Zdroj: iStock

Jak vybrat do obývacího pokoje vhodný koberec

27. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Když se vám podaří vybrat vhodný koberec či kobereček, obývací pokoj dostane nový rozměr. Koberec dokáže spojit celé schéma místnosti, a to i v případě, že používáte mnoho protichůdných odstínů, vzorů nebo různých barev. Správně použitý koberec může vytvořit ve vizuálně nesourodém prostoru dokonalou harmonii.

Vyberte správnou velikost

Nejprve změřte podlahovou plochu v místnosti a hledejte koberce, které jsou dostatečně velké pro váš prostor. Příliš malý koberec může působit omezujícím a stísňujícím dojmem. Z tohoto důvodu mnozí designéři doporučují zvolit největší koberec. Měl by pokrývat zónu určenou na sezení tak, že pohovku či gauč přesahuje po obou bocích alespoň o třicet centimetrů.

Obývací část s výrazným vzorovaným kobercem

Zdroj: iStock

Na koberci by měl stát i konferenční stolek a alespoň přední nohy židlí a křesel, které doplňují sezení v obývacím pokoji. Máte-li pěknou dřevěnou podlahu, nechejte kolem koberce alespoň třicet centimetrů z každé strany volných, aby dřevo vyznělo.

Přečtěte si také:
Panelákový byt v původním stavu stihli majitelé svépomocně zrekonstruovat již za čtyři měsíce

Otestuje vzorek koberce přímo na místě

Většina prodejen koberců nabízí možnost vzít si vzorkovník nebo malý vzorek koberce domů, abyste porovnali, jak bude do vašeho obývacího pokoje sedět barvou i texturou. Je to obzvlášť důležité, pokud vybíráte vzorkovaný nebo vícebarevný koberec.

Promyslete si, jaké atmosféry chcete dosáhnout

Správný koberec dodá vašemu obývacímu pokoji charakter, texturu, pohodlí – a možná i barvu a vzor. Důležité je, aby styl koberce doplňoval celkové schéma. Například pokud dáváte přednost útulné a rustikální atmosféře obývacího pokoje, hodí se hrubý vlněný koberec, pokud máte v oblibě styl boho, hodí se ornamentálně vzorované a barevné koberce.

Obývací část s výrazným vzorovaným kobercem

Zdroj: iStock

Pro formálnější obývací pokoj zvolte koberec se stříhaným vlasem s nízkou až střední výškou vlasu nebo kombinaci stříhaného vlasu a ploché vazby. Vlákna mohou být z hedvábí, vlny nebo lnu, případně i kombinace dvou různých vláken. Velmi oblíbené jsou ručně tkané konopné koberce se zajímavou texturou.

Přečtěte si také:
Jak vybrat do obývacího pokoje vhodnou sedačku

Nezapomeňte na praktickou stránku

Důležitým kritériem při výběru koberce do obývacího pokoje je praktičnost. Vyberte si udržitelný materiál s texturou, která ani po letech užívání nebude vypadat špatně. Máte-li děti nebo domácí zvířata, vyplatí se zvolit koberec, který se dá co nejjednodušeji čistit nebo prát.

Koberec jako hlavní prvek místnosti

Máte-li v obývacím pokoji jednoduché neutrální barevné schéma a minimalistické tvary, výborně funguje oživení odvážným barevným nebo vzorovaným kobercem.

Obývací část s výrazným vzorovaným kobercem

Zdroj: iStock

Aby koberec nevypadal v rozporu se zbytkem prostoru, použijte barvu ze vzoru koberce na množství doplňků. Můžete zvolit též o něco tmavší nebo světlejší odstín klíčové barvy, dosáhnete tím působivého efektu.

Také směr vzoru je důležitý

Má-li koberec, který jste si vybrali, poutavý vzor, stěny a nábytek by měly být jednobarevné. Důležité však je i to, jak je kladen vzor. Chcete, aby byl nejpůsobivější při pohledu od vstupu do pokoje, nebo při sezení? Vyzkoušejte různé možnosti a vyberte tu nejlepší.

Obývací část s výrazným vzorovaným kobercem

Zdroj: iStock

Abstraktní nebo umělecký design

V posledních letech stoupá zájem o koberce s abstraktními uměleckými vzory. Nejnovější technologie umožňují designérům experimentovat s nespočetnými barvami a přímo bláznivými vzory.

Přečtěte si také:
Víte, jaká barva bude vládnout interiérům v roce 2022? Vyjadřuje naději, svobodu a optimismus

Tyto koberce dokáží vytvořit úžasnou dynamiku v jinak statických prostorech. Umělecký koberec vnese do minimalistických pokojů zařízených v tlumených klasických barvách osvěžení a zábavu.

Obývací část s výrazným vzorovaným kobercem

Zdroj: iStock

Kruhový koberec jako nový trend

Křivky a oblouky jsou aktuálně v interiérovém designu velkým trendem. Odrazilo se to i v dezénech koberců s kruhovými, oválnými, a dokonce nepravidelnými tvary.

Obývací část s výrazným vzorovaným kobercem

Zdroj: iStock

Klasický obdélník je sice flexibilní, ale kruhový koberec výborně funguje s pohovkou ve tvaru písmene L nebo zakřivenou pohovkou – vytváří zajímavý a dynamický prostor.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategorie: Dekor
Tagy: koberce trendy koberce zařizování obývacího pokoje
Sdílejte článek

Diskuze