mezonetové byty

Obývací pokoj s kuchyní
Rekonstrukce bytu

Mezonetové bydlení v piano nobile je plné charizmatu

Bydlení v interiérech historického paláce mají neodmyslitelné kouzlo. Samozřejmě jsou-li ony interiéry přizpůsobeny aktuálním požadavkům. Dva prostory historického paláce v italském městě Brescia, které byly v nevyhovujícím technickém stavu, prošly radikální rekonstrukcí. Výsledkem jsou dva moderní byty, přičemž každý má své charakteristické rysy a poukazuje na historický původ prostoru.

Mezonetový byt po rekonstrukci
Design interiérů

Výsledkem elegantní přeměny je interiér, kterému dominuje kruhový vstup do kuchyně

Italští architekti Giulia Urciuoli a Andrea Pezzoli dostali za úkol zrekonstruovat mezonetový byt z druhé poloviny dvacátého století. Mladý pár s právnickým vzděláním a třemi dětmi si představoval nové bydlení jako pohodlné místo s dřevěnými podlahami a dostatkem úložných prostorů pro mnoho rodinných předmětů, které shromáždili. Výsledkem je elegantní přeměna bytu s výrazným detailem – kruhovým vstupem do kuchyně a mramorovými akcenty.

Bílý minimalistický mezonet s černým boxem uprostřed
Návštěvy domů

Majiteli chyběla radost z bytu pod střechou. Vložení velkého černého boxu otevřelo prostor přes dvě podlaží

Rekonstrukce bytů pod střechou jsou vždy zkouškou zručnosti architektů. Střechou zkosené stěny často ubírají na využitelné ploše a vyšší místa zase působí přeplněně. Právě tu je na místě detailní práce s každým centimetrem čtverečním. Taková, jakou vidíme v nedávno realizovaném projektu studia Komon architekti v pražské části Libeň.

Otevřený prostor s přírodními materiály a moderním nábytkem
Design interiérů

V bývalé továrně z 19. století vytvořili světlý byt, ve kterém použili jen přírodní materiály

Luxusní čtvrť ve Vilniusu, v níž se byt nachází, je plná zeleně a známá propracovanými dřevěnými stavbami ze začátku 20. století i staršími. Dnes už je doplňují mnohé elegantní moderní domy. Právě v této časti stojí budova se zajímavou historií, ve které architekti z ateliéru HEIMA architects navrhovali apartmá.

Minimalistický mezonetový byt s knihovnou a piánem
Design interiérů

Do koupelny skříní? „Vychytávka“, kterou byste v podkrovním pražském bytě nečekali

Podkrovní byt v pražské městské části Bubeneč, která se rozprostírá na levém břehu Vltavy, potřeboval rekonstrukci. Zařídit nebo rekonstruovat mezonetový byt je téměř vždy výzvou, a to i pro zkušené architekty či designéry. Architekt Jan Bek si s úkolem poradil s elegancí a vtipem. Dominantou bytu po rekonstrukci je přiznaný krov. V prostoru najdete několik zajímavých „vychytávek“.

Černá a drevěná kuchyň s tapetou
Design interiérů

Nadčasový mezonet s interiérem, který nepodléhá trendům

Byty v moderních stavbách mají obvykle podstatně více výhod než byty starší. Samozřejmě záleží na konkrétní stavbě. Určitě se i v těch dnešních dnech setkáme s nesmyslnou dispozicí a jinými „specialitkami“.

denni prostory mezonetu
Design interiérů

Jaký pán, takový byt: Apartmán plný krásných žen

Přestože v něm ve skutečnosti bydlí jen jediný muž, můžeme říci, že je domovem i dvacítky dalších žen. Jejich umělecké fotografie totiž zdobí jeho zdi a dodávají jim tak neopakovatelnou atmosféru galerie.

pohled na obývací část mezonetu s kuchyni
Design interiérů

Nevelký mezonetový byt plný originálních nápadů

Tři z projektů, které realizovala dvojice mladých ruských architektů, získaly ocenění v soutěži ADD Awards 2018. Jedním z nich je i interiér s názvem KAS. Celkem výstižně jej lze charakterizovat slovním spojením: neokoukané nápady.

Foto: Martin Zeman
Design interiérů

Proč se majitelé rozhodli rekonstruovat zcela nový byt

Nejen starší byty často vyžadují rekonstrukci a změnu dispozice. Byt v novostavbě bytového domu v Brně nevyhovoval klientům, developerské řešení bylo nejen pojato neosobně, ale byt v původní podobě nesplňoval pro ně důležité funkce.

Foto: Robert Žákovič
Design interiérů

Malá a proměnlivá: Podkrovní mezonetová garsonka, které nic nechybí

Čtyřicet metrů čtverečných není pro bydlení mnoho, pokud je však tento prostor správně využit, všechno je možné. Mezonetový byt v pražských Holešovicích, který navrhlo studio Mooza architecture, je zářným příkladem atypického a tvořivého řešení obytného prostoru.