Zdroj: Stiebel Eltron

Bojler v domácnosti? Jak a kde ho umístit

29. 09. 2021 Sdílet

Ohřívače vody, lidově nazývané bojlery. Už desetiletí jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů. Nezáleží na tom, zda máte rodinný dům nebo byt. Zajistí teplou vodu pro každou domácnost. Pokud momentálně stavíte či rekonstruujete starší dům nebo předěláváte byt, poradíme vám, kde ohřívač vody umístit. Existuje zde totiž několik možností a pravidel.

V první řadě je důležité zodpovědět si otázku, jaký zdroj energie bude váš ohřívač vody využívat a také, jaký bude jeho objem. Účel jeho využívání je totiž nejdůležitější kritérium výběru, protože tento údaj ovlivňuje možnosti jeho umístění. „Na základě našich zkušeností je při využití akumulačního 8-hodinového tarifu elektrické energie pro čtyřčlennou domácnost, ve které je koupelna se sprchovým koutem, ideální objem bojleru 80 až 120 litrů. Pokud je v domácnosti vana i sprchový kout, objem ohřívače vody by měl být 120 až 150 litrů. Pro ty, kteří si chtějí dopřávat relax v rohové vaně i luxusní sprše, je vhodný objem ohřívače 200 litrů,” uvádí na úvod užitečnou radu Petr Novotný, produktový manažer ze společnosti STIEBEL ELTRON.

Pokud již máte jasno v tom, jaký bude objem vašeho ohřívače, můžete přistoupit k otázce jeho umístění. „Čím blíže k odběru vody bude ohřívač nainstalován, tím menší budou tepelné ztráty v systému rozvodu teplé vody,“ pokračuje Petr Novotný. Nejvhodnějším místem je proto bezprostřední blízkost koupelny či kuchyně. V případě bytů to bývá přímo kuchyň nebo koupelna. Nejčastěji si tu lidé vybírají vertikální závěsný ohřívač vody. Ten je energeticky úsporný a vodu ohřeje rychleji než horizontální závěsný ohřívač vody. Na druhé straně, ten se dá lépe zamaskovat.

Kotel v koupelně

Zdroj: Stiebel Eltron

Tak či onak, v případě umístění do koupelny je třeba myslet na tzv. koupelnové zóny. Jsou to místa s různými stupni ochrany a bezpečnosti a definují možnosti instalace zařízení. Označují se číselně, přičemž do oblasti 0 se přísně zakazují instalovat jakékoliv zařízení. Jde o vnitřní prostory vany či sprchové vaničky. Zbývající zóny (až do číslice 3) podléhají různým stupňům ochrany. Proto je důležité obrátit se na specialisty a montáž s nimi konzultovat.

Stacionární ohřívače vody, jak už z jejich názvu vyplývá, není možné zavěsit. Jsou určeny pro instalaci na podlahu. V tomto případě je vhodnější poohlédnout se po jiných částech domu. „V případě rodinných domů jsou ohřívače vody instalovány nejčastěji ve sklepích či technických místnostech. I v tomto případě je důležitou proměnnou vzdálenost odběrného místa. Jelikož některé z nich, jako například kuchyň, mohou být na opačné straně domu, je vhodné uvažovat nad jejich decentrálním zásobováním. To znamená, že vzdálené odběrné místo bude mít svůj vlastní ohřívač vody. Sice je toto řešení prostorově náročnější, ale eliminujeme tepelné ztráty v systému rozvodu teplé vody a benefitem je také dostupnost teplé vody v momentě otočení kohoutkem,“ pokračuje Petr Novotný ze společnosti STIEBEL ELTRON. Dostupným způsobem, jak zkrátit čas čekání na teplou vodu z bojleru téměř na minimum, je cirkulace teplé vody s oběhovým čerpadlem. Toto řešení je však z pohledu tepelných ztrát nejméně efektivní a způsobuje výrazně vyšší náklady na ohřev teplé vody.

Zjistit více o ohřívačích vody STIEBEL ELTRON

Zdroj: PR článek společnosti Stiebel Eltron

Kategorie: Vytápění
Tagy: bojler kotel na topení ohrivace vody teplovodní vytápění topeni úspora
Sdílejte článek