Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Pohodlná dřevostavba pro rodinu? Typový dům si upravili k maximální spokojenosti

26. 01. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Stavba, ze které už na první pohled sálá harmonie a klid. Mladá rodina se dvěma malými dětmi získala prostor, který jim mnozí můžeme jen závidět. Příjemné soukromí na dvoře s krytou terasou, venkovním ohništěm, bazénem a houpačkami.

Rodina, která dnes obývá rodinný dům ze dřeva původně žila v pražském bytě s plochou 80 metrů čtverečních. Toužili však po rodinném domě v přírodním prostředí, protože do přírody museli stále cestovat.

Zahrada s houpačkou a ohništem

Zatravněnou plochu s houpačkou, bazénem a ohništěm si majitelé režírovali sami.
Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Pořídili si příjemný pozemek v oblíbené lokalitě a vybírali z nabídky českých dodavatelů. Porovnávali fotografie a obrázky, až nakonec našli dřevostavbu, která vyhovovala jejich představám. Vybrali si typový dům a toužili si ho doladit podle svých představ.

Dřevostavba od přístupové cesty

Od přístupové cesty stavba působí uzavřeně. Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Typový dům upravili do absolutní spokojnosti

Skvělá spolupráce byla odstartována. Nejprve o vybraném typovém domě jen debatovali, protože nevěděli, zda budou mít možnost některých dispozičních či technických úprav. Nakonec nebylo problém stavbu doladit do absolutní spokojenosti majitelů. Co změnili na původním návrhu?

Přečtěte si také:
Dřevostavba bez zbytečných příkras na pomezí Kopřivnice a Štramberku

Posunuli některé stěny a okna, přemístili krb a přidali možnost rozdělení dětského pokoje na dva menší – pokud by to bylo v budoucnosti nutné. Do na míru vylepšeného návrhu se budoucí majitelé doslova zamilovali.

Terasa

Terasa. Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Je 115 metrů mnoho, nebo málo?

Na dům to sice není moc, ale když si uvědomíme propojení s venkovním prostředím, určitě se to nedá porovnat s velkým bytem. Rodinu majitelů limitovaly i finance. Nejdůležitější však bylo, aby měli dostatek prostoru pro děti. V interiéru též najdete dvě koupelny, které usnadňují „provoz“ domácnosti se třemi ženami a jedním mužem.

Koupelna imitace dřeva a mramoru

V koupelně vyniká kombinace velkoformátových dlaždic, které jsou imitací mramoru a dřeva. Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Podstatné je, jak je prostor využit. Dispozice této dřevostavby interiér využívá do posledního místa, navzdory tomu působí velmi vzdušně a čistě. Přispívají k tomu i vestavěné úložné prostory. Sezónní potřeby si mohou obyvatelé domu odložit i na půdu, kam se dostanou z chodby po stahovacích schůdcích.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve středních Čechách postavena s důrazem na úsporu energie

Imitace mramoru, velkoformátové dlaždice a dřevo

Materiály, které si majitelé vybrali, jsou nadčasové. V koupelně vyniká kombinace velkoformátových dlaždic, které jsou imitací mramoru a dřeva. Bílé stěny v místnostech nechávají prostor, aby vynikly doplňky a barevné detaily. Na dřevěném trámu mezi jednoduše řešeným obývacím pokojem a jídelnou visí houpací síť.

Houpací síť v obýváku

Na dřevěném trámu mezi jednoduše řešeným obývacím pokojem a jídelnou visí houpací síť. Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

O to bohatší je kuchyň, kde kraluje paní domácí. Černá barva v kombinaci se světlejším dřevem je dnes velmi oblíbená. Pozitivním faktem je, že z kuchyně je vidět prakticky všude – do společenské části, na příjezdovou cestu, dokonce i na děti v zahradě (stačí otevřít dveře pokoje pro hosty).

Kuchyň v černé

Černá barva v kombinaci se světlejším dřevem je dnes velmi oblíbená. Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Přímý kontakt s exteriérem

Řešení dřevostavby je praktické a přirozené z několika hledisek. Celá koncepce je založena na otevřené komunikaci interiéru a exteriéru. Nejde jen o velká prosklení. Z každé místnosti je přímý vstup do zahrady, tím pádem nebylo nutné řešit interiérové větrání.

Dřevostavba přímý vstup do zahrady

Z každé místnosti je přímý vstup do zahrady. Zdroj: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Z opačné strany – od přístupové cesty však stavba působí uzavřeně, jedinými otvory jsou vstupní dveře a okno z kuchyně. Venkovní prostor má více funkčních zón, hlavní část je však zaměřena na relaxaci. Zatravněnou plochu s houpačkou, bazénem a ohništěm si majitelé režírovali sami. Houpačku dětem postavil sám otec.

Přečtěte si také:
Mysleli na budoucnost! Pasivní dřevostavba s minimálními náklady na provoz

Dřevostavba pro rodinu

Autor architektonického návrhu, projektu a realizace stavby: LUCERN dřevostavby, s. r. o.
dispozice: 5+kk
realizace: 2018
lokalita: Ohrobec, ČR
zastavěná plocha: 132
užitná plocha: 115
typ domu: nízkoenergetický
konstrukční systém: difúzně otevřená skeletová konstrukce Two by Four LUCERN wood
zdroj energie / teplo: elektrický kotel, teplovodní podlahové vytápění Rehau; příprava na tepelné čerpadlo IVT
součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,163 W/K

Sabína Zavarská
zdroj a foto: LUCERN dřevostavby, s. r. o.

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevodomy Od partnerů Rodinné domy Typové domy úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze