Zdroj: Shutterstock

Nevzhledné radiátory? S našimi tipy je natřete rychle a úsporně!

17. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Radiátory v domácnostech po čase nevypadají nejlépe – bez ohledu na tvar a rok výroby. Pozornost získává trend namalovat radiátory tak, aby efektněji doplňovaly barevné schéma domácnosti a zároveň vypadaly jako nové. Víte o tom, že takovou změnu si můžete realizovat i sami?

Tento projekt není náročný, dokonce ani tehdy, pokud jste nic podobného nikdy předtím nedělali. Navíc ušetříte množství peněz. V každém případě natřít radiátor je skvělý způsob, jak osvěžit místnost, hlavně když už vypadá unaveně.

Radiátor

Radiátor je třeba před nátěrem připravit, aby vše dopadlo na jedničku. Zdroj: Shutterstock

Co budete potřebovat?

  • karton nebo noviny na ochranu podlahy,
  • ochranné rukavice,
  • brusný papír,
  • vlhký hadřík,
  • základní nátěr na kov,
  • barvu na kov,
  • štětec na syntetickou barvu

Jak postupovat při natírání radiátoru

Přečtěte si také:
Dřevěný nábytek si zaslouží péči: S tímto návodem bude zase jako nový

1. Vypněte radiátor

Pokud malujete v období, kdy se topí, radiátor dopředu vypněte několik hodin předtím, než začnete s natíráním. Při práci musí být úplně vychladlý. Ideální je vypnout ho večer před malováním. V létě samozřejmě tento krok odpadá.

2. Chraňte podlahy a stěny

Prostor okolo radiátoru i za ním chraňte kartonem, novinami nebo fólií. Upevněte je maskovací páskou. Oblepte jí i ventily a měřiče.

Červený radiátor

Radiátor nemusí mít jen bílou barvu. Zdroj: Shutterstock

3. Čištění

Nejdříve radiátor očistěte od prachu a nečistot, aby měl hladký čistý povrch. Umyjte ho teplou vodou s jemným saponátem, a to i na méně dostupných místech.

4. Obruste radiátor

Nyní je radiátor čistý, to znamená, že je čas připravit povrch na malování. Jestli už byl několikrát natřený, budete muset odstranit i vrstvy barvy (pomůže odstraňovač nátěrů). Poté ho obruste pomocí jemného brusného papíru (zrnitost 120). Ujistěte se, že jste odstranili všechny nevzhledné hrudky nebo hrboly, které měl starý nátěr.

Broušení radiátoru

Broušení radiátoru je jedním z důležitých kroků před nátěrem. Zdroj: Shutterstock

5. Natřete radiátor základním nátěrem

Poslední fází přípravy je základní nátěr radiátoru. Kromě toho, že radiátor chrání, zároveň vytváří ideální povrch k přilnutí vrchního nátěru. Základní nátěr naneste na všechen broušením obnažený kov. Pozor! Ujistěte se, že máte nátěr na kov, ne na dřevo, ten by nefungoval.

Přečtěte si také:
Nejvyšší čas na rekonstrukci kuchyně? Nezapomeňte na několik důležitých otázek

6. Začněte malovat

Teď je radiátor připravený na vrchní nátěr – ten, kvůli kterému jste celý proces podstoupili. Nejlepší barva je saténová lesklá určená na kov a založená na vodní bázi. Dobře snáší neustálé změny teploty a má pěkný povrch.

Kočka na radiátoru

Natřený radiátor ocení všichni členové rodiny. Zdroj: Shutterstock

Před použitím i během něho barvu dobře promíchejte. Nanášejte ji pomocí štětce na syntetickou barvu a ve stejném směru jako drážky. Při nabírání barvy na štětec platí pravidlo méně je více. Pracujte po malých kouscích, začněte horní částí, potom udělejte dolní a nakonec je spojte.

Náš tip: Nejnáročnější je malování v zadní části radiátoru. Použijte štětec s dlouhou rukojetí, případně kloubem, který se dá ohnout a dosáhne i na málo dostupná místa.

7. Nátěr nechte uschnout

Pokud jste spokojení s malováním, radiátor nechte pořádně vyschnout – ideálně celou noc. Druhý den naneste druhou vrstvu. Několik tenkých vrstev je lepší než jedna nebo dvě silné. Takto dosáhnete o dost hladšího vzhledu povrchu, ale též získáte tvrdší a odolnější povrchovou úpravu.

Pokud malujete v topném období, před zapnutím topení nechte radiátor vyschnout alespoň 24 hodin, abyste nezničili nátěr, který jste právě dokončili.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: radiatory
Sdílejte článek

Diskuze