Malá a proměnlivá: Podkrovní mezonetová garsonka, které nic nechybí

16. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Čtyřicet metrů čtverečných není pro bydlení mnoho, pokud je však tento prostor správně využit, všechno je možné. Mezonetový byt v pražských Holešovicích, který navrhlo studio Mooza architecture, je zářným příkladem atypického a tvořivého řešení obytného prostoru.

Foto: Robert Žákovič

Foto: Robert Žákovič

Největší výhodou je přizpůsobivost

Hravý a sympatický návrh architektů poskytuje mnoho zajímavých úložných prostorů, ale i zákoutí. Z prostoru, o němž by mnozí řekli, že pro bydlení nestačí, vyčarovali proměnlivou a přizpůsobivou mezonetovou garsonku, které nic nechybí. Na jedné straně je prakticky všechno otevřeno, na straně druhé vždy můžete mít pocit svého soukromí a byt si přizpůsobit podle aktuálních preferencí. V celém bytě najdete vestavěný nábytek s tajemnými skrýšemi, věci si můžete dokonce uložit i do schodiště!

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Základním prvkem jsou schody

Sami architekti tvrdí, že nejlépe byteček charakterizují dvě slova, a to: malý a proměnlivý. „Daný prostor je sice velkorysý na výšku, avšak pokud jde o půdorysnou plochu, je spíše skromnější. Výzva teda zněla: najít zde místo na spaní, vaření, stolování, posezení s přáteli nebo u filmu, pracovní stůl a v neposlední řadě i pro uložení mnoha věcí, které patří k aktivnímu životu. Řešení jsme našli v proměnlivosti a jednoduchosti prostředí. Základním prvkem jsou schody – vyrobené truhlářem na míru, navazující na typovou kuchyň,“ vysvětlují architekti vznik projektu a podstatu řešení zadání.

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Namísto pohovky vaky

V hlavní části bytu se nalézá společenský kout se sedacími vaky a plátnem. „Jako sezení jsme volili sedací vaky, které se dají variabilně přesouvat po místnosti. V kombinaci se sklápěcím stolkem vytvářejí možnost posezení u večeře, ale i alternativu posezení při sledování filmu na velkém plátně,“ objasňují architekti.

Foto: Martina Netíková

Foto: Martina Netíková

Foto: Martina Netíková

Foto: Martina Netíková

Rolety modifikující spací prostor

Na společenský kout navazuje kuchyňský, osvěžený limetkovou zelenou. V prostoru schodiště zboku je vytvořeno místo pro pračku a kuchyňské potřeby. Intimní zóna ložnice a pracovny umístěná na horním poschodí mezonetu pod mírný sráz střechy je osvětlena stropními okny. „Horní poschodí je od spodního odděleno bílými roletami, které je možné podle potřeby vytáhnout. Za roletami se na horním poschodí skrývá pracovní stůl a postel. Za postelí je další skříň na míru. Je kombinací peřiňáku, knihovničky a otevřených nik jako odkládacích ploch,“ upřesňují architekti zajímavé funkce bytu.

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Květy na stěně

Co se materiálu týče, dominuje dřevo. Kuchyňská linka je v barvě světlého dřeva, dlažba má více odstínů hnědé. Velmi působivým detailem jsou květy umístěné na stěně v nástěnných květináčích.

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Foto: Iveta Kopicová

Mezonetový byt Holešovice v kostce

Architektonické studio: Mooza architecture

Lokalita: Praha-Holešovice

Plocha: 40 m2

Datum realizace: leden 2013

Sabína Zavarská
Foto: Robert Žákovič, Iveta Kopicová, Martina Netíková

Kategorie: Design interiérů Návštěvy domů
Tagy: bydlení v Holešovicích garsonky květináč mezonetové byty podkroví podkrovní garsonky půdorys rolety schody
Sdílejte článek

Diskuze