Příjemný byt pro starší pár: žádné bariéry, komfort a útulnost

05. 09. 2019
Diskuze (7)
Sdílet

Ne každý má rád studené barvy či moderní industriální styl. Dřevo, hnědé odstíny a zajímavé vzory zjemní každý interiér.

kuchyne

foto: Fabon atelier

Podobně uvažoval architekt Ondřej Fabšič, když řešil úpravu bytu pro starší pár v nadstavbě nad staršími „činžovními“ domy v Praze 5. Základem přeměny je komfort a praktické využití prostorů.

Přírodní materiály a velká knihovna

Byty v nadstavbách mají obvykle velké terasy a poskytují příjemné bydlení, podobné spíše rodinnému domu než bytu ve staré zástavbě. Starší pár si oblíbil jeden z těchto bytů, avšak potřeboval ho přizpůsobit svým požadavkům.

Majitelé bytu si přáli, aby atmosféra bytu byla vytvořena především pomocí přírodních materiálů (dřevo, kámen, cihla, za pozornost stojí též strukturované dřevo na barovém pultu) a vzorů. Podstatná byla pro ně i velká knihovna.

krb

foto: Fabon atelier

Televize za kamennou stěnou, parkoviště pro robotický vysavač

V celém bytě zaujme několik technických i praktických detailů. Na podlaze překvapí keramická dlažba, a to po celé ploše bytu bez přechodových lišt a dilatačních spár. Architekt o tomto prvku hovoří jako o jednom z největších oříšků (podařilo se to díky použití podkladového materiálu pod dlažbou).

Efektním řešením je skrýš pro televizi. Tvoří ji posuvná stěna z kamenné dýhy (dva až tři milimetry tenkého kamene). Když ji zavřete, vynikne velká knihovna, když ji otevřete, posuvné stěny z kamene překryjí její část a slovo dostane technika.

Televize za kamennou stěnou

foto: Fabon atelier

V této části bytu se nachází i „parkování“ pro robotický vysavač. Zde se může nabíjet bez toho, že by někomu překážel.

Koupelna u ložnice jako relaxační místnost

Majitelé ocenili i fakt, že přímo na jejich ložnici navazuje koupelna. Její pýchou je samostatně stojící vana se zajímavým detailem na stropě: osvětlením, které kopíruje tvar vany. Vinylová tapeta na stěně, velké okno, záclony a závěsy až po zem dávají koupelně rozměr relaxační obytné místnosti, která rozhodně nevypadá jako běžná koupelna.

samostatně stojící vana

foto: Fabon atelier

Byt však nemá jen jednu ložnici, druhá je na opačné straně bytu. Majitelé ji často využívají jako pracovnu. Hned vedle této místnosti se nachází další koupelna, z níž se dá vyjít přímo na terasu, podobně i z chodby.

Jak je řešeno vytápění bytu a světlo?

I v tomto směru se byt v nadstavbě podobá spíše rodinnému domku než klasickému bytu v běžné zástavbě. Je vytápěn podlahovým topením tepelným čerpadlem. A co světlo? Kromě klasických visutých svítidel využívá sádrokartonové rampy s LED osvětlením, ale část obývací místnosti je prosvětlena i prostřednictvím světlovodů.

foto: Fabon atelier

Interiér C 11 ve zkratce

architektonické studio: Fabon atelier

architekt: Ondřej Fabšič

lokalita: Praha 5, ČR

realizace: 2013

užitková plocha: 152 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Fabon atelier

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bezbariérové byty byty přírodní materiály
Sdílejte článek

Diskuze

 • Dobrý den, celkově NUDA! neveselé, nebarevné, mdlé a monotóní.
  Sice tam já bydlet nebudu, ale i pro starší lidi je to celkově SMUTNÉ. Mé rodiče bych do takových prostor nepřestěhoval.
  Hezký den.
  Petr Kohout

  Petr Kohout
 • Do takového bytu bych se nastěhovala ihned, bohužel na něj nemám finance a musíme zůstat v našem panelákovém 2+k.k. Je to hezké, nepřeplácané,luxusní bydlení. A podotýkám, že jsem 76letá seniorka. Někomu se to líbí, jinému ne, každý máme jiný vkus, což je jedině dobře. S pozdravem Eva

  Jelínková
 • Snaha dodat útulnost teplými barvami vyšla dle mého marně – strohé, hranaté. A pro rodiče? – chci vidět, jak starší lidi „hopsají“ po žebříku pro knihy v policové stěně a vana je taky hezká, ale pohybový aparát se nám opotřebovává a starším lidem bude z vany pomáhat kdo? No, takže dle mého pro rodiče velmi nepraktické.

  Jana Musilová
 • ta vana se mi nelíbí , žádné možnosti opěry při vstávání , úzké hrany. pro starší nevhodná .
  Byt je pěkný , ale něco mi na něm vadí , nevím co , tak nějak z něj cítím smutek , bez života , je to vnitřní pocit, který neumím ani vyjádřit .

  Marika
 • Som po niekoľkých rekonštrukciách, dom, chalupa, teraz byt. U mňa sa každému dýchalo dobre 🙂 V ukázanom interiéri to ale nebude !!! Je mi ouzko už teraz – trochu drsné, ale pripomíína mi to špitál, až pitevnu … fuj

  bed
 • Pro mě hezké, vzdušné, barvy se jistě při přidání doplňků dají přidat, a budou se dobře kombinovat. Ta vana je spíše dekorace, pro starší osoby opravdu nevhodná, ale mají i bezbariérový sprchovací kout, tak co. Jinak je to jako obvykle pro horních 10 tisíc, což není závist, jen konstatování. Snad budou mít hodně návštěv, jinak je to pro dva velké až nadmíru.

  Viki Vikina
 • Vypadá to jako v krematoriu.ani zadarmo.

  Andy