Zdroj: Lívia Vargovčáková

Malý panelákový byt proměnili ve velmi příjemné a zároveň praktické bydlení s vlastním stylem

17. 04. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Nevelký panelákový byt proměnily Diana s Patrícií na velmi příjemné a zároveň praktické bydlení s vlastním stylem. Jaký je jejich recept? Na to, abyste dosáhli výrazného efektu, toho není potřeba moc. Někdy stačí i malé změny a šikovné jednoduché nápady.

Třípokojový byt ve starším paneláku měl, jak už to chodí, svoje výhody i nevýhody. Výhodou byla zejména poloha na oblíbeném košickém sídlišti s výbornou občanskou vybaveností. A protože hodnotu nemovitosti určuje hlavně lokalita, byli čerství majitelé odhodlaní se s jeho nevýhodami popasovat.

Rekonstrukce malého bytu v Košicích

Vzorovaná dlažba v předsíni vytváří hned po otevření vchodových dveří „wau efekt“.  Zdroj: Lívia Vargovčáková

Čarování s malou rozlohou

Asi největší nevýhodou byla poměrně malá rozloha – pouze 54 m2. V tomto směru se spolehli na Dianu s Patrícií, které mají s rekonstrukcemi bytů bohaté zkušenosti a dokážou „vyčarovat“ příjemné a plnohodnotné bydlení i na malé ploše. A že je byt v přízemí a bez balkónu? Balkón je, zdá se, jen otázkou času.

Rekonstrukce malého bytu v Košicích

Namísto klasické televizní skříňky použily masivní dřevěné police na ocelových konzolách, jako úložný prostor slouží tři velké pletené koše z palmových listů pod spodní policí. Zdroj: Lívia Vargovčáková

„Domy v okolí se v tomto období rekonstruují, s čímž je spojená i úprava fasád – zateplení a dostavba balkónů,“ vysvětluje designérka Diana Labošová. Ale z přízemí, které mnozí považují za nevýhodu, byl domácí pár naopak nadšený: „Protože bytovka je obklopená parkem, má tu člověk pocit jako v rodinném domku obklopeném zahradou,“ pochvalují si manželé.

Náš tip

Pro osvětlení nepotřebujete moc místa, i v malém prostoru však díky němu můžete dosáhnout výrazného efektu. V tomto bytě vytvářejí různé typy svítidel vícero světelných „vrstev“ – základem jsou bodová a stropní světla, která jsou v různých částech bytu cíleně doplněna nástěnnými a stojacími lampami.

Rekonstrukce „z gruntu“

Starý panelákový byt už měl nejlepší roky dávno za sebou a až na nedávno vyměněná okna si vše žádalo razantní zásah. Diana s Patrícií se proto pustily do rekonstrukce „z gruntu“ – od výměny rozvodů přes nové podlahy, omítky a obklady až po všechny dveře, včetně vchodových.

„Tímto projektem jsme se snažili dokázat, že i zanedbané panelákové byty se mohou stát příjemným, originálním a plnohodnotným domovem, kde se dá bydlet jako v časopise – tak, jak říká naše motto.“
Diana a Patrícia, autorky interiéru

Bez zásahu nezůstala ani dispozice, ale při změnách se autorky obešly bez velkého bourání a stavění. Stavěly zejména na logickém spojení malých místností do větších prostorů, které působí vzdušněji a dají se praktičtěji zařídit. Maličkou kuchyni proto spojily s obývákem a WC s koupelnou.

Rekonstrukce malého bytu v Košicích

Majitelé mají v nevelké kuchyňské nice k dispozici kromě zabudované ledničky i potravinovou skříň, která pojme alespoň základní zásoby potravin. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Nadčasový interiér a přírodní materiály

Pokud jde o styl interiéru, majitelé snili o jednoduchém nadčasovém vzhledu a přírodních materiálech. Ty používají Diana s Patrícií ve svých realizacích velmi rády, a to nejen pro jejich trvalou udržitelnost.

Diana proto navrhla neutrální základ interiéru – s bílými stěnami, se světlou laminátovou podlahou s dřevěným dekorem a základními kusy nábytku ve světlých barvách, zejména v bílé a máslové. Do tohoto základu vnesla zemitou barevnou paletu pomocí drobnějšího mobiliáře, dekorací a doplňků ze dřeva, sisalu, juty či palmové kůry.

Rekonstrukce malého bytu v Košicích

I v ložnici zůstaly autorky věrné materiálům a barevné paletě použité v dalších místnostech bytu tak, aby celý interiér vytvořil jeden harmonicky sladěný celek. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Náš tip

Postel otočená záhlavím k oknu není nejšťastnějším řešením, ale úzká místnost mnoho možností neposkytuje – zejména pokud potřebujete delší lůžko nebo toužíte po posteli s čelem. Alternativou by byla standardní postel bez čela, která je kratší, takže by se dala otočit o 90°, a u nohou by ještě zůstalo místo na průchod k oknu.

A jak je jejím zvykem, i v tomto bytě si dala záležet na osvětlení, které vytváří vícero světelných vrstev – základ tvoří bodová a stropní svítidla, doplňují je nástěnné a stojací lampy cíleně umístěné v různých částech bytu.

Přečtěte si také:
Malý a tmavý byt překvapil skrytým potenciálem a po rekonstrukci si mladý pár bydlení v něm nemůže vynachválit

Profil

Kdo tu bydlí
Mladý manželský pár pracující v oblasti IT
Nemovitost
Menší třípokojový byt s plochou 54 m2
Návrh a realizace
V tvůrčí dvojici Diana Labošová a Patrícia Adamčíková je Dianinou úlohou design, Patrícia se stará o realizaci.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: nadčasový interiér neutrální barvy přírodní materiály rekonstrukce bytu třípokojové byty
Sdílejte článek

Diskuze

  • Krásný, útulný byt.

    Petra