Zdroj: Penny Wincer

Zasloužený důchod si užívají v zrekonstruovaném domě, který byl kdysi zájezdní hostinec

20. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dům Wendy a Johna byl kdysi zájezdním hostincem, který rádi na své cestě navštěvovali kolemjdoucí pocestní. I v současnosti je dům místem, který vás přivítá s otevřenou náručí a nabídne množství zajímavých vintage předmětů a zahradu plnou květů.

Dlouho před rozvojem železnic, v době kočárů tažených koňmi a dostavníků, se mnozí cestující zastavovali na menší odpočinek v domě, který je teď domovem Wendy a Johna. Jejich dům je totiž bývalý zájezdní hostinec, velice oblíbené místo na frekventované cestě mezi dvěma městy. Stojí kousek od původní cesty a rozhodně není jediný, který už od
16. století, kdy byl postaven, plnil tuto funkci. To, co dům v současnosti odlišuje, je pečlivá renovace, kterou prošel pod rukama Wendy a Johna.

Přečtěte si také:
Nedokázali odolat kouzlu malebného 400letého domečku a splnili si sen o životě na venkově

Skutečně to byl právě jejich promyšlený a citlivý přístup k renovaci, který se dokonce nachází v Zákonném seznamu budov zvláštního architektonického nebo historického významu. Dvojice dokonale zvládla vybalancovat nutné opravy těch nejstarších částí domu a nové prvky v tradičnějším stylu, které k domu přidali. Z domu je tak nadále místo, ze kterého má radost každý, kdo si v něm alespoň na chvíli odpočine.

Stará komoda s talíři v dobové kuchyni

Stará komoda ladí s kuchyní ve venkovském stylu. Wendy na ní vystavila oblíbené vintage talíře a dózy ve tvaru králíků. Wendy má moc ráda i zelený džbán s puntíky, který zakoupila na trzích s ručně vyráběnými produkty. Jednoduše − co předmět, to originál. Zdroj: Penny Wincer

Renovace starého zájezdního hostince byla během na dlouhou trať. John koupil dům už v roce 1990 a s renovací začal o čtyři roky později. Část původní konstrukce domu z dubu musela být zrenovována tak, aby poskytovala větší stabilitu a bylo též potřebné vyměnit střechu. John vyměnil dřevěnou fasádu za cihly, aby dřevěnou konstrukci ochránil před případným poškozením způsobeným deštěm. Vrátit zchátralý dům do dobrého stavu se stalo pro Johna, který pracoval po boku zkušenějších stavařů, opravdovou osobní výzvou.

„V době, kdy jsme se s Johnem seznámili, byly už všechny velké opravy dokončené. A tak jsme se sem mohli hned spolu nastěhovat a já jsem začala přemýšlet, jak dům zařídím a vyzdobím. Celkem dobré načasování,“ dodává se smíchem Wendy.

Zahrada s dvěma slepicemi před anglickým domkem

O zahradu je celoročně dobře postaráno, je to právem Wendyina velká pýcha a radost. Zdroj: Penny Wincer

Zatímco John se tedy soustředil na stavební část renovace, Wendy do domu vložila svoje estetické cítění. „Když jsem se nastěhovala, byly všude béžové stěny a těžké modré koberce, kuchyň byla jen tak nahodile poskládána dohromady,“ říká Wendy. „Postupně jsem tyto barvy a koberce vyměnila, aby dům dostal trochu více stylu. Johnovi se to také líbilo.“

Přečtěte si také:
Rekonstrukce starého domu přinesla zajímavé změny v kvalitě bydlení

S pomocí jejich přítele, architekta Williama Howe, bez problémů dostali stavební povolení pro rozšíření zimní zahrady v zadní části domu. Získali také povolení k renovaci malé stodoly, která se nachází na jedné straně domu.

„Měli jsme štěstí na lidi v místní radě,“ říká Wendy. „Jsou docela flexibilní za předpokladu, že děláte věci v souladu s původní budovou, a samozřejmě jsme nechtěli dělat změny, které by se k domu a prostředí nehodily.“

Storožitné zrcadlo nad bílým drezem

Dvojice vdechla nový život kuchyňským skříňkám, a to díky novému nátěru. Zrcadlo nad umyvadlem pochází z vedlejšího stánku na bazaru, kde prodávali i John a Wendy. „Cena postupně klesala, a nakonec jsme vyměnili některé naše neprodané věci a přidali nějaké peníze, a tak jsme získali toto zrcadlo,“ říká Wendy. Zdroj: Penny Wincer

Zimní zahrada a vylepšená kuchyň vdechly domu nový život. Z každé místnosti teď na vás vyzařuje přívětivost a pohostinnost, které byly pro tento dům charakteristické i v dávné minulosti. Díky tomu, že Wendy má skvělé oko pro vintage a starobylé kousky, dostal dům osobitý nádech.

„Neměla jsem nějakou konkrétní představu nebo plán, jak zařídím a vyzdobím dům,“ přiznává Wendy. „Líbí se mi francouzský vintage styl a namalovaný nábytek, je tu však i několik prvků, kterými jsme improvizovali. Je to jednoduše, jako kdyby k vám dům promlouval,“ doplňuje. „Někdy jen tak přinesu domů věci, a zjistím, že se do domu nehodí, nebo se mi tady až tak nelíbí. Když se to stane, tak je jednoduše pošlu dál.“

Retro interiér malého záhradného domku

Staré sloupy byly základem pro stavbu malého letního domku. „Miluju moře, proto jsem chtěla, aby měl domek přímořskou atmosféru. Jednoduše jsem do něj přidala mušle a další nálezy z pláží. Chtěla jsem, aby byl domek zařízen v jiném stylu než hlavní dům,“ říká Wendy. Zdroj: Penny Wincer

Nacházení pokladů v bazarech není přitom jen doménou Wendy, John má v tomto směru taky své silné stránky. „Je skvělý ve sjednávání a taky rád domů nosí různé věci,“ říká Wendy. „Jednou přišel domů s částí oplocení, starými okny a dveřmi z korby auta. Zajímalo mě, co se s tím chystá udělat.“ A co to nakonec bylo?

Ve vzdáleném koutě pozemku zahrady vybudoval malou vyvýšenou plošinu, něco jako malou pevnost. Na ní je dvojice zvyklá jen tak sedět, přičemž se jí naskytuje výhled na celé údolí. „Zpočátku byla ošklivá a zchátralá,“ vzpomíná Wendy, „ale postupně se proměnila na letní domek, kterému žertovně říkáme ‚dům na rybníku‘, protože voda stoupá a klesá podle ročního období.“

Někdy jen tak přinesu domů věci, a zjistím, že se do domu nehodí, nebo se mi tady až tak nelíbí. Když se to stane, tak je jednoduše pošlu dál.

majitelka Wendy

Bez ohledu na roční období, pohled na zahradu vždy stojí za to. Wendy právě tady tráví více času než kdekoliv jinde. Ale toho výhledu na údolí si až tolik neužívá, protože většinou pečuje o nějakou rostlinu. Někdy se jí stane, že při hrabání se v půdě najde kousek hliněné dýmky − pozůstatky z dob, kdy jejich dům fungoval jako hostinec. Uvnitř John objevil dětskou botu v komíně nad kuchyňským krbem.

Přečtěte si také:
Stylové současné bydlení plné zajímavých kousků

V hlavní ložnici je do malty kolem krbu uložena stará mince, která prošla tolika rukama, že její povrch je už zcela hladký a je nemožné na ní přečíst datum. Možná tyto staré poklady přinesly svým novým majitelům štěstí během všech těch let. Wendy a John jsou rozhodně šťastní, že o tento dům můžou s láskou pečovat. A kdyby dům mohl mluvit, určitě by i on byl vděčný jim.

Profil

MAJITELÉ

Wendy, v minulosti pracovala jako farmaceutická pracovnice, a John, který pracoval jako obchodník. Oba si už užívají zasloužený důchod.

Postarší muž se ženou před chalupou

Wendy a John. Zdroj: Penny Wincer

NEMOVITOST

Dům v hrabství Kent, který v minulosti fungoval jako zájezdní hostinec, jeho historie se datuje až do 15. století. Dům se rozkládá až na čtyřech podlažích, včetně sklepu.

RENOVACE

Část podpěrných sloupů z dubu musela být zrenovována, aby sloupy zajišťovaly větší stabilitu. Majitelé vyměnili i střechu a propojili některé části domu. Museli vyřešit problém s velkou vlhkostí. Výměnou musely projít i shnilé okenní rámy.

Text: Karen Darlow, redakčně upravila Lucia Blažiová

Foto: Penny Wincer

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: krby kuchyň rekonstrukce historických objektů rekonstrukce starších domů retro styl starožitný nábytek venkovský styl bydlení
Sdílejte článek

Diskuze