Zdroj: Stiebel Eltron

Teplá voda ve vlastní režii? Víme jak na to

23. 07. 2021 Sdílet

Zamysleli jste se někdy nad tím, co všechno předchází tomu, aby z vašeho vodovodního kohoutku tekla teplá voda? Pokud bydlíte v bytovém domě, s velkou pravděpodobností se o vaše pohodlí stará centrální dodavatel tepla. Ale pokud jste odkázaní na vlastní zdroj, jistě vám jsou známé pojmy jako bojler, ohřívač vody či tepelné čerpadlo pro ohřev vody. Přinášíme vám užitečné rady a tipy, jak s nimi zabezpečit teplo domova. S popradským výrobcem a světovým názvem STIEBEL ELTRON.

Umývání nádobí, osobní hygiena, relax ve vaně, příprava jídla…to vše jsou činnosti, při kterých se bez teplé vody neobejde žádná domácnost. Rozdíl je však v tom, jaký je její zdroj. Jestli uvažujete nad stavbou rodinného domu nebo rekonstruujete starší objekt, ohřev vody ve vlastní režii bude pravděpodobně vaším jediným řešením. Dobrá zpráva je, že v konečném důsledku bude mít tato volba pro vás a váš rodinný rozpočet více benefitů. Jak se ale v nabídce ohřívačů vody zorientovat? Není to náročné, vždyť ten pravý si dnes vybere skutečně každý.

Nezáleží na tom, zda máte přístup k zemnímu plynu nebo ne, moderní ohřívače vody je možné napojit nejen na něj ale i na elektřinu, či na váš vlastní zdroj tepla, jako je například plynový kotel či tepelné čerpadlo. Pokud už víte, že ohřívač vody chcete napojit na svůj zdroj tepla pro vytápění, kombinovaný zásobníkový ohřívač vody bude vhodnou alternativou.

Zasobnikový ohřívač vody v koupelně

Dobrá rada nad zlato: Ohřívač vody umístíte co nejblíž k odběrnému místu. Zdroj: Stiebel Eltron

Účel ohřívače

Snad nejdůležitější kritérium výběru vhodného ohřívače vody je účel jeho využívání. Tak se totiž dostanete k další podstatné proměnné, a tou je objem. „Na základě našich zkušeností je při využití akumulačního 8-hodinového tarifu elektrické energie pro čtyřčlennou domácnost, ve které je koupelna se sprchovým koutem, ideální objem bojleru 80 až 120 litrů. Pokud je v domácnosti vana i sprchový kout, objem ohřívače vody by měl být 120 až 150 litrů. Pro ty, kteří si chtějí dopřávat relax v rohové vaně i luxusní sprše, je vhodný objem ohřívače 200 litrů,” uvádí na úvod užitečnou radu Petr Novotný, produktový manažer ze společnosti
STIEBEL ELTRON, která pokračuje v dlouholeté tradici výroby špičkových zásobníkových ohřívačů vody Tatramat v popradském závodě.

Bojler neboli klasický zásobníkový ohřívač vody a malolitrážní ohřívač vody se liší v první řadě objemem. Malolitrážní ohřívače vody dnes našly své uplatnění na místech, kde není třeba odebírat teplou vodu ve větším objemu. Vhodné jsou proto do rekreačních objektů, na chatu či chalupu, ale také do budov, kde se o přípravu vody stará centrální ohřívač, který je však od odběrného místa příliš vzdálený.

Zavěsit či postavit?

Zatímco s umístěním malolitrážních ohřívačů vody problém nebude, u zásobníkových ohřívačů s větším objemem existuje několik variant provedení. Nejčastěji si lidé vybírají vertikální závěsný ohřívač vody. Ten je nejen efektivní, ale i energeticky úspornější, protože tepelná ztráta je nižší než u horizontálního provedení. Na druhou stranu, ten se dá zase lépe zamaskovat, protože ho lze instalovat např. do stropních podhledů. Stacionární ohřívače vody jsou určeny pro instalaci na podlahu. „Lidé by také měli myslet na to, že čím blíže k odběru vody bude ohřívač nainstalován, tím menší budou tepelné ztráty v systému rozvodu teplé vody. Z praktických důvodů jsou ohřívače vody instalovány ve sklepích či technických místnostech, nejefektivnější je ale umístění blízko odběrného místa. Jelikož některé z nich, jako například kuchyň, mohou být na opačné straně domu, je vhodné uvažovat nad jejich decentrálním zásobováním. To zaručí, že vzdálené odběrné místo má svůj vlastní ohřívač vody. Sice je toto řešení prostorově náročnější, ale eliminujeme tepelné ztráty v systému rozvodu teplé vody a benefitem je také dostupnost teplé vody v momentě otočení kohoutkem,” pokračuje Petr Novotný. Nejkomfortnějším způsobem, jak zkrátit čas čekání na teplou vodu z bojleru při delších rozvodech teplé vody téměř na minimum, je cirkulace teplé vody pomocí oběhového čerpadla. Toto řešení je však z pohledu tepelných ztrát nejméně efektivní a způsobuje výrazně vyšší náklady na ohřev teplé vody.

Zasobnikový ohřívač vody v technické místnosti

Ohřev vody je dnes i designovou záležitostí. Zdroj: Stiebel Eltron

Pro účinný ohřev vody je také ideální vypozorovat, kdy ji členové domácnosti potřebují nejčastěji. Statistiky hovoří jasně, největší odběr teplé vody je během pracovních dní ve večerních hodinách, nejmenší spotřeba během oběda. Díky správnému ohřívači vody bude možné mít přiměřeně teplou vodu během celého dne. Jaká teplá by však voda měla být? To závisí také na ročním období. Teď v letních měsících stačí, když bude teplota vody nastavena na 50 až 55 stupňů Celsia. Během ostatních období je ideální teplota 60 stupňů. Při teplotě nad 65 stupňů Celsia se totiž z vody uvolňují soli, které způsobují zanášení ohřívacích ploch. Kromě vodního kamene hrozí i opaření.

Zelená

Zodpovědný přístup k naší planetě a k rodinnému rozpočtu je v současnosti velmi populární. Uplatnit ho můžete i při efektivním ohřevu vody a jejím následném používání. „Planetu máme jen jednu a pokud můžeme vývoj technologií a zařízení posunout zeleným směrem, měli bychom to udělat. V případě ohřívačů vody to znamená nejen přechod k čerpání zelené elektřiny, ale také zaměření se na efektivnější, úspornější ohřev s využitím technologie tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo získává obnovitelnou energii z okolního prostředí, ztrojnásobí dodanou elektrickou energii a využije ji na ohřev vody,“ dodává na závěr Petr Novotný, produktový manažer ze společnosti STIEBEL ELTRON.

Tatramat hala zblízka

Pohled do výrobní haly STIEBEL ELTRON Slovakia v popradských Matejovcích. Zdroj: Stiebel Eltron

Bližší informace o celém sortimentu ohřívačů vody STIEBEL ELTRON naleznete na www.stiebel-eltron.cz/ohrev-vody

Zdroj: PR článek společnosti STIEBEL ELTRON s.r.o.

Kategorie: Vytápění
Tagy: bojler kotle ohříivače vody tepelná čerpadla
Sdílejte článek