Zdroj: Kasia Fiszer

Barevné a zábavné bydlení, ze kterého přímo vyzařuje pozitivní energie

07. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Tak jako se s časem měníme a vyvíjíme my, tak se mění i náš vkus. I majitelka tohoto domu si nechala dostatek času, aby si vyjasnila, co se jí doopravdy líbí. Postupně tak vzniklo barevné a zábavné bydlení, ze kterého přímo vyzařuje pozitivní energie.

Většina lidí se při pohledu na fotografie z mládí ze srdce zasměje (nebo vyděsí). Zejména, když se díváme na oblečky, které jsme nosívali, často se dobře pobavíme. Během období dospívání, které můžeme zpětně nazvat i období pokus-omyl, si však postupně většina lidí vyvine svůj styl, ve kterém se cítí nejlépe. A tak je to i se stylem našeho bydlení − zjistit, který nás nejvíce vystihuje, vyžaduje čas, a někdy i menší experimentování, abychom se ujistili, že náš domov nás vystihuje a můžeme v něm být sami sebou. 

Přečtěte si také:
Dominující barvy v kompletně zrekonstruovaném bytě navazují na dobovou estetiku

Bydlení Jessicy a její rodiny je přesně takové − vzniklo postupným zjišťováním, co sedí a co ne, co upravit, co zachovat, co vyzdvihnout… A i díky tomu celým tímto domem, plným barev a zajímavých předmětů, proudí energie a radost ze života. Zjistěte spolu s námi, jak se majitelka Jessica propracovala ke svému jedinečnému stylu.

Jídelna v obývacím pokoji

Vzniklo barevné a zábavné bydlení, ze kterého přímo vyzařuje pozitivní energie. Zdroj: Kasia Fiszer

Mám ráda barvy, proto se mi moc líbí, jak hravě a originálně jsou použity ve vašem bydlení. Vždycky tě tak moc přitahovaly barvy?

Právě že vůbec! Tohle je náš první dům, takže když jsme se nastěhovali a na mě z každé strany zírala bílá stěna, kterou jsem měla nějak vyzdobit, tak jsem z toho byla trochu nesvá. Když jsem potom začala plánovat, jak to tu bude vypadat, myslela jsem si, že nejlepší bude, když bude všechno co nejvíce bílé a minimalistické, aby to vypadalo hezky. Chtěla jsem čisté linie a jednoduchý styling − opravdu se mi tehdy barvy až tak nezamlouvaly. Myslím, že jsem se jich trochu bála a radši jsem chtěla vsadit na jistotu. Když se teď zpětně dívám na staré fotografie, nemůžu uvěřit, jak odlišně to tu vypadalo. 

Podle toho, co popisuješ, je to opravdu velká změna − v podstatě úplný protipól toho, co u vás vidíme dnes. Zcela rozumím sázce na jistotu, tedy bílou barvu. Co tě přinutilo nakonec změnit směr?

Začala jsem sledovat spoustu příspěvků uživatelů na Instagramu a Pinterestu, kteří se věnovali interiérům. Je tam opravdu mnoho inspirace, různé styly a nápady, díky kterým jsem si ujasnila, co se mi líbí a co ne. Právě všechny interiéry plné barev a nápadů mě přivedly k tomu, že naše bydlení „v bílém“ na mě působilo trochu skličujícím dojmem. Začala jsem mít dojem, že můj „bílý“ domov není dokončený, že je to spíše bílé plátno, na kterém můžu projevit svou kreativitu. Asi jsem prostě potřebovala nějaký čas, abych se s tím opravdu sžila.

Krb v obývacím pokoji

Obývací pokoj detail. Zdroj: Kasia Fiszer

TOP TIP

Pokud chcete, aby místnost působila větším dojmem, namalujte kamna a stěnu stejnou barvou. 

Vaše kuchyň nemá velké rozměry, přesto působí velmi světlým, prostorným a vřelým dojmem. Jak jsi toho docílila?

Kuchyň i koupelnu jsme doslova „vykuchali“, nenechali jsme v nich nic v původním stavu. Díky tomu jsme si je mohli navrhnout, jak jsme chtěli. Právě do kuchyně jsme se rozhodli zainvestovat nejvíc a zvolit klasický styl, který nikdy nevyjde z módy. Abychom vytvořili dojem většího prostoru, zvolili jsme otevřené horní police. Inspiraci jsme viděli v jedné kavárně v Amsterdamu, kde jsme viděli police, o kterých jsme si hned řekli, že by mohly fungovat i u nás. Brett následně nakreslil něco v podobném designu a truhlář je pak podle toho vyrobil. Zelený okenní rám a dveře jsou jedny z posledních nápadů − viděla jsem ho na Instagramu a hned jsem věděla, že dodají prostoru šmrnc.

Několik studií prokázalo, že barvy mají vliv na naši náladu. Vzhledem k tomu, že jste žili jak ve zcela bílém, tak i ve velmi barevném interiéru, postřehli jste nějaký rozdíl v tom, jak na vás interiér působil předtím a teď?

Tak to určitě ano − největší změna je asi u koupelny. Na začátku byla kompletně bílá. Nejdřív se mi tak i líbila, ale když jsem si s barvami začala více věřit, začala se mi zdát prázdná. Rozhodli jsme se pro color blocking, abychom ji nemuseli malovat celou a manipulovat štětcem kolem WC a umyvadla. Je až překvapující, jak trochu barvy dokáže zcela proměnit, jak místnost působí. Když teď do ní vstoupíte, působí světle a vesele. Růžová a žlutá mi hned ráno zvednou náladu a vytvářejí zábavnou kulisu pro koupání našeho malého synka.

Police v obývacím pokoji

„Obývací pokoj byl první místností, kterou jsem dřív, než jsem cokoliv koupila, zcela navrhla na své nástěnce s inspirací. Rozhodla jsem se, jaké barvy a textury chci v místnosti mít, abych si byla jistá, že spolu budou ladit,“ říká Jessica. „Když si porovnáte nástěnku a obývací pokoj, jsou prakticky stejné!“ Zdroj: Kasia Fiszer

Musím říct, že vaše koupelna je opravdu krásná. Jak jsi zvládla skloubit renovaci koupelny a zároveň dohlížet na miminko? 

Našemu synovi Wrenovi byly jenom čtyři měsíce, když probíhala renovace koupelny, takže jsme se museli přestěhovat k mé mámě. Dispozici koupelny jsme zcela upravili, nechtěli jsme totiž, aby sprcha byla hned vedle dřevěného okenního rámu, takže jsme ji přemístili na opačnou stranu. Celá renovace šla celkem hladce i díky tomu, že jsme si vytvořili opravdu skvělý vztah s naším stavařem. Původně jsem chtěla volně stojící vanu na nožičkách, on ale navrhl, abychom ji posunuli ke stěně, aby voda z kohoutku nekapala a nepoškodila podlahu. Jeho nápady byly opravdu neocenitelné. Bylo vždy moc vzrušující, když jsem se šla po několika dnech podívat, jak renovace pokročila.

Barvy jsme nevybírali podle nějakého schémata, ale jednoduše ty, které se nám líbily − a to jsou obvykle zelená, žlutá a oranžová.

Je vidět, že jsi i velký nadšenec do módy. Na rozdíl od ní však u bydlení musíš brát v potaz i preference rodiny. Byl tvůj partner Brett nějakým způsobem zapojen do zařizování vašeho bydlení?

Interiérový design je mojí velkou vášní a můj styl se opravdu hodně změnil v průběhu let. Řekla bych, že spíše jsem to byla já, kdo navrhoval, jak bude prostor vypadat. Samozřejmě jsem přitom ale myslela na to, aby se tady cítila dobře celá rodina. Naštěstí máme já a Brett podobný vkus. Barvy na stěnách jsme například vybírali společně. Vybrali jsme si odstín, který se nám líbil, objednali jsme si mnoho vzorků a pak strávili spoustu času přemýšlením nad tím, který je nejlepší. Musím říct, že tvoříme dobrý tým – já moc ráda vyhledávám nové nápady, Brett je zase více metodický, zajímá ho, jak věci konkrétně udělat. Neustále hledáme něco, co bychom mohli znovu vylepšit.

Přečtěte si také:
Příjemný byt pro starší pár: žádné bariéry, komfort a útulnost
Mentolové okna v kuchyni

Původní kuchyň byla úplně bílá, aby působila prostorněji. Časem se však Jessice začaly líbit barvy, a tak je přidala jak na stěny, tak i na okno, které zabarvila svěží mentolovou barvou. Zdroj: Kasia Fiszer

Nakonec ještě jedna otázka − na začátku procesu ses inspirovala bydlením jiných lidí, teď je tvůj domov na stránkách časopisu a je určitě inspirací pro jiné. Co je nejdůležitější rada, jakou bys dala ostatním?

Na začátku jsem se rozhodovala dost impulsivně, a to vedlo k mnoha špatným rozhodnutím. Například malé dlaždičky na podlaze v kuchyni jsou úplnou noční můrou, když dojde na úklid a jejich čištění. Na to jsem však na začátku nepomyslela. Poradila bych, abyste se se zamysleli nad tím, jak budou věci fungovat i na praktické úrovni, protože to velkou mírou přispěje ke spokojené domácnosti. Taktéž je důležité vytvořit si nástěnku s inspirací, bez ní se do dekorování místnosti už nepouštím. A vytvářet ji je samo o sobě veliká zábava!

Kuchyň s policí

Aby kuchyň působila prostorně, zvolili Jessica a Brett otevřené horní police. Ze stejného důvodu se rozhodli nepořídit si odsávač par nad sporák. „Působí to tu prostorněji, ale vyžaduje to více čištění. Ale všechno má svá pro a proti.“
Zdroj: Kasia Fiszer

Top tip

Půlobloukem s výraznou barvou jednoduše vytvoříte místo, které hned přitáhne pozornost. Nebojte se zaexperimentovat a vytvořit jím větší kontrast s dominantní barevnou stěnou.

Ložnice s obrazy

Výrazným prvkem retro stylu jsou oblé hrany − má je jak postel, tak i stolky a polštáře. Tento styl podtrhuje i původní dřevěná podlaha, která dodává svým sytým odstínem celé ložnici útulnost. Zdroj: Kasia Fiszer

„Mám moc ráda broskve, proto jsem se rozhodla, že je někde v domě jednoduše musíme mít. Na Pinterestu jsem pak viděla jednu tapetu, ale nemohla jsem sehnat žádnou podobnou. Pak jsem ale na Etsy narazila na tyhle nálepky a polepila jimi stěnu. Stěna hned přitáhne pozornost a Wrenovi se moc líbí.“

Top tip 

Pokud nemůžete sehnat tapetu s vysněným vzorem, inspirujte se Jessicou a sáhněte po nálepkách na stěnu. Ty vám dovolí být ještě kreativnější a kombinovat různé tvary a potisky. 

Profil

Majitelé

Jessica Clark (@charminglifebyjess), interiérová stylistka a marketingová specialistka, a její manžel Brett, který pracuje v IT,  spolu s jejich tříletým synkem Wrenem

Nemovitost

Viktoriánský dům v řadové zástavbě, Leicestershire, Anglie

Náklady na renovaci

549 000 Kč

Přečtěte si také:
Romantický venkovský dům jako karikatura stodoly

Časová osa

Únor 2016: Nastěhování

Červenec 2016: Nová kuchyň

Červenec 2017: Narození syna

Prosinec 2019: První vánoce s hosty

Září 2020: Znovuzařízení obývacího pokoje

Text: Amelia Smith, Lucia Blažiová

Foto: Kasia Fiszer

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: ratanový nábytek retro styl rodinne domy starožitný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze