Zdroj: istock

Víte, jaká barva bude vládnout interiérům v roce 2022? Vyjadřuje naději, svobodu a optimismus

17. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Společnost Dulux, která patří ke světově nejuznávanějším výrobcům nátěrových hmot a barev, vyhlásila, jaká barva bude synonymem šťastného domova v roce 2022. Budoucí rok vnese do interiéru oblohu – hitem totiž bude nebeská modrá, odstín nazvaný Bright Skies. Vzdušný, světle modrý odstín je navržen tak, aby vyjadřoval naději a optimismus. Po jasných a sytých odstínech, které dominovaly v posledních dvou letech, je návrat ke světle modré vítanou změnou.

Bright Skies je světlejší, jasnější a mnohem více osvěžující barva než loňská zemitá Brave Ground. Navzdory tomu má stále hluboké spojení s přírodou. A co je ještě lepší – krásně se kombinuje s celou řadou akcentových barev, takže je možné, že se z ní stane nová alternativa ke světle šedé. Modrá se dostane nejen do pracoven, ale i do ložnic. Z psychologického hlediska tento odstín nabízí klid a vyrovnanost. Díky propojení s exteriérem a symbolizaci jasného nebe je ideální volbou pro zlepšení nálady.

Přečtěte si také:
Sladké dřívko vylepší vaše jídla. Víte, jak si ho vypěstovat?

Barva naděje, svobody, změny

Kromě naděje barva Bright Skies představuje i svobodu, která mnoha lidem v těchto těžkých měsících chybí. Samotná kreativní ředitelka společnosti Dulux UK Marianne Shillingfordová tvrdí: „Lidé v tomto období potřebují oživit, povzbudit a užívat si svobody… Existuje lepší inspirace než nekonečná obloha okolo nás? Je obecně známo, že díky přírodě se cítíme lépe, a opatření, která nás přivádějí ven, zvyšují náš pocit pohody.

Apartmá v pastelových barvách

Zdroj: istock

Takže bez ohledu na to, zda pracujeme, nebo relaxujeme, tvoříme, nebo cvičíme, je nevyhnutelné mít prostor, který odráží optimismus a touhu po novém startu. Ten je nejvyšším bodem programu následujícího roku. Bright Skies však nespočívá v nečinném snění. Jde o proměnu těchto snů ve skutečnost a postupování ve změnách, které chceme vykonat.“

Přečtěte si také:
Pohodlná dřevostavba pro rodinu? Typový dům si upravili k maximální spokojenosti

Jak používat nebeskou modrou v interiéru?

Marianne Shillingfordová doporučuje trendový odstín Bright Skies nepoužívat na stěnách, nejlepší místo pro tuto barvu je podle ní na stropě. Díky tomu dostanete pocit, že jste pod širým nebem a místnost se naplní vůní čerstvého vzduchu. „Absolutně věřím, že když lidé použijí tuto barvu na strop a uvidí, co dokáže, bude to úžasná revoluce,“ tvrdí odbornice, která tuto barvu použila na strop své ložnice a efekt si nemůže vynachválit.

Děský pokoj v nebeské barvě

Zdroj: istock

Jak se vybírá barva roku?

Barvu roku Dulux 2022 Bright Skies vybrala skupina odborníků na design, módu a barvy. Samozřejmě výběr silně ovlivnily události posledních let, kvůli kterým mnozí z nás touží po svobodě a návratu k přírodě. Také proces, kterým se barva obvykle vybírá, musel být kvůli pandemii upraven. Poprvé za devatenáct let se skupina, která barvu vybírala, sešla jen na virtuálním summitu. Společnost Dulux má kromě nového hitu v nabídce letošní kolekce třicet sedm upravených barev.

Přečtěte si také:
Jak prosvětlit horní podlaží? Toto řešení vás překvapí

Jaké barvy se hodí k Bright Skies?

K nebeské modré byly vytvořeny čtyři základní barevné palety – „skleník“, „studio“, „dílna“ a „salón“. Všechny palety se od sebe výrazně liší, což je důkazem všestrannosti barvy roku 2022 při přizpůsobování se různým prostorům.

Bleděmodrá pohovka v bílém obýváku

Zdroj: istock

„Skleník“ kombinuje nebeskou modrou se svěží zelenou. Máte-li doma mnoho pokojových rostlin, odstín Bright Skies je překvapivým, ale dokonalým odstínem pro kulisu, která zvýrazní zeleň rostlin.

Palety „salón“ a „dílna“ nabízejí více tlumených odstínů, pokud máte raději elegantní, méně výrazné odstíny. Opakem je paleta „studio“, která kombinuje světle modrou barvu Bright Skies s červenou, oranžovou a růžovou. Je to překvapivá, pozitivní a inspirativní kombinace – očekává se, že právě ona bude největším trendem blízké budoucnosti.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Trendy
Tagy: barvy do interiéru modrá barva pastelové barvy světlý interiér trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze