhledech nebo ve vrstvě izolace v podlaze,“ vyjmenovává Pavel Vořech.

Všechny varianty trubek lze navíc díky spojovacím prvkům snadno kombinovat.

Větrací potrubí ComfoTube 90

Snadno čistitelné větrací potrubí ComfoTube 90 se speciálním hladkým vnitřním povrchem. Zdroj: Zehnder

Nové tepelně izolované rozvody vzduchu Zehnder ComfoTube Therm

Pro ještě efektivnější přenos tepelné či chladicí energie bez zbytečných ztrát Zehnder nově nabízí kompletní systém tepelně izolovaných rozvodů vzduchu ComfoTube Therm.

„Tepelnou izolaci zajišťuje rozvodům izolační materiál o tloušťce 9 mm, kterým je potrubí opatřeno po celém obvodu. Díky tomu je zcela eliminován vznik kondenzátu. Pružnost trubek důležitá pro samotnou instalaci je samozřejmě zachována,“ popisuje odborník.

Spojovací prvky ComfoFit Therm

Všechny varianty trubek lze jednoduše kombinovat díky spojovacím prvkům Zehnder ComfoFit Therm. Zdroj: Zehnder

 A dále pokračuje: „Celý systém rozvodů vzduchu se skládá z kulatého či plochého potrubí a unikátního systému spojovacích prvků ComfoFit Therm, které umožňují velmi jednoduše, flexibilně, rychle a bez použití zbytečného nářadí potrubí spojovat do celku, ale také účinně zamezují vzniku tepelných mostů.“

Zejména pro pasivní a nízkoenergetické domy je pak vhodné toto potrubí zkombinovat s klimatickým modulem Zehnder ComfoClime, který je určen pro dohřev, dochlazování a odvlhčování vzduchu v systému řízeného větrání s rekuperací tepla.

Kompletní systém komponent ComfortTherm

Nové izolované větrací trubky, rozdělovače a další prvky systému zajišťují přenos teplého a studeného vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami a bez kondenzace. Zdroj: Zehnder

Správné uspořádání rozvodů čerstvého vzduchu

Optimální množství vzduchu do každé místnosti i snadné čištění zajišťuje správné uspořádání potrubí. „Tím, že jsou rozvody vzduchu instalovány hvězdicovitě – potrubí vychází z jednoho centrálního bodu a do dalších místností vedou samostatná vedení – je zamezeno nežádoucím přeslechům mezi místnostmi, a navíc se optimálně předehřátý nebo dochlazený čerstvý vzduch přivádí do obývacího a dětského pokoje či ložnice. Spotřebovaný vydýchaný vzduch je odváděn z kuchyně, koupelny, toalety či šatny ven. Množství vzduchu lze individuálně nastavit pro každou místnost,“ uvádí produktový manažer pro komfortní větrání Zehnder.

Hvězdicovitě uspořádané rozvody vzduchu

Hvězdicovitě uspořádané rozvody vzduchu zamezují přeslechům a usnadňují případné čištění. Zdroj: Zehnder

Ačkoli je větrací potrubí zcela skryté ve stěně, stropním podhledu nebo v podlaze, lze jej v případě potřeby snadno čistit.

„Pomocí speciální sady lze v rozdělovači danou větev důkladně vyčistit kartáčem, a v místnosti, kam potrubí vede, pak pomocí vysavače s krytem odsát uvolněné nečistoty,“ doplňuje Pavel Vořech. I po mnoha letech je tak zajištěn čistý a hygienický provoz řízeného větrání.

Více informací o výhodách systému získáte na webináři Nové tepelně izolované rozvody vzduchu Zehnder ComfoTherm.

Společnost Zehnder je leaderem v poskytování komplexních a energeticky úsporných řešení pro zdravé a příjemné vnitřní klima se zaměřením na komfortní větrání.

Zdroj: PR článek společnosti Zehnder (www.zehnder.cz)

Kategorie: Vytápění
Tagy: Řízené větrání tepelná izolace větrací systémy
Sdílejte článek