Zdroj: Emma Lewis

Farma s kamennými zdmi i moderním designem vytváří bezpečné místo pro ty nejpotřebnější

21. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Mezi staronové poklady anglického venkova patří ekofarma Wraxall Yard v Dorsetu se souborem hospodářských budov na ploše sto hektarů. Místo znovu ožilo citlivou rekonstrukcí a funguje nejen jako komunitní vzdělávací centrum. Ubytování s dotykem jiného životního stylu projekt od Clementine Blakemore Architects více zpopularizovalo.

Mléčná farma se stádem ovcí je zasazena do malebného přírodního prostředí. Silný potenciál lokality podpořil víru, že nemovitost potřebuje kvalitní obnovu a dobrý nápad, jak smysluplně otevřít své brány široké veřejnosti. Jednotlivé historické kamenné objekty s taškovou střechou celkem disponují rozlohou osm set metrů čtverečních.

Přečtěte si také:
Ekologická proměna mlýna na Křivoklátsku tají dech. Architekt si ze zbytkového dřeva vyrobil i nábytek

Architektonicky úhledné místo

Uspořádání areálu sestává z obdélníkového nádvoří s několika samostatnými ubytovacími jednotkami, na které z jižní strany navazuje souvislý sled hospodářských budov. V současnosti slouží k organizování workshopů, společných setkání, i jako dílna. Příjezdová cesta vede přímo k budovám a dále se vine podél nich na menší parkoviště.

Farma-Dorset-LZ-3

Budovy jsou propojené chodníky, které lemují květinové záhony. Zdroj: Lorenzo Zandri

Samostatně zůstala stát jen stodola. Objekty navzájem propojují betonové chodníky, rovné nebo klikaté. Po stranách je bohatě dekoruje výsadba ve stylu anglické zahrady. Farma působí pitoreskně a architektonicky úhledně. Při obnově se pracovalo se zachovaným materiálem, původní charakter nemovitosti v detailech nenarušily ani moderní prvky.

Starý věk zdí neodolal úpravě

Kamenné zdi z 19. století definují vizuální stránku nemovitosti spolu s novými přiznanými dřevěnými trámy. Pozinkované okapy, prefabrikované překlady, dřevěná a kovová okna několika formátů podtrhují správný rustikální výraz. Kombinace drsnosti a hladkosti se projevuje typicky nejen v exteriéru. Hladké bílé stěny uvnitř kontrastují s příčnými cihlovými s různou povrchovou úpravou či rafinovanými prvky.

Farma-Dorset-LZ-12

Nábytek určený k sezení je velmi pohodlný už od pohledu. Zdroj: Lorenzo Zandri

Vysoké stropy s průhledem do krovu, ideální světelné podmínky a úsporná zařízení v přírodních tónech se podílejí na tvorbě harmonického prostředí. Prostory sjednocuje dokonale rovná litá tmavá betonová podlaha. Světle zeleno-šedé obložení v dolní části vybraných místností účelově chrání stěny před nárazy například invalidních vozíků.

Hodnota v bezbariérovém přístupu

Architekti se rozhodli při rekonstrukci farmy aplikovat v podstatné míře pragmatický přístup. Uvedení plánů do praxe se neobešlo ani bez osvědčené řemeslné zdatnosti. Velké a snadno přístupné prostory zpečetily plynulý bezbariérový pohyb napříč celou nemovitostí. Ubytování proto rádi vyhledávají rodiny s dětmi a hendikepovaní.

Farma-Dorset-LZ-10

Dřevená a kovová okna různých formátů se zasluhují o správný rustikální výraz. Zdroj: Lorenzo Zandri

Každá z pěti ubytovacích jednotek obsahuje vlastní kuchyňku v nadčasovém designu z přírodních materiálů s nerezovou pracovní deskou a s kulatým nebo oválným jídelním stolem. Komfort při delším pobytu zabezpečuje obývací část vybavená pohodlným sedacím nábytkem. Ložnici a pokoj pro dětské hosty dispozičně dělí od sebe koupelna se sprchovým koutem a WC.

Ve fotogalerii najdete i zachycení vzhledu farmy před rekonstrukcí.

Ložnice izolované od dětských pokojů

Ubytovací jednotka číslo jedna je třílůžková, číslo dvě je čtyřlůžková, číslo tři je též čtyřlůžková, ale se dvěma koupelnami, což platí i pro v pořadí čtvrté ubytování. Šesti lůžky a dvěma koupelnami se vyznačuje páté, poslední. Přísluší k němu exkluzivně vlastní terasa s posezením.

Farma-Dorset-EL-2

Farma nabízí pohodové strávení času v krásném objektu. Zdroj: Emma Lewis

Orientace prostorů směřuje do vnitřního dvora. Soukromí hostů chrání neformálně seskupení dřevin odlišného vzrůstu. Design zařízení vychází vstříc dětem stejně jako hostům se zdravotním postižením. Vypínače jsou umístěny v dostupné výšce a požární hlásiče jsou kvůli neslyšícím vibrační. Všechny postele jsou výškově nastavitelné.

Přečtěte si také:
Stodola z roku 1904 prošla šetrnou rekonstrukcí. Vznikla ekologická oáza s konopnou izolací

Farma vítá hosty celoročně. O kvalitní tepelné podmínky se stará dřevovláknitá a korková izolace. Stodola nabízí oblíbený kontakt s hospodářskými zvířaty. Zázemí s budovami propojuje s okolní krajinou dřevěný chodník, jiné cestičky otevírají výhledy na lesní pastviny. Na pozemku je realizováno mnoho environmentálních opatření. Patří mezi ně i „zdomácnění“ divokých včel medonosných nebo princip regenerativního zemědělství.

Farma Wraxall Yard

autor: Clementine Blakemore Architects
lokalita: Lower Wraxall, West Dorset, Velká Británie
rozloha objektů: 800 m2
rozloha nemovitosti: 100 ha
realizace: 2018 – 2022

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Clementine Blakemore, Emma Lewis, Lorenzo Zandri 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata farma venkov
Sdílejte článek

Diskuze