Zdroj: Diambra Mariani

Výsledkem elegantní přeměny je interiér, kterému dominuje kruhový vstup do kuchyně

03. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Italští architekti Giulia Urciuoli a Andrea Pezzoli dostali za úkol zrekonstruovat mezonetový byt z druhé poloviny dvacátého století. Mladý pár s právnickým vzděláním a třemi dětmi si představoval nové bydlení jako pohodlné místo s dřevěnými podlahami a dostatkem úložných prostorů pro mnoho rodinných předmětů, které shromáždili. Výsledkem je elegantní přeměna bytu s výrazným detailem – kruhovým vstupem do kuchyně a mramorovými akcenty.

Původní dům prošel v osmdesátých a devadesátých letech různými fázemi renovace. Hlavním úkolem pro architekty bylo odstranit, respektive vylepšit různé zásahy, které v interiéru v průběhu času vznikly. Odlehčili prostor a pokusili se z něj udělat příběh. Úspěšně. Architekti svůj přístup shrnuli slovy: „Nemusíme se přizpůsobovat běžnému domu, ale je to dům, který se musí přizpůsobit nám.“

Přečtěte si také:
Starý mezonet proměnili ve funkční rodinný dům pro rodiče se dvěma dětmi
Mezonetový byt po rekonstrukci

Zdroj: Diambra Mariani

Celou rekonstrukci shrnuli do tří bodů

  1. Správný domov by měl být všestranný, a zároveň vyjadřovat individualitu svých obyvatel.
  2. Změnit dispozici složenou z oddělených místností spojených předsíněmi, chodbami a dveřmi.
  3. Už žádné stěny před očima, žádné větší či menší prostory, ale otevřený prostor s hlubšími vnitřními výhledy.
Mezonetový byt po rekonstrukci

Zdroj: Diambra Mariani

Dvě části obývacího prostoru

Základem mezonetového bytu je velký denní prostor, který je maximálně otevřený a nabízí perspektivní výhledy na ostatní místnosti. Na podlaze jsou světlé francouzské parkety s dlouhými přírodními dubovými deskami položeny do vzoru rybí kosti. Obývací část má dvě zóny, oddělené schodištěm z nerezu a dřeva.

Mezonetový byt po rekonstrukci

Zdroj: Diambra Mariani

První část obývacího pokoje zahrnuje velkou, na míru vyrobenou pohovku z černého lakovaného dřeva s modrými sametovými polštáři. Vytváří příjemný prostor dekorovaný rodinnými předměty a „vintage“ světly.

Druhá část obývací zóny je intimnější a důvěrnější. Dominuje v ní krb pokrytý bílým křemenem calacatta s dezénem mramoru. Tentýž dezén mají i konferenční stolky.

Přečtěte si také:
Malá a proměnlivá: Podkrovní mezonetová garsonka, které nic nechybí

Kuchyň otevřeli kruhem v delší stěně

Architekti otevřeli kuchyň netradičně – odkazem na dílo italského architekta Carla Scarpa (Brion). V jedné ze stěn vytvořili kruhový otvor, který poskytuje orámovaný pohled z kuchyně směrem k jídelnímu stolu. Celá kuchyň působí jako jemný šperk. Je bílá, monolitická, taktéž s mramorovými akcenty. Prostor osvětluje stropní skleněno-mosazný lustr.

Mezonetový byt po rekonstrukci

Zdroj: Diambra Mariani

Neméně působivý je jídelní stůl z broušené oceli, osvětlený kruhovým závěsným svítidlem. Stal se důležitou součástí společného života rodiny.

Architekti z ateliéru co.arch použili mramor i v soukromé zóně a v koupelnách (sochařský mramor). Proč? Město Verona je známé čtvrtí zaměřenou na zpracování mramoru a žuly. Noční zóna v podkrovním prostoru má vlastní obývací pokoj, který vede do ložnic a koupelen, může sloužit též jako herna pro děti. Dubové parkety harmonizují i prostory na spaní. Z ložnic je možno vyjít na malé terasy s výhledem na střechy okolních domů.

Mezonetový byt po rekonstrukci

Zdroj: Diambra Mariani

PL36

architektonický ateliér: co.arch

architekti: Giulia Urciuoli, Andrea Pezzoli

lokalita: Verona, Itálie

projekt: 2020

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Diambra Mariani

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty mezonetové byty Od partnerů rekonstrukce mezonetu
Sdílejte článek

Diskuze