Zdroj: Tomáš Slavík

Majiteli chyběla radost z bytu pod střechou. Vložení velkého černého boxu otevřelo prostor přes dvě podlaží

25. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Rekonstrukce bytů pod střechou jsou vždy zkouškou zručnosti architektů. Střechou zkosené stěny často ubírají na využitelné ploše a vyšší místa zase působí přeplněně. Právě tu je na místě detailní práce s každým centimetrem čtverečním. Taková, jakou vidíme v nedávno realizovaném projektu studia Komon architekti v pražské části Libeň.

Do posledního detailu propracovaný podkrovní byt je výsledkem radikální rekonstrukce podkrovní vestavby v Praze-Libni. Bytový dům, ve kterém se prostor nachází, byl postaven v třicátých letech minulého století. Jako mnoho jiných objektů z tohoto období i on se průběžně měnil různými úpravami.

Přečtěte si také:
Mezonet s příjemnou atmosférou francouzského venkova

V 90. letech byl do starého bytového domu vestavěn mezonetový byt. Nabízel více užitné plochy a pokojů, než majitel potřeboval, ale chyběla v něm radost z prostoru pod střechou. Toto už bylo úkolem pro architekta Martina Gaberleho a jeho tým.

Bílý minimalistický mezonet s černým boxem uprostřed

Černý box, srdce bytu, skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do poschodí a vpouští světlo do jinak tmavé předsíně. Zdroj: Tomáš Slavík

Citlivý přístup, racio, kultivovaná řešení

Studio Komon architekti navrhuje různé projekty, od interiérů přes průmyslové haly až po veřejné parky. U všech projektů mají týž způsob práce. Je jím citlivý přístup s racionální úvahou a hledání jednoduchých kultivovaných řešení. Co to znamenalo v případě rekonstrukce dvoupodlažního bytu v podkroví?

Bílý minimalistický mezonet s černým boxem uprostřed

Černý box, srdce bytu, skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do poschodí a vpouští světlo do jinak tmavé předsíně. Zdroj: Tomáš Slavík

„Využili jsme hlavní kvalitu podkroví – jeho výšku. Obývací pokoj s velkou knihovnou otevíráme přes dvě podlaží. Do těžiště prostoru vkládáme černý box, srdce bytu, které skrývá provozní zázemí, slouží jako schodiště s lávkou do poschodí a vpouští světlo do jinak tmavé předsíně. Zjednodušili jsme tím původní dispozici bez nutnosti velkých stavebních úprav,“ vysvětluje Martin Gaberle.

Přečtěte si také:
Krásně svetlý mezonetový byt v obci Středokluky

Otevřený společenský prostor a nad ním soukromí

Ve spodním podlaží mezonetového bytu je dnes umístěna společenská část. Představuje ji otevřený obývací pokoj s kuchyní a ostrovem. Nosné sloupy uprostřed dispozice dostaly další využití navíc – architekti mezi ně umístili promítací plátno.

Bílá minimalistický podkrovná kuchyň

Kuchyň. Zdroj: Tomáš Slavík

Specialitou bytu z estetického, ale i z funkčního hlediska je černý box táhnoucí se přes obě podlaží. V nižším podlaží obsahuje úložné prostory kuchyně, hygienické zázemí a schodiště do horního podlaží, které je soukromé. Nachází se zde jen ložnice a koupelna. Jsou spojeny černou lávkou nad otevřeným obytným prostorem. Z ložnice je francouzskými okny přístupná střešní terasa.

Přečtěte si také:
Nevelký mezonetový byt plný originálních nápadů

Jasná geometrie, černá a bílá v hlavní roli

Rekonstrukce je zajímavá i po materiálové stránce: olejovaná dýha černého boxu, dubová lamelová podlaha, terazzový obklad kuchyně a koupelen. Ostatní nábytek je bílý, stejně jako stěny. Dřevěný krov zůstal odhalen v původní syrové podobě, podobně i ocelová konstrukce sloupů v obývacím pokoji. Jasnou geometrii celého prostoru podtrhují strohé linky osvětlení. Díky nim v otevřeném prostoru vynikají velké skleněné lustry visící z krovu.

černé schodiště v mezonetu

Rekonstrukce je zajímavá i po materiálové stránce: olejovaná dýha černého boxu, dubová lamelová podlaha, terazzový obklad kuchyně a koupelen. Zdroj: Tomáš Slavík

„V závěru realizace došlo ke změnám v osobním životě investora a s tím přišel požadavek na snížení nákladů. V částkových detailech jsme hledali úsporná řešení tak, aby nenarušila dojem z celku. Odvážnou koncepci návrhu se podařilo zachovat,“ doplňuje architekt Martin Gaberle.

Mezonet_blackbox13

Do posledního detailu propracovaný podkrovní byt je výsledkem radikální rekonstrukce podkrovní vestavby. Zdroj: Tomáš Slavík

Použité materiály

černá olejovaná dubová dýha – černý box, schodiště

DTDL bílá – nábytek podle autorského návrhu

obklad terazzo Mirage Norr – obklady a dlažby

cementová stěrka – povrch stěn koupelny

dubové vícevrstvové lamely Meister – podlahy, podesta

kalené sklo – výplň zábradlí, prosklení a sprchová zástěna

lakovaná ocel – původní nosné ztužující sloupy, rám zábradlí

smrkové řezivo – původní nosná konstrukce krovu

Podkrovní byt s černým boxem

architektonické studio: Komon architekti

autor: Martin Gaberle

spoluautoři: Bořek Peška, Lucie Roubalová, Jana Drtinová

lokalita: Praha 8-Libeň, Česká republika

projekt: 2019

realizace: 2021

zastavěná plocha: 141 m²

hrubá podlahová plocha: 109 m²

užitná plocha: 84 m²

truhlářské práce: Zlatý řez, s. r. o.

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: Tomáš Slavík

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: byty mezonetové byty minimalistický styl multifunční modul podkrovní byty
Sdílejte článek

Diskuze