Zdroj: Brent Darby

Nedokázali odolat kouzlu malebného 400letého domečku a splnili si sen o životě na venkově

15. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Rebecca a Jamie se rozhodli splnit si sen o životě na venkově. Nedokázali odolat kouzlu malebného 400letého domečku s doškovou střechou a společnými silami ho proměnili v idylické rodinné bydlení plné nenuceného šarmu.

Při hledání vysněného domova si nejedna rodina musí projít nesčetným množstvím prohlídek pozemků a nemovitostí. Možná jste to zažili také. Neúnavně si dohadujete nové a nové schůzky a doufáte, že tentokrát to už určitě vyjde. Rozčarovaně opouštíte další, na pohled příjemný a vyhovující dům, a ptáte se sami sebe, kdy to skončí. Nuže, nové bydlení jednoduše musí chytit za srdce. Je to něco, co pocítíte přímo na místě a nedá se vyčíst ze žádných popisů ani fotografií.

Podobně to bylo také s manžely Jamiem a Rebeccou Lovattovými, kteří se rozhodli i se dvěma malými dětmi opustit Londýn a najít si nové bydlení na venkově. Jejich dlouhé pátraní po domě snů ale vůbec nebylo marné.

Přečtěte si také:
Venkovská usedlost v krásném prostředí na Vysočině

I když Rebecca a Jamie bydleli v bytě, velice dobře věděli, kolik péče a úsilí vyžadují staré domy. Proto si hned na začátku řekli jasná pravidla. Jedním z nich bylo to, že nebudou kupovat nic, co má víc než sto let. Ale jak už to v životě chodí, všechno se nakonec zvrtlo úplně jinak, než si původně představovali. „Když jsme poprvé překročili práh dveří tohoto domu, okamžitě jsem věděla, že je ten pravý. Bylo to, jako by nás někdo náhle silně objal,“ vzpomíná Rebecca.

400 letý domeček s doškovou střechou

„Když jsme poprvé překročili práh dveří tohoto domu, okamžitě jsem věděla, že je ten pravý. Bylo to, jako by nás někdo náhle silně objal,“ vzpomíná Rebecca. Zdroj: Brent Darby

„Je pravda, že dům s doškovou střechou nebylo právě to, co jsme hledali, ale už se nedalo couvnout. Byli jsme do něj v mžiku zamilovaní až po uši,“ dodává. „Tak to vidíte. Všechna pravidla byla nakonec zbytečná. I když jsme plánovali vybírat s rozumem, poslední slovo mělo stejně naše srdce,“ neubrání se Jamie a Rebecca smíchu.

Koupí domu na venkově jsme si splnili dávný sen. Život je zde pomalejší a bezstarostnější. Zvykli jsme si na praskání trámů i na stále zablácenou podlahu. Ten klid a příroda všude kolem ale stojí za to.

Rebecca, majitelka

První, co manžele na domě zaujalo, byl netypicky vzdušný interiér. „Byli jsme příjemně překvapení. Čekali jsme spíš malé, tmavé pokoje. Vysoké stropy ještě víc prosvětlovaly a zvětšovaly prostor. Celé přízemí nám bylo jakoby šité na míru – bylo to přesně to, co jsme potřebovali,“ vysvětluje Rebecca.

Navzdory vyhovující dispozici nepůsobil interiér jako takový vůbec přívětivě. Dům nebyl obydlený téměř dva roky, takže všechny místnosti vypadaly dost zanedbaně. Mladé manžele to ale vůbec neodradilo, spíše naopak.

Majitelka Rebecca ve dveřích domečku

Majitelka Rebecca. Zdroj: Brent Darby

Rebecca v něm od samotného počátku viděla skrytý potenciál: „Upřímně jsem se těšila na to, jak mu spolu vdechneme nový život. K našemu velkému štěstí v domě zůstala spousta původních zachovaných prvků, jako například úžasné trámy nebo dřevěná podlaha a samozřejmě velký otevřený krb s cihlovým obkladem. Nebyl tady téměř žádný nábytek, jenom pár starých koberců a nevzhledná kuchyňská linka.

Přečtěte si také:
Domeček plný barev a radosti: Tradiční chalupa s pohádkovým interiérem

Celý interiér byl pro mne jako čisté bíle plátno, na kterém jsem se mohla takříkajíc vyřádit. Měla jsem v hlavě tolik nápadů! Toužila jsem sem vnést kouzlo pravého anglického venkova se spoustou textur, látek, koberců, hrubých závěsů a pohodlných křesel.“ Když se Rebecca pustila do renovace interiéru, začala, jak jinak, kuchyní. V hlavě měla vysněnou klasickou anglickou kuchyni, ze které dýchá tradiční řemeslo.

Původní kamna a houpací křeslo

Dřevěné houpací křeslo dostala Rebecca jako dárek ke svým 14. narozeninám. Našlo si místo v kuchyni – jeho majitelka v něm velice ráda jen tak sedí a odpočívá. Ručně vyrobený pákistánský koberec z vlny Baluchi koupili manželé od jistého profesora v důchodu z Cambridge. Zdroj: Brent Darby

Původní zděný výklenek s krbem je ústředním prvkem velkého obývacího pokoje v přízemí. V současnosti v něm stojí krbová kamna, která jsou oblíbeným místem v domě pro všechny členy rodiny. Příjemný mix starého s novým zde najdete téměř všude. Dvěma klasickým pohodlným pohovkám dělá společnost starožitné křeslo z eBay a perský koberec s názvem Strom života. Lněné závěsy s květinovým vzorem od Kate Forman doplňují typický styl anglického venkova.

Obývací pokoj s trámy a masivní kredenc

Masivní kredenc z borovice je také jedním z majitelčiných úspěšných úlovků z eBay. Jak jinak, také on prošel kreativní proměnou pod rukama šikovné majitelky. Aby Rebecca dosáhla ošumělého vzhledu, použila dvě vrstvy křídových barev od Annie Sloan (Château Grey a Old White Chalk) a hrany přebrousila.

Manželé zvolili tzv. „in-frame“ systém, který působí neformálně a příjemně venkovsky. Jamie nechal vyrobit skřínky ve své vlastní truhlářské firmě a Rebecca si vzala na mušku shánění zbylých kusů nábytku z druhé ruky. Byl mezi nimi například starý příborník nebo ostrůvek, který používá na přípravu jídla, ale také jako barový pult, když přijde návštěva.

Mým nejoblíbenějším kusem nábytku je náš kuchyňský stůl z borovicového dřeva. Není sice hezký ani stylový, ale mám ho od svých 20 let a prožil se mnou většinu mého dospělého života. Když přijde rodina, rádi za ním sedíme, večeříme, vzpomínáme na minulost a smějeme se. Je to ten nejhezčí čas.

Rebecca, majitelka

„Milujeme volnost, kterou nám tohle místo dává. Mnoho času trávíme venku, což znamená, že si dovnitř pravidelně nanosíme hlínu a kamínky. Už jsme si na to zvykli. Děti pořád běhají sem a tam, ale nikdo z nás se nestrachuje, že by něco vzácného rozbily nebo zničily. Neřešíme to. I přesto, že podlaha, stěny i nábytek nejsou dokonalé a je vidět, že toho prožily už spoustu, je to krásný a útulný domov,“ říká Rebecca.

Dokud ještě bydleli v Londýně, často pořádali večeře pro rodinu a známé. Po přestěhování se do lůna přírody ale bylo oběma jasné, že nikdo, koho k sobě pozvou, nezůstane jenom na večeři.

Klasická pruhovaná pohovka útulný koutek v kuchyni

Klasická pruhovaná pohovka od Laury Ashley vytváří útulný koutek v kuchyni. Na stěně visí další z uměleckých děl od Muriel Pemberton. Zdroj: Brent Darby

V domě však nebyly žádné místnosti navíc, které by mohli během víkendů vyčlenit rodině. Na pozemku ale stála menší samostatná hospodářská stavba, která v minulosti sloužila pro ustájení zvířat a Jamie s Rebeccou se rozhodli, že právě z ní vytvoří apartmán pro hosty.

Přečtěte si také:
Chalupa, která vzdáva hold tradičnímu remeslu

Aby byla stará stáj obytná, potřebovala celkovou rekonstrukci včetně kompletního technického vybavení. „Dům je chráněná památka – je v seznamu národního dědictví Anglie, takže jsme náš projekt museli předložit také památkovému úřadu. Získat povolení na rekonstrukci podobných staveb ale někdy trvá dlouho.

Okno sezení mezi knihovnou

Regály na míru od podlahy po strop s vestavěným posezením zabírají jednu celou stěnu obývacího pokoje, která působí jako dokonalý koutek na čtení. Na matraci pod oknem ušila majitelka potah z látky od Kate Forman a doplnila jej pruhovanými polštáři od Susie Watson Designs. Zdroj: Brent Darby

Památkářům jsme představili naši vizi včetně všech materiálů, které jsme plánovali použít. Chtěli jsme, aby domeček do okolí zapadl. Myslím, že to byl důvod, proč byla naše žádost odsouhlasená tak rychle,“ vzpomíná Rebecca.

Společnými silami ho manželé proměnili v útulné bydlení pro hosty se dvěma samostatnými ložnicemi a jednou koupelnou. Jeden z pokojů Rebecca dnes využívá jako svou dílnu – zde tráví čas přetvářením starého nábytku nebo šitím nových textilií do interiéru.

Vyrobit rovnou knihovnu v domě, kde není rovná žádná stěna, trám ani podlaha, byla pro našeho truhláře hotová noční můra!

Rebecca, majitelka

„Bydlení na venkově změnilo náš život o sto osmdesát stupňů. Ze všech stran jsme obklopení přírodou s nádhernými výhledy na pole, farmy a lesy. V létě jsme obvykle venku. Ráda poslouchám ptáky, včely, krávy, poníky a traktory, které rušně začínají nový den. Když se v noci zvedne silnější vítr, cítíme, jak se celý dům houpe. Tehdy si zde připadáme jako na lodi. Tento dům tady ale pevně stojí více než 400 let, nemyslím, že teď někam odletí,“ směje se Rebecca.

Venkovní kuchyň starožitný nábytek

Aby manželé docílili nefalšovaného venkovského vzhledu kuchyně, rozhodli se pro vestavěné skřínky s typickým rámováním, které zkombinovali s několika samostatně stojícími kusy včetně mobilního ostrůvku, příborníku a proutěných košů. Na stěnách visí obrazy od Jamieho pratety a známé umělkyně Muriel Pemberton, která byla svého času hrdou členkou Královské akvarelové společnosti. Zdroj: Brent Darby

Během slunečných dnů mají Lovattovi velké francouzské okno s výhledem do zahrady otevřené dokořán. S rodinou si užívají večeři přímo pod modrou oblohou nebo jen tak odpočívají ve stínu na sedačce vyrobené z palet.

„Léto si tady umíme naplno užít. Ale přiznávám, že je tady také spousta práce. Zahrada je náš další velký projekt. Momentálně sice působí jako trávník na kriket, ale mým snem je vytvořit v ní malou uzlovou zahradu (formální uspořádaní záhonů do čtvercového schématu – pozn. red.) plnou aromatických rostlin a bylin. Už teď se na to těším.“

Koupelna pro hosty starožitná renovace

Koupelna pro hosty je dalším krásným příkladem, jak spojit staré s novým. Na starou masivní skříň nechala Rebecca namontovat starožitné ručně malované umyvadlo z keramiky, které koupila na eBay. Lesklý obklad ve sprchovém koutě je z toskánské série ručně vyráběných obkladů od firmy Baked Tiles. Zdroj: Brent Darby

PROFIL

Majitelé

Rebecca a Jamie Lovattovi a jejich děti Freddie (10) a Verity (8). Rebecca je blogerka, která se zabývá vesnickými domy a interiéry, interiérovým designem, zahradničením a recepty Aga (myenglishcountrycottage.co.uk).
Jamie je ředitelem v truhlářské firmě, která je současně dodavatelem WJL.

Nemovitost

Chalupa ze 17. století, s doškovou střechou a třemi ložnicemi, Velká Británie

Text: Pippa Blenkinsop, redakčně pripravila Katarína Paukeje

Foto: Brent Darby

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy rekonstrukce starších domů rekonstrukce venkovského domu starožitný nábytek venkov venkovský styl
Sdílejte článek

Diskuze