Posviťte si na svítidla: Jak zvolit umělé osvětlení místnosti v bytě

23. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

V ideálním světě by byl náš dům či byt neustále zalitý slunečními paprsky. V reálném světě nám do přirozeného světla vstupuje hned několik překážek – orientace místností, roční období či blízkost dalších budov. Dobře zvolené umělé osvětlení vás však zachrání!

Umělé osvětlení dokáže ovlivnit charakter celého interiéru, proto je velmi důležité vybrat vhodné světelné schéma. Je nutné mít na zřeteli vícero faktorů, a to zejména umístění, intenzitu a teplotu světelného zdroje. Design svítidla by neměl být tím rozhodujícím faktorem, ale spíše jen třešničkou na dortu po pečlivém zvážení všech technických parametrů, které by osvětlení mělo mít.

Naštěstí ale dobrý design doprovází top technické řešení. Prvním a nejdůležitějším krokem je říct si u každé místnosti, co je/bude jejím účelem. Nejčastější aktivity, které budete v dané místnosti vykonávat, často vyžadují odlišné druhy osvětlení ‒ jiné světlo potřebujeme u vaření, při práci, nebo třeba při relaxaci. V obývacím pokoji tráví většina rodin spoustu času ‒ je primárně místem určeným k oddechu při sledování televize a čtení, nebo slouží jako místnost, kde trávíme příjemné večery s přáteli.

Pro tyto aktivity je vhodné vybrat centrální osvětlení s teplým světlem, tedy se světlem, které spadá do rozpětí 2700 – 3300 kelvinů (právě kelviny určují teplotu světla). V případě, že v obývacím pokoji také často čtete, je vhodné doplnit centrální osvětlení např. stojacími lampami. Podobně se i v kuchyni centrální svítidlo často doplňuje osvětlením pracovní desky, vařiče a dřezu. Osvětlení nad dřezem nebo obecně pracovní deskou by mělo být odolnější vůči vyšším teplotám a vlhku.

Obzvlášť v kuchyni jsou však dalším důležitým faktorem při výběru osvětlení použité materiály ‒ např. nerezová ocel může světlo nepříjemně odrážet, což se dá vyřešit svítidlem s mléčnými čočkami. Odolnost vůči vlhku je stejně důležitá i u osvětlení v koupelně, ať už u centrálního, nebo doplňkového. Oblíbeným řešením doplňkového osvětlení v koupelně je jeho umístění po obou stranách zrcadla.Vzhledem k tomu, že vám světlo bude svítit přímo do tváře, je důležité zvolit správnou intenzitu, která vám bude příjemná.

Stojací lampa Cheshire (Fontana Arte), 11 680 Kč, www.hagos.cz

Stojací lampa Cheshire (Fontana Arte), 11 680 Kč, www.hagos.cz

Studené světlo (nad 5000 kelvinů) snižuje únavu a naopak zvyšuje koncentraci, je proto ideální do místností, které slouží primárně na práci či studium.

V případě multifunkčního prostoru, nejčastěji kuchyně spojené s jídelnou nebo obývákem, může být o něco náročnější najít vhodné světelné schéma. V takovýchto případech se často přistupuje odlišně k umístění centrálního osvětlení, které nemusí být automaticky v pomyslném středu místnosti, ale může být umístěno např. nad jídelní stůl. Stejně tak je potřebné myslet na to, že kombinace teplého světla a studeného světla se spíše nedoporučuje, protože spolu mohou působit disharmonicky.

Závěsné svítidlo Heracleum (Moooi), cena na dotaz, www.bulb.cz

Závěsné svítidlo Heracleum (Moooi), cena na dotaz, www.bulb.cz

Pět věcí… které uvidíte při jasném světle

Jedna

Každé smítko prachu, obzvlášť na tmavém povrchu, ale když se od otravných zrnek oprostíte, i malá písmena, která výrobci obzvlášť rádi používají u popisu složení výrobků, budou k přečtení.

Dva

V koupelně v kuželu světla namířeném malinko nešťastným směrem zahlédnete v dosud dokonalé pleti každou vrásku a pór, ale na druhou stranu budete odcházet perfektně a přirozeně upravení.

Tři

Pavučiny, které se tak úspěšně schovávaly v tmavém koutu, najednou hrozivě visí a viditelně čekají na svého autora – pavouka s chlupatýma nohama. Sdílet bydlení je sice fajn, ale s osminožcem toho zas tak moc nenasdílíte.

Čtyři

Skvrny všeho druhu se v přítmí chovají vcelku slušně. Neupozorňují na sebe a nekřičí vám do tváře, proč jste je ještě nevyčistily. V plném světle ale nabývají na drzosti a dožadují se pozornosti. Kupte Jelena a zničte je.

Pět

Za dobrého osvětlení se najednou na zdech objevují kocouři. Mazance, které v přítmí nevnímáte, najednou volají po výmalbě. Nový odstín za trochu námahy stojí a stěna se bude rdít nad svojí krásou.

Stolní lampa s reproduktorem wifi Symfonisk

Stolní lampa s reproduktorem wifi Symfonisk, 4 690 Kč, www.ikea.cz

V ložnici je důležité mít nejen dostatek světla, ale i možnost místnost úplně zatemnit. Tma má totiž zásadní vliv na kvalitu našeho spánku – jen ve spánku v úplné tmě se zvyšuje produkce melatoninu, díky kterému naše tělo ví, že má odpočívat. V opačném případě se tělo nedostane do stavu hlubokého spánku, a i když prospíte celou noc, můžete se cítit unavení. Doporučuje se proto mít kvalitní žaluzie nebo záclony, které nepropustí světlo, a taktéž nespat s rozsvíceným světlem.

Pokud stavíte nebo se pouštíte do rozsáhlejší rekonstrukce, přemýšlejte hned od začátku nad tím, kde a jaký typ osvětlení vám bude nejvíc vyhovovat. Vhodné je například volit větší počet vypínačů, kterými můžete ovládat jedno svítidlo, a to zejména v případě větších nebo multifunkčních místností. Stejně tak oceníte vypínač centrálního osvětlení ložnice blízko u postele, díky čemuž nebudete muset po uložení už znovu vstávat.

Při výběru svítidla buďte odvážní! V celé místnosti může právě výrazné svítidlo hrát prim. Pokud toužíte po něčem neobvyklém, v interiéru vynikne svítidlo atypického tvaru (amorfní tvary jsou velice in) nebo materiálu (např. beton, mosaz). Je však poměrně obtížné k takovýmto svítidlům doladit zbytek interiéru, proto se hodí spíše do minimalisticky zařízených místností.

Stojací lampa Arum (Ferm Living), mramor a práškově lakovaná ocel, v. 136 cm

Stojací lampa Arum (Ferm Living), mramor a práškově lakovaná ocel, v. 136 cm, 19 000 Kč, www. designbuy.cz

Orientační osvětlení vám skvěle poslouží jak v exteriéru, tak i v interiéru. Poměrně často se využívá na osvětlení schodiště, je však možné ho použít například i v ložnici. Oceníte ho zejména v noci a brzy ráno po probuzení, kdy vám bude slabší světlo příjemnější. Tento typ osvětlení funguje na principu senzoru pohybu, takže už nebude hrozit, že ve tmě zakopnete.

I ohledně světla existuje několik mýtů. Například vám pravděpodobně vaši rodiče často říkali, že čtení při slabém světle zhoršuje zrak – ve skutečnosti tomu tak ale není. To ale neznamená, že důsledky nejsou žádné. Čtení (nebo jiná aktivita) při nedostatečném osvětlení je pro vaše oči více vysilující, proto může vyvolat pocity nepohodlí a dokonce přivodit bolest hlavy. Mějte proto na místech v domě, kde rádi čtete, stojací nebo stolní lampu, která vám i v pozdních hodinách zabezpečí dostatek světla.

Svítidla v sobě ukrývají i jiné vlastnosti. Některá vrhají světlo na zvuk novým neotřelým způsobem. Dva významné faktory, které pozitivně ovlivňují náladu, tedy světlo a zvuk, mohou být spojeny v jedno. Toto spojení znamená také méně přívodních šňůr, méně obsazených zásuvek a reproduktor v lampě není nijak nápadný, krásně splyne s interiérem.

Závěsné svítidlo Heracleum (Moooi), cena na dotaz, www.bulb.cz

Závěsné svítidlo Heracleum (Moooi), cena na dotaz, www.bulb.cz

Pokud vám žárovka v některém ze svítidel dosloužila, měli byste vědět, jak ji správně zlikvidovat. Způsob likvidace závisí na typu žárovky. S klasickými, halogenovými a reflektorovými žárovkami nebudete mít větší problém – je možné je vyhodit do směsného odpadu. Zářivky, LED a úsporné žárovky je však potřeba odevzdat do sběrných míst k recyklaci. Po celé republice je jich více než 3600. Při likvidaci dávejte obzvlášť pozor na zářivky, které obsahují malé množství jedovaté rtuti, které může uškodit vám i životnímu prostředí.

5 lamp, jejichž sláva nikdy nezhasne

Birghitta od F. Lenciho pro H. Guzzini, 22 500

Birghitta od F. Lenciho pro H. Guzzini, 22 500 Kč, www.design-mkt.com

Ta lampa od Josefa Hůrky pro Drupol,

Ta lampa od Josefa Hůrky pro Drupol, 1 420 Kč, www.talampa.cz

Tolomeo od M. de Lucchi a G. Fassiny pro Artemide,

Tolomeo od M. de Lucchi a G. Fassiny pro Artemide, 5 300, www.rajsvitidel.cz

Lucellino od Ingo Maurera

Lucellino od Ingo Maurera, 12 863 Kč, www.designpropaganda.cz

Flowerpot od Vernera Pantona pro &Tradition

Flowerpot od Vernera Pantona pro &Tradition, 8 131 Kč, www. stockist.cz

Ingo Maurer

Ingo Maurer

Německý designér s fantazií zvědavého dítěte loni zemřel. Jeho tvorba ale zcela jistě přežije věky. Spojil v ní velkou dávku vtipu, představivosti, inovativnosti a zvědavosti a vytvořil svítidla, která nepřestávají bavit a překvapovat. Za všechny jeho slavné výrobky připomeňme například lustr Zettel s tenkými drátky, na jejichž konci jsou přichyceny listy papíru – třeba na vzkazy. Porca Miseria! (Svinská bída!) je vyráběna z nových kusů nádobí, které mistr vlastnoručně rozflákal a pak pečlivě skládal. Do výčtu jeho skvělých návrhů patří stolní lampa Bulb, která je poctou vynálezci žárovek T. A. Edisonovi. Stala se mimo jiné součástí expozice MoMa. Ingo Maurer vytvořil také mnoho objektů pomocí LED diod. První z nich nazval Bellissima Brutta a svět mohl Drsnou krásku spatřit v roce 1996. Průkopník, umělec, vynálezce a světelný mág zanechal nepřehlédnutelný odkaz.

Připravila: Lucia Blažiová a Martina Paulová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: stropní svítidla svitidla umělé osvětlení
Sdílejte článek

Diskuze