Bezbariérový bílý prosklený minimalistický dům

Unikátní bezbariérový dům, který postiženému chlapci výrazně zjednodušil život

Galerie (30)
Zdroj: Gonzalo Viramonte
17. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Lidé se speciálními potřebami mají často jiné nároky na životní prostor, než běžné zdravé rodiny. Dokáží-li bydlení přizpůsobit těmto potřebám, výrazně se změní celková kvalita jejich života. Přesně to měl za cíl i projekt z dílny argentinského ateliéru s_estudio. Vytvořili dům pro Genara, který se plně přizpůsobuje jeho omezeným možnostem pohybu.

Hlavním cílem návrhu domu pro chlapce, který se pohybuje na vozíčku, bylo vytvořit prostory, které by zkvalitnily život celé rodiny, především však usnadnily každodenní záležitosti samotnému Genarovi.

Bezbariérový bílý prosklený minimalistický dům

Stavba stojí v soukromé obytné čtvrti na nepravidelném pozemku. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Ve finálním efektu se architektům podařilo navrhnout stavbu, která není pro chlapce nijak omezující, naopak dosahuje nejvyšší úrovně dostupnosti. Vysoká dostupnost všech prostor umožní Genarovi podstatně nezávislejší život.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní bezbariérový dům zasazen do krásného prostředí

Dům ze dvou stejných celků

Stavba stojí v soukromé obytné čtvrti na nepravidelném pozemku. Její základ tvoří dva domy s obdélníkovým půdorysem přilepené vedle sebe, avšak mírně posunuté.

Bezbariérový bílý prosklený minimalistický dům

Široká chodba je prosvětlena dvěma střešními světlíky a rozděluje dispozici na dvě části: společenské a soukromé křídlo domu. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Díky tomuto řešení vznikla soukromá zázemí a příjemný prostor pro venkovní posezení i s bazénem, ​​kam nevidí oči sousedů ani kolemjdoucích. Centrální prostor – široká chodba je prosvětlena dvěma střešními světlíky a rozděluje dispozici na dvě části: společenské a soukromé křídlo domu. Zároveň funguje také jako vstupní hala, kancelář a knihovna.

Bezbariérový bílý prosklený minimalistický dům

Mezi jídelní částí, obývací částí a terasou je kompletně prosklená fasáda, která vtahuje do interiéru nejen světlo, ale také pohled na bazén. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Vysoký strop, prosklení, výhled na terasu i bazén

Společenská část je charakterizována vysokým šikmým stropem. Navazují na ni severně orientovaná terasa a venkovní prostory. Mezi jídelní částí, obývací částí a terasou je kompletně prosklená fasáda, která vtahuje do interiéru nejen světlo, ale také pohled na bazén. Bazén je kompletně uzpůsoben pro potřeby Genara. V soukromé části stavby se nacházejí ložnice a chlapcova herna.

Přečtěte si také:
Zemědělský sklad přeměnili ve dva domy. Fotovoltaika, světlý interiér i zimní zahrada nesmějí chybět!

Garáž vyčnívá dopředu

Když se podíváme na dispozici domu od vstupu do něj, v pravém křídle se nachází garáž, na ni navazuje denní zóna s venkovním prostorem a úplně na konci je bazén. Vedlejší křídlo, zasunuté dozadu, zahrnuje hlavní vstup a soukromé prostory.

Bezbariérový bílý prosklený minimalistický dům

Základ tvoří dva domy s obdélníkovým půdorysem přilepené vedle sebe, avšak mírně posunuté. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Z materiálového hlediska má novostavba tradiční zděný konstrukční systém z keramických tvárnic omítnutých a natřených bílou barvou a kovové střechy.

Přečtěte si také:
Jednoduchý jednopodlažní dům s příjemným výhledem do údolí

Bezbariérová symbolika

Bezbariérový přechod mezi interiérem a exteriérem zároveň symbolicky posiluje spojení dvou světů. Podobně funguje prostor mezi soukromou a společenskou částí interiéru. „Věříme v architekturu jako v nástroj pro zlepšení života této rodiny, usnadnění a rozjasnění. Každý kout patří Genarovi,“ dodává na závěr hlavní architekt projektu Bruno Sileoni.

Bezbariérový bílý prosklený minimalistický dům s bazénem

Bezbariérový přechod mezi interiérem a exteriérem zároveň symbolicky posiluje spojení dvou světů. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Dům pro Genara

architektonický ateliér: s_estudio

hlavní architekt: Bruno Sileoni

designérský tým: Bruno Sileoni, Jesica Grötter, Lautaro Giuggia Monteverde, Rocío Rueda Coll

lokalita: Córdoba, Argentína

plocha: 382 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Gonzalo Viramonte

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bazény bezbariérové domy dvojdomy minimalistické domy moderni architektura novostavby prosklené plochy světlíky
Sdílejte článek

Diskuze