Zdroj: Matej Hakár

Nadčasový mezonet s interiérem, který nepodléhá trendům

25. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Byty v moderních stavbách mají obvykle podstatně více výhod než byty starší. Samozřejmě záleží na konkrétní stavbě. Určitě se i v těch dnešních dnech setkáme s nesmyslnou dispozicí a jinými „specialitkami“.

Specialitou bytu v bratislavských Třech věžích, jehož interiér řešili architekti z ateliéru AT26 architects, je jednostranná orientace s jednou celou prosklenou stěnou. Po zásahu architektů se mezonet proměnil v místo pro pohodlné a příjemné bydlení.

Přečtěte si také:
Nevelký mezonetový byt plný originálních nápadů
Nadčasový mezonet jídelna

Výběr materiálů doplňuje tmavá mořená dýha na dělící příčce, sloužící jako knihovna. Z prostoru obývacího pokoje ukrývá schody. Zdroj: Matej Hakár

Byt pozitivně překvapuje několika zajímavými a praktickými detaily. Kromě prosklené fasády na vstupním podlaží, kde je hlavní společenská část bytu, světlo do interiéru proudí i světlíkem nad schodištěm.

V poschodí se nachází privátnější zóna – ložnice, prostorná hlavní koupelna a menší, pro hosty. Autoři proměny z velké části ponechali původní dispozici bytu, avšak interiérové řešení promysleli do posledního detailu.

Truhlářský prvek

Truhlářský prvek, který se táhne podél celé prosklené stěny s výhledem na panorama města, je ároveň vizuální hranicí mezi interiérem a exteriérem. Zdroj: Matej Hakár

Prosklenou stěnu doplňuje multifunkční box

Majitel bytu pracuje v oblasti realit, a tak měl dost jasnou představu o tom, jak by měl byt vypadat. Požadoval především příjemný interiér, který nepodléhá trendům. Speciální důraz kladl na funkčnost a kvalitu – což je též jednou z priorit architektů ze studia AT26 architects.

černá knihovna

Kombinaci bílé, černé a šedé barvy doplňuje a otepluje dubová dýha. Zdroj: Matej Hakár

V interiéru najdete několik multifunkčních prvků, tedy nejsou jen designové, i když estetickou hodnotu jim nelze upřít. Takovým je například truhlářský prvek, který se táhne podél celé prosklené stěny s výhledem na panorama města. Můžete se na něj posadit, lehnout si, vystavit výtvarná díla či odložit to, co právě potřebujete. Zároveň je vizuální hranicí mezi interiérem a exteriérem.

Přečtěte si také:
Prosvětlený byt s krásnými výhledy
Obývací část a jídelna

Obývací část a jídelna. Zdroj: Matej Hakár

Bílá, černá a šedá & dub

Kombinaci bílé, černé a šedé barvy doplňuje a otepluje dubová dýha. Dotváří pocit vznešenosti, jedinečnosti. Celé vybrané barevné schéma nechává vyniknout kresbu na dubovém dřevě.

Architekti precizně promysleli i další výběr materiálů. Litá epoxidová podlaha u vstupu nedává šanci nedokonalosti, bílé reflexní lamino leskem znásobuje světlo a opticky zvětšuje prostor. Epoxid a lamino (SENOSAN) jsou z kategorie odolných materiálů, takže kromě estetického splňují i funkční kritéria. Proto je architekti použili především na exponovaných místech.

V hlavním prostoru (ve spojené kuchyni a obývací místnosti) dominují masivní dubové parkety. Spolu s přírodní dýhou se objevují i v poschodí.

Nadčasový mezonet vstup

Litá epoxidová podlaha u vstupu nedává šanci nedokonalosti, bílé reflexní lamino leskem znásobuje světlo a opticky zvětšuje prostor. Zdroj: Matej Hakár

Tmavě mořená dubová dýha, černá kuchyňská pracovní deska

Výběr materiálů doplňuje tmavá mořená dýha na dělící příčce, sloužící jako knihovna. Z prostoru obývacího pokoje ukrývá schody. Neméně zajímavým řešením je černá kuchyňská pracovní deska z kompozitního materiálu HI MACS. Silným estetickým momentem je „schwarzplan“ okolí nad kuchyňskou linkou.

Přečtěte si také:
Architektům se podařilo proměnit starší byt v moderní byt v industriálním stylu

Tři věže jsou na této mapě vyobrazeny v trojrozměrné podobě – jako sochy z mosazi. Kuchyň je takto povýšena na úplně jinou úroveň – tvoří pobytovou oblast bez jakýchkoliv viditelných kuchyňských přístrojů či předmětů. Příjemně působí i koupelna v horním podlaží s velkým oknem a volně stojící vanou.

Nadčasový mezonet patro

Nadčasový mezonet s interiérem, který nepodléhá trendům. Zdroj: Matej Hakár

BRTLK apartment

architektonický ateliér: AT26 architects

autoři: Ing. arch. Peter Kukučka, Ing. arch. Branislav Loskot, Ing. arch. Jaroslav Takáč, Ing. arch. Juraj Benko, Ing. arch. Alžbeta Laurincová

lokalita: Bratislava

projekt: 2015

realizace: 2016 – 2020

plocha: 120 m2

Sabína Zavarská

foto: Matej Hakár

Kategorie: Design interiérů
Tagy: černá kuchyně dubové drevo mezonetové byty moderni architektura prosklené stěny světlíky truhlářská výroba
Sdílejte článek

Diskuze