Zdroj: istock

6 interiérových rostlin, které zkrášlí vaši kuchyň a nejsou náročné na údržbu

13. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud něco pěstujeme v kuchyni, obvykle jsou to bylinky. Ale to vůbec nemusejí být jediné kuchyňské rostlinky. Pěstování pokojových rostlin v této místnosti je rychlý a snadný způsob, jak prostor zútulnit, vnést do něj více barvy a posunout dekoraci na vyšší úroveň.

Ještě dříve, než začnete do kuchyně ve velkém nakupovat či přenášet pokojové rostliny, je důležité připomenout, že neexistuje žádná rostlina, která je absolutně vhodná do kuchyně. Důvod je jednoduchý – každá kuchyň má jiné světelné, vlhkostní a teplotní podmínky. Tyto pokojové rostliny jsou však skvělým začátkem, chcete-li ji oživit.

Přečtěte si také:
Nádherný sukulent, kterému se bude dařit i u vás doma

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum)

Nejčastější problém při pěstování rostlin v kuchyni je, že je zapomínáme pravidelně zalévat. I proto je jednou z nejvhodnějších interiérových rostlin šplhavnice zlatá, o kterou se prakticky vůbec nemusíme starat. Výborně se přizpůsobí různým světelným podmínkám a je relativně odolná vůči suchu. Další výhodou je, že ji můžete pěstovat i na horních skříňkách, na lednici a výborně vypadá v závěsných květináčích – takže nepřijdete o prostor na kuchyňské lince či pultu.

Šplhavnice zlatá

Šplhavnice zlatá Zdroj: istock

Filodendron (Philodendron)

Filodendrony jsou dalším druhem rostlin, které nepotřebují speciální péči a velmi dobře se přizpůsobí podmínkám. Některým odrůdám se daří i v závěsných koších. Jsou odolné vůči suchu, ale nesmí se na ně zase úplně zapomínat. Daří se jim v jasném, ale i ve středním nepřímém světle. Listy filodendronů jsou mimořádně dekorativní, mají širokou škálu tvarů a barev. Jsou výbornými čističi vzduchu.

Philodendron Monstera

Filodendron Zdroj: istock

Sukulenty

Máte-li v kuchyni parapet, na který během většiny dne září sluneční světlo, jsou sukulenty skvělou volbou. Tlustolisté sukulenty mají silné šťavnaté listy, které zadržují vodu. Díky tomu jsou odolné vůči suchu a obecně nenáročné na údržbu.

Přečtěte si také:
Co potřebujete vědět, když chcete vypěstovat květiny a bylinky ze semínek?

Existují stovky různých druhů sukulentů v okouzlujících tvarech, barvách a velikostech. Mezi populární sukulentní druhy patří pupovice, haworthia, aloe vera, tlustice (crassula), kolopejka, rozchodník a další – všechny jsou mimořádně dekorativní.

Sukulent na lince

Zdroj: istock

Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Tchýniny jazyky nebo také tenury známe z dob socialismu, kdy nechyběly v žádné domácnosti. Avšak je načase zbavit je jejich stigmatu, protože se je vyplatí pěstovat z několika důvodů. Jsou výborným čističem vzduchu od škodlivých látek. Říká se jim i hadí rostlina – kvůli tvaru listů.

Přečtěte si také:
Obrázky, tapety, nástěnné květináče aneb Co svědčí stěnám

Dnes je najdete v různých barevných alternativách, tvarech a velikostech. Kromě toho, že jsou nenáročné na údržbu, nebudou zabírat místo na parapetu, protože jim stačí i menší dávka světla.

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk Zdroj: istock

Kávovník (Coffea arabica)

Ať už jste milovníkem kávy, nebo ne, kávovník (Coffea arabica) je skvělým doplňkem každé kuchyně. I když je nepravděpodobné, že z něho získáte kávová zrna, lesklé listy a kompaktní růst kávovníku jsou velmi dekorativní a zpestří každou kuchyň. Kávovníkové rostliny vyžadují jasné, nepřímé světlo a časté zalévání – jinak se jim dařit nebude.

Kávovník

Kávovník Zdroj: istock

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: interiérové rostliny kuchyň kvetoucí rostliny pěstování květin
Sdílejte článek

Diskuze