Přizpůsobivý byt pro tři: Podívejte se, jak se umí měnit!

06. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

V hlavním městě Slovinska Lublani se nachází inspirativní kreativní byt. I když není velký, dokáže se velmi snadno přizpůsobit různorodému životu a potřebám tří obyvatelů. Autory zajímavého interiéru jsou Boštjan Gabrijelčič a Aleš Gabrijelčič.

Mladý pár, který žil se svým psem na okrajové části hlavního města, si koupil menší byt v nové rezidenční čtvrti. Vyrostla na základě opuštěných průmyslových areálů uprostřed města. Má výhodnou polohu, nachází se mezi centrem a zeleným okrajem Lublaně.

Není divu, že se bydlení na tomto místě mladému páru zalíbilo, podobně jako mnoha mladým rodinám. Poloha, která nabízí to nejlepší z obou „světů“ – ruch města i klid venkova, je dnes neocenitelná. Nevadí ani menší rozloha bytu.

Přizpůsobivý byt pro tři

Zdroj: Miran Kambič

Šedesátimetrový jednopokojový byt pro tři?

I když jde o dva lidi a jednoho psa, přece jen jsou to tři bytosti a každá z nich potřebuje svůj prostor. Původní standardní uspořádání jednopokojového bytu neodpovídalo dynamickému životnímu stylu a představám partnerů.

Protože jejich psí miláček je důležitou součástí rodiny, představovali si prostor bez rohů a uzavřených místností. Autoři proměny otevřeli prostor demolicí všech existujících příček. S obývacím pokojem je navíc spojena i zimní zahrada. Jediným uzavřeným prostorem v bytě zůstala koupelna.

Přizpůsobivý byt pro tři

Zdroj: Miran Kambič

Práce z domu a mnoho aktivit

Zdá se až neuvěřitelné skloubit všechny aktivity majitelů tak, aby je mohli vykonávat v tomto nevelkém prostoru. Navíc většinou z domu i pracují. Zároveň vedou bohatý společenský život, organizují veganská setkání, obědy, filmové večery a večeře s přáteli. Cvičí jógu a trénují svého psa. Je tedy jasné, že stabilní pevný nábytek s předem určenou polohou a funkcí by při těchto aktivitách jen překážel.

Přizpůsobivý byt pro tři

Zdroj: Miran Kambič

Dynamika, plynulost, přizpůsobivost

„Řešení jsme našli v mobilním nábytku na kolečkách, který umožňuje plynulejší uspořádání bydlení. Dva velké prvky, široký pult a velká pohovka, se dají volně přemísťovat po místnosti a vytvářejí tak různé společenské scénáře,“ vysvětlují autoři proměny z ateliéru Arhitektura-office for urbanism and architecture.

Protože je prostor bytu určen pro dynamické využití a časté přeměny, bylo třeba použít odolné materiály. Podlaha v bytě je vyrobena ze světlého terazza, které vnáší do bytu pocit svěžesti. Všechna mobilní zařízení jsou vyrobena z nerezové oceli. Jejich jemný lesk odráží světlo, a tak pomáhá rozjasnit prostor.

Přizpůsobivý byt pro tři

Zdroj: Miran Kambič

Kuchyně ukrytá ve skříni

Ve skříňkách u vchodu se nachází skrytý obslužný prostor, který zahrnuje kuchyň, pračku a technické příslušenství. Tmavě zelené dveře skříňky symbolicky označují okraj bytu a působí jako protiváha ke světlým materiálům a kovu. Za sklopnými panely je dřevěná kuchyňka. Ložnice je řešena v teplých tónech dřevěných panelů. Atmosféru v apartmá dotvářejí květináče s tropickými a středomořskými rostlinami, série originální grafiky a jedinečné keramické kousky.

Přizpůsobivý byt pro tři

Zdroj: Miran Kambič

Rubikum pro tři

architektonický ateliér: Arhitektura-office for urbanism and architecture

autoři: Boštjan Gabrijelčič, Aleš Gabrijelčič

lokalita: Lublaň

plocha: 60 m2

keramika a světla: Tanja Goršič, NEW OBJECTS

realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Miran Kambič

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty jednopokojové byty malé byty modulový nábytek
Sdílejte článek

Diskuze