Zkrášlovaní stěn: Barevný nátěr, tapeta, obklad nebo dekorační stěrka?

21. 06. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Pořídili jste si do bytu nové vybavení, ale k dokonalosti tomu stále ještě něco chybí? Možná jste zapomněli omladit i stěny v místnosti. Barevný nátěr, tapeta, obklad nebo dekorační stěrka dokážou s prostorem udělat divy a vy se budete cítit jako v novém.

FOTO LAVMI

FOTO LAVMI

Vliesová tapeta

Jednou z možností, jak si zkrášlit stěny svého bytu, je aplikovat vliesové tapety. Vyrábějí se z netkaných textilií lisováním celulózových a syntetických vláken. Na rozdíl od papírových tapet nemusíte složitě nanášet a jednoduché je i strhávání. Tapety se nanášejí za sucha na lepidlem natřenou zeď. K dispozici je široká škála motivů a barev. Velkou výhodou je to, že jsou vliesové tapety plně omyvatelné a odolné proti otěru. Jejich prodyšnost zároveň zamezuje vzniku plísní.

FOTO RIGIPS

FOTO RIGIPS

Sádrokarton

Pokud hledáte rychlé, lehké a ekonomické řešení uvnitř stavby, sádrokarton je pro vás jako stvořený. Hodí se do novostaveb, i pokud rekonstruujete starší nemovitost. Sádrokartonové konstrukce slouží hlavně k členění prostoru, při stavbě příček nebo podhledů. Sádrokartonové příčky jsou estetické a splňují i stavebně fyzikální požadavky. Nová sádrokartonová deska Habito od Rigips je extrémně pevná, má vysokou mechanickou odolnost a únosnost a není tedy problém instalovat do stěny těžkou poličku, nebo třeba horolezecké chyty.

Rimano GLET XL Jemná, bílá sádrová stěrka, vhodná pro ruční i strojní zpracování, pro lokální opravy nerovností i celoplošné stěrkování. www.rigips.cz

Rimano GLET XL
Jemná, bílá sádrová stěrka, vhodná pro ruční i strojní zpracování, pro lokální opravy nerovností i celoplošné stěrkování. www.rigips.cz

Rimat 100 DLP Šedobílá lehčená sádrová omítka, vhodná pro ruční i strojní zpracování, ideální na pórobeton www.rigips.cz

Rimat 100 DLP
Šedobílá lehčená sádrová omítka, vhodná pro ruční i strojní zpracování, ideální na pórobeton www.rigips.cz

Sádrová omítka a stěrka

Módní záležitostí v oblasti omítek jsou omítky sádrové. Na rozdíl od běžných vápenocementových se aplikují pouze v jedné vrstvě a není tedy nutné dlouze čekat na vysychání. Vše je hotové za jeden den. Sádrové omítky jsou dokonale hladké a nedrží se na nich prach. Výborně se hodí k optickému sjednocení zděných i sádrokartonových konstrukcí. Sádrové omítky umí i regulovat mikroklima v místnosti. Větší vlhkost do sebe vtáhnou a později ji uvolňují zpět do ovzduší. Umějí také absorbovat teplo a vytvářejí rovnováhu mezi teplotou stěn a vnitřního prostoru. Sádrovou omítku můžete dozdobit různými malířskými technikami i plastickými dekoracemi.

FOTO ISIFA/ SHUTTERSTOCK

FOTO ISIFA/ SHUTTERSTOCK

Pohledový beton

Betonový vzhled stěn už nějakou dobu vévodí interiérům. Nemusí se ale jednat přímo o hrubý cementový beton, jehož aplikace nemusí být z technického ani finančního hlediska nejjednodušší. Na stěny si můžete aplikovat dekorační betonovou stěrku, která vytvoří efekt surového betonu. Výhodou betonových imitací je to, že můžeme finální vzhled ovlivnit při tvoření a různě ho pigmentovat. Pohledový beton je odolný vůči mrazu i vlhkosti a hodí se jak na stěny, tak na strop.

Rychleschnoucí vodou ředitelná tenkovrstvá lazura Balakryl Dixol se hodí nátěrům všech druhů dřeva a dřevěných prvků v interiéru i exteriéru. Lazura poskytuje hloubkovou ochranu i dekorační vzhled.

Rychleschnoucí vodou ředitelná tenkovrstvá lazura Balakryl Dixol se hodí nátěrům všech druhů dřeva a dřevěných prvků v interiéru i exteriéru. Lazura poskytuje hloubkovou ochranu i dekorační vzhled.

Akrylátová tónovací barva Primalex je určena pro odbarvování malířských nátěrových hmot. Barvy můžete vzájemně kombinovat a docílit tak široké škály odstínů, nebo je aplikovat i přímo ve formě koncentrátu.

Akrylátová tónovací barva Primalex je určena pro odbarvování malířských nátěrových hmot. Barvy můžete vzájemně kombinovat a docílit tak široké škály odstínů, nebo je aplikovat i přímo ve formě koncentrátu.

Malba

V oblasti interiérových barev a nátěrů je na trhu k dispozici nesčetně možných produktů. Hlavním problémem ale zůstává otázka, jakou barvou stěny ozdobit. Pokud jste fanoušky trendů, určitě byste měli vědět, že barvou roku 2017 je popelavě modrá v různých tónech sytosti. Je to univerzální, přesto však kreativní barva, která je využitelná v různých životních i interiérových stylech. Zároveň se jedná o na pohled příjemný a svěží odstín. Pokud se ale raději držíte při zemi a hledáte něco dlouhodobějšího, stálejšího, nikoli novinku sezóny, určitě nic nezkazíte bílým nadčasovým nátěrem. Ale pozor. Není bílá jako bílá a i bílé stěny malované před deseti lety si zaslouží trochu vaší pozornosti a osvěžení v podobě nového nátěru.

FOTO ISIFA/ SHUTTERSTOCK

FOTO ISIFA/ SHUTTERSTOCK

Dřevěný obklad

Potřebujete-li místnost trochu oteplit a zútulnit, aplikujte na stěnu dřevěný obklad. Nebojte se, pokud obložíte pouze jednu stěnu, jako v roubence si připadat nebudete. Palubky nejen zkrášlí a provoní celou místnost, ale fungují také jako izolace, dokážou působit jako protihluková bariéra a snižují ozvěnu v místnosti. Umí překrýt různé nedokonalosti na omítce a opticky ovlivnit rozměry místnosti. Podle členitosti obkladu se mění dojem z délky, šířky i výšky interiérové místnosti. V menších interiérech se hodí aplikovat obklad jen do určité výše, aby se prostor opticky zvětšil. Palubky se nejčastěji vyrábějí z borovicového a smrkového dřeva, modřínu, dubu a buku.

Připravila Veronika Slomková
Foto archiv firem, Shutterstock
Zdroj časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: barevný beton buk dřevo malba nátěr proti plísni obklad omitka rekonstrukce bytu steny stěrkování tapeta
Sdílejte článek

Diskuze