Zdroj: Breno

Čím se řídit při výběru koberců?

14. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Koberce plní v interiéru hned několik funkcí. Velmi dobře pohlcují prach a nečistoty, tlumí hluk, zlepšují v místnosti akustiku a jsou příjemné na dotyk. A v neposlední řadě jsou úžasným vizuálním prvkem – v prostoru.

Jedním z kritérií při výběru koberce je jeho materiál. Jeho volba závisí na vašem životním stylu a jeho účelu. Ne každý druh je vhodný do každé místnosti, zvážit musíte jeho budoucí zátěž a je nutné myslet i na obyvatele domu. Úplně jinak k nákupu koberce přistupují například rodiče malých dětí či majitelé zvířecích mazlíčků. Kromě vzhledu a materiálu jsou důležité i jeho tvar a velikost. Koberec je nejlepší vybírat, až když máte jasnou představu o nábytku a jeho rozložení v interiéru.

Kruhové koberce

Po kruhovém koberci se vyplatí sáhnout pokaždé, když potřebujete zvýraznit zaoblenou či zakřivenou architekturu (např. oblý výklenek, víceúhelník). Pokud máte kulatý lustr nebo dominantní zrcadlo s oblými křivkami, kulatý koberec podtrhne jeho tvar. Když chcete v otevřeném prostoru vymezit například koutek na čtení, kulatý koberec vám v tom může pomoci. Kulatý koberec v malém prostoru je také šikovný trik, který návrháři používají, aby místnost vypadala větší.

okruhly koberec

Zdroj: Idee-Home

Na schodišti

Koberec na schodech plní hlavně bezpečnostní funkci. Chrání nás před uklouznutím, zjemní případný pád a chrání naše ratolesti před nachlazením. Nemusíme si totiž lhát. Děti běhají bosy se železnou pravidelností. Koberec poskytne alespoň o něco teplejší povrch při dotyku bosých nohou. Kromě toho také chrání schodiště před nadměrným opotřebováním. V okamžiku, kdy se sešlape, jednoduše ho vyměníte za nový. Pokud nechcete zakrýt kobercem celé schodiště, jen jeho část, jsou pro vás ideálním řešením tzv. nášlapy na schody.

koberec na schodisti

Zdroj: Emily Henderson

Trpíte alergií na prach? Prach se rychle šíří vzduchem, v případě keramické a kamenné podlahy či dřevěných parket se vdechuje nepřetržitě. Koberec ho však dokáže zachytit, plní tedy funkci určitého vzdušného filtru, zabraňuje jeho víření ve vzduchu. Navíc, prach se z koberce jednoduše odstraní při vysávání. Pokud se koberec udržuje v suchém prostředí, pravidelně se vysává a čistí, je jisté, že se v něm nebudou držet žádné plísně, roztoči nebo jiní škůdci.

Běhouny

Malé koberce, tzv. běhouny, jsou oblíbené pro svou univerzálnost. Nejčastěji je používáme v předsíni a v chodbě, výborně se hodí k posteli i do dětského pokoje. Své stabilní místo mají i v kuchyni. Stání na tvrdé dlažbě je nejen nepříjemné kvůli chladu, ale trpí i naše klouby. Běhoun dodá kuchyni měkkost, charakter, barvu i teplo domova. Při vaření se často něco vyleje či rozbije. Pokud máte dřevěnou podlahu, ochrání ji koberec, který nárazy ztlumí, tekutiny se do něj vsáknou a nepoškodí se – stačí ho jen vyčistit. Určitě sáhněte po odolném syntetickém materiálu s vysokou hustotou vlasu.

behoun v kuchyni

Zdroj: Amber Interiors

Náš tip

Prostor mezi okrajem běhounu a okrajem skříněk (stěny) nechte nejméně 15 cm (a ne více než jeho čtyřnásobek).

S nízkým, nebo vysokým vlasem?

Hladce tkané koberce jsou vhodné například do chodby, kuchyně a do jídelny, protože se snadno čistí. Hlavně v jídelně je krátký vlas mimořádně praktický – židle se po něm posouvají snáz než po koberci s dlouhým vlasem. Koberce s dlouhým a hustým vlasem (tzv. shaggy) vyniknou hlavně v obýváku a výborně se hodí k posteli do ložnice. Díky svému komfortu a stylu se shaggy koberce těší stále větší oblibě. Hustá a dlouhá vlákna (až do 50 mm) zaručují nejen trvanlivost, ale i barevnou stálost.

koberec v jidelne

Zdroj: Rebecca Martyn

Náš tip

Pod stůl si vyberte dostatečně velký koberec, aby se na něj vešly všechny židle, a to i tehdy, když jsou odsunuté.

Vrstvení

Máte perfektní koberec, ale je příliš malý, abyste na něj umístili byť i jen přední nohy pohovky a křesel? Tehdy pomohou dva koberce uložené na sobě. Nejdříve vyberte větší neutrální koberec, který bude tvořit základ pod váš menší ikonický kousek. Důležité je, aby dohromady vypadaly harmonicky. Chybu neuděláte, pokud si spodní koberec vyberete například z juty a navrch uložíte svůj oblíbený vzorovaný kousek. Koberce nemusíte vrstvit jen tak, že menší uložíte do středu většího, lze je uložit na sebe i do kříže nebo příčně.

vrstveni kobercu

Zdroj: Kismet House

Od stěny ke stěně

Do ložnice a dětského pokoje je ideální celoplošný koberec, protože zajišťuje útulnost a teplo pod nohama. Má teplý, tichý a měkký povrch, je k dispozici v široké škále vzorů a barev, je cenově přijatelný. Celoplošné koberce zažívají renesanci, protože se snadno ukládají a jsou nenáročné na podklad. Širokou škálu vzorů a barev metrážních koberců najdete v prodejnách Koberce BRENO, kde vám s výběrem pomůže kvalifikovaný odborník. Nabídne vám možnost kombinací a poradí vhodnost použití podle typu podlahoviny.

celoplošný koberec v ložnici

Zdroj: Breno

Velký, nebo malý?

Pokud máte velký prostor, zvolte určitě větší koberec. Ideálně, pokud jsou všechny sedací prvky včetně stolků umístěny na něm, ne však na jeho úplném kraji. Snažte se, aby byl každý kus nábytku umístěný asi 20 cm od vnějšího okraje. Od koberce ke stěně nechte volný prostor 25 až 60 cm (podle toho, kolik vám prostor dovolí). S menším kobercem to zkuste jinak. Efektně vypadá, když jsou na koberci umístěné jen přední nohy. Tato kompozice je vhodná hlavně pro křesla a pohovky na nožičkách. Místnost tak působí vzdušně a jednotlivé kusy nábytku v prostoru obzvlášť vyniknou. Koberec Brilliance na obrázku a mnoho dalších zakoupíte v Hornbachu.

Koberec Brilliance

Zdroj: Hornbach

Náš tip

Zjistit správnou velikost koberce je jednoduché. Stačí, když si na místo, kam jej chcete uložit, nalepíte malířskou pásku a změříte obvod.

Současné trendy

Mezi stálice patří tradiční koberce – orientální, marocké, berberské –, novodobé, ale i starožitné kousky. Nadčasové jsou i koberce s geometrickým vzorem – snadno se totiž kombinují s jinými. V současnosti stále roste zájem o přírodní koberce ze sisalu nebo juty. Ty se výborně doplňují hlavně s kožešinami a hovězími kůžemi, ale i s koberci s dlouhým vlasem a s těmi v tzv. bohémském stylu (shaggy, kelim, dhurrie, ikat…).

koberec v obývacím pokoji

Zdroj: Bjurfors

Péče

Ať už si do nového domova pořídíte koberce, nebo umývatelné podlahy, oba povrchy je potřebné udržovat čisté.

Koberce s nízkým vlasem byste měli vysávat nasucho minimálně jednou za týden. Ty s dlouhým vlasem (tzv. shaggy) vysávejte dvakrát až třikrát do týdne. Použijte nástavec, který je vybaven štětinami a má užší profil nasávání, aby dokázal vyvinout dostatečnou sací sílu. Vysávejte vždy všemi směry, ne pouze po směru vláken. S hlavicí se pohybujte pomalu a po stejném místě přejděte i víckrát, jinak vysavač nedokáže zachytit všechny nečistoty.

koberec Westwing

Zdroj: Westwing

Nezapomeňte, že vysávat je potřebné pravidelně. Nečekejte, až se na zemi objeví chumáče chlupů nebo viditelné prachové chuchvalce. Pravidelná péče o koberec a podlahu má nejen dobrý účinek na vaše zdraví, ale také tím výrazně prodloužíte jejich životnost.

V případě, že máte dřevěnou podlahu s povrchovou úpravou olejem, dejte si pozor, aby byla kolečka vysavače gumová. Při mytí si zase dávejte pozor na množství vody – pokud by se dostala do spár, podlaha by se mohla začít vlnit.

Text: Katarína Paukeje
Foto: Westwing, Breno, archív firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: běhouny koberce Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze