venkov

RD-pod-Kunetickou-horou-7
Návštěvy domů

Venkov s moderním nádechem: Jednopodlažní dům v Dříteči mění pravidla architektury

Jednopodlažní rodinný dům v obci Dříteč u Pardubic je moderní variantou starší zástavby. Zapadá do charakteru lokality, mírou a proporcemi se shoduje s venkovskými domy. Dokazuje to klasické členění na pobytovou a hospodářskou část. Ani atrium není přežitek. Realizace od Med Pavlík architekti je nominována na Českou cenu za architekturu.

Farma-Dorset-EL-9
Návštěvy domů

Farma s kamennými zdmi i moderním designem vytváří bezpečné místo pro ty nejpotřebnější

Mezi staronové poklady anglického venkova patří ekofarma Wraxall Yard v Dorsetu se souborem hospodářských budov na ploše sto hektarů. Místo znovu ožilo citlivou rekonstrukcí a funguje nejen jako komunitní vzdělávací centrum. Ubytování s dotykem jiného životního stylu projekt od Clementine Blakemore Architects více zpopularizovalo.

190726-Alberto-Marcos-UK-026
Návštěvy domů

Spojení moderny a tradice: Jak architekti reinterpretují stodolu

Místo domu pro hosty vznikl druhý paralelní domov s rozlohou 350 m2. Architekti promítli do vzhledu objektu jeden ze symbolů venkova – stodolu. Připomíná ji tmavé dřevěné opláštění a jednopodlažní interiér o výšce dvou podlaží.

Venkovní jídelna
Návštěvy domů

Nedokázali odolat kouzlu malebného 400letého domečku a splnili si sen o životě na venkově

Rebecca a Jamie se rozhodli splnit si sen o životě na venkově. Nedokázali odolat kouzlu malebného 400letého domečku s doškovou střechou a společnými silami ho proměnili v idylické rodinné bydlení plné nenuceného šarmu.

„Parádní pokoj“. V období kolem 18. století si majetnější vrstvy rolníků a farmářů stavěly domy se dvěma pokoji, přičemž pro každodenní bydlení se používal pouze zadní. Přední místnost byla bohatě vyzdobena a měla především reprezentativní funkci. FOTO CHRISTOPHER DRAKE
Návštěvy domů

Dlouhý a úzký venkovský dům? Tenhle je skutečným skvostem

Annie Sloan pochází z Velké Británie a odjakživa toužila po domě na francouzském venkově. Koupí starého farmářského domu si nejenže splnila dávný sen, ale díky své vášni pro barvy a malování z něj vytvořila skutečně magický prostor.

foto Robert Žákovič
Návštěvy domů

Jak chutná život na statku 50 km od Prahy

Rozlehlé stavení, nacházející se ve vesnici vzdálené asi 50 km od Prahy, prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která trvala přes dva roky. Původní dobové prvky starého domu doplnila interiérová návrhářka novým vybavením a dům se tak výrazně omladil, aniž by byla narušena jeho autenticita.

foto Miramari
Design interiérů

Maringotka, ve které by člověk nejraději bydlel celý rok

Kolik místa vlastně člověk k životu potřebuje? Maringotka od studia Miramari design je zhmotněním venkovské idyly a důkazem toho, že i víkendové bydlení ve velmi malém prostoru může být komfortní, moderní a útulné. Tak útulné, že by tu člověk nejraději bydlel celý rok.

Poctivá chalupa s moderní duší
Návštěvy domů

Poctivá chalupa s moderní duší

Ospalá vesnice zdánlivě na konci světa, za níž se asfaltka postupně mění v prašnou cestu a dále v turistickou stezku, kde sníh mívá bílou barvu a také v létě jsou noci příjemně chladivé, kde vás na ulici každý pozdraví... To je to pravé místo na chalupu, v níž po městském shonu najdete klid a načerpáte sílu.

„Dali jsme mu opět život a světlo.“
Rekonstrukce domu

Po koupi zchátralého domu je považovali za blázny. Pět let svépomocných prací a všechno se změnilo

Martina a Petr. Nejprve je považovali tak trochu za blázny. Potom za šikovné a kreativní blázny, jak s úsměvem tvrdí. Mezitím však byla cesta z paneláku do domu a k odhalování životní pravdy.

Venkovská zahrada je symbolem návratu k tradičním hodnotám lidové zahradní architektury. Co by v takové zahradě nemělo rozhodně chybět? Listnaté dřeviny v čele s ovocnými stromy, ale také některé oblíbené okrasné rostliny. Bez trvalek si venkov vlastně ani neumíme představit. FOTO LUCIE PAUKERTOVÁ
Realizace zahrad

Venkovské zahrady – každá je originál

Dříve byly venkovské zahrady především účelné, vše plnilo přesně danou funkci. Styl venkovské zahrady ovšem není úplně vyhraněný, každá zahrada je originál. Snoubí se v ní krása tradičních trvalkových záhonů, příchuť samozásobitelství v podobě zeleninových záhonů a ovocných stromů a praktičnost drobných staveb, které umožňují široké spektrum kutilského vyžití.