Chcete si zrekonstruovat stodolu? Lze to i vkusně a s respektem

15. 07. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Staré, často desetiletí či dokonce staletí nepoužívané stodoly v odlehlých místech, se staly oblíbenou formou investice do víkendového bydlení. Samozřejmě vyžadují rekonstrukci, někdy i dostavbu.

rekonstruovaná stodola

Foto: Tomáš Souček

Maličká obec s velkou historií

Proměnu historické stavby z 19. století v české obci Loubí si vzali pod palec architekti z ateliéru SAD – Martin Kalhous, Peter Panulin. Loubí je maličká obec v okrese Česká Lípa, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Nemá ani třicet stálých obyvatel. Najdete tu však budovy postavené v polovině 19. století, které mají bohatě zdobené štíty. Zbytek statku, k němuž patřila rekonstruovaná stodola, byl znárodněný.

rekonstrukce stodoly

Foto: Tomáš Souček

Dům v domě = záchrana původního

Podstatou proměny je idea domu v domě, protože byl pro ně důležitý respekt vůči původní stavbě. Do původního kamenného obalu vložili dřevěné jádro. V něm jsou umístěny všechny podstatné funkce: kuchyň, ložnice, hygienické i technické zázemí. Výhodou původní stodoly jsou stavební kvality a poctivá řemeslná práce. Rekonstrukce staré budovy zahrnovala sanaci a doplnění kamenného základu, na což použili tradiční pískovec z okolních oblastí. Díky různé barevnosti si našel uplatnění i v interiéru.

rekonstrukce stodoly

Foto: Tomáš Souček

Obývák na pomezí

Bylo by zbytečné mít zrekonstruovanou stodolu v lůně přírody, pokud by chybělo spojení interiéru s exteriérem. Tento rozměr je v případě stodoly v Loubí splněný na sto procent, ale s vědomím, že pobyt na tomto místě má opodstatnění hlavně během teplejších měsíců. Jelikož stavba bude využívaná jen sezónně, architekti umístili hlavní obytnou zónu do otevřeného průjezdu. Vznikl krytý prostor na pomezí mezi interiérem a exteriérem. Jeho součástí je velkorysé ohniště, ale to na zimní období nestačí.

Foto: Tomáš Souček

Citová záležitost

Autoři proměny si pochvalují spolupráci s investorem, ta je nakonec při vzniku jakéhokoli architektonického projektu velmi důležitá. Pokud by si „nesedli“, bylo by to cítit. Naštěstí investor si uvědomoval hodnotu stavby a rekonstrukci nevnímal jako investici, ale jako citovou záležitost. Díky tomu mohli architekti pracovat prakticky tak, jak si představovali. Nerespektovali jen původní esenci stavby, ale i použité řemeslné postupy a lokální místní materiály. Dokonce tu stále můžete slyšet nejen ptáky, ale i ovce, které se chodí pást nedaleko.

rekonstrukce stodoly

Foto: Tomáš Souček

Proměna stodoly v Loubí ve zkratce:

architektonický ateliér: Atelier SAD

autoři: Ing. arch. Martin Kalhous, Ing. arch. Peter Panulin

lokalita: Loubí, ČR

návrh: 2015 až 2016

realizace: 2016 až 2018

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Souček

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rekonstrukce historických objektů rekonstrukce stodoly stodoly
Sdílejte článek

Diskuze