Zdroj: Shutterstock

Jak se starat o orchideje, aby kvetly mnoho let? Tipy k péči i k výběru

13. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Orchideje jsou oblíbené pokojové rostliny, charakteristické tvarem svých květů. Jejich prostřednictvím si můžeme do svých domovů vnést kousek exotiky. Díky své flexibilitě dokáží kvést i u nás.

Krása květů orchideje je dechberoucí, stejně jako jejich barva a tvar. Na výběr existuje až třicet tisíc druhů rostlin po celém světě. Při dobré péči dokáže prospívat až patnáct roků. Jak toho můžete dosáhnout?

Přečtěte si také:
Nejkrásnější druhy magnolií, jejich pěstování a možnosti využití

Správný výběr začíná v obchodě

Pokud jste se rozhodli pro koupi orchideje, všímejte si rostliny už v obchodním řetězci. Není nahnilá, poškozená nebo nemá přemočený substrát? Je-li po této stránce v pořádku, zkontrolujte, zda se v ní nenacházejí škůdci. Zdravá orchidej nesmí obsahovat ani jednoho, má mít vzdušné kořeny a musí být pevná.

Po příchodu domů ji nejprve uložte na nepříliš teplé místo a nedovolte, aby se k ní dostaly děti či domácí mazlíčci. Jedině tak ji na začátku ochráníte – a postupně můžete začít s péčí.

Které místa jsou pro orchideje nejvhodnější?

Orchideje preferují světlé místo a západně nebo východně orientované okno se žaluziemi. Ty využijete hlavně v letním období. Pozor však na větrání – příliš chladný vzduch, především v zimě, rostlinám nedělá dobře. Položením na vstupní stolek u vchodových dveří byste je v zimě mohli vystavit mrazivému chladnému počasí a průvanu. Stejně tak jim škodí i pobyt na přímém slunečním světle, které může spálit listy.

Sbírka orchidejí

Mnoho lidí nezůstane jen u jedné orchideje. Zdroj: Shutterstock

Motýlí orchideje mají nejraději teplotu kolem 18 °C a pěstují se v interiéru po celý rok. Jiné odrůdy, například Dendrobium, Cymbidium a Oncidium, vyžadují večerní teplotu nejméně 10 °C, a proto je v létě přemístěte na světlé místo bez přímého slunečního záření.

Krásná orchidej

Název orchidej pochází z latinského slova orchis, česky vstavač. Zdroj: Shutterstock

A jak zjistíte, co je pro rostliny hodně, nebo naopak málo světla? Podívejte se na strukturu a barvu listů. Orchideje, které dostávají dostatek světla, budou mít světle zelené listy. Při slabém osvětlení budou listy tmavší a tužší. Při velmi silném osvětlení se na nich vytvoří růžový nebo červený okraj.

Zaléváme méně, ale pravidelně

K zalévání používejte vlažnou vodu, ať už pitnou, nebo dešťovou. Jeho frekvence je nízká – orchidej stačí zalévat jednou týdně. Dávejte si však pozor na správný způsob: vodu nalejte na kořeny a sledujte, jak odtéká do zeminy. Když budete zalévat pravidelně, budou její kořeny dosahovat matné stříbrné až světle zelené barvy. U zelených kořenů si můžete dát od zalévání přestávku – počkejte na jejich stříbrný odstín.

Žena s orchidejí

Orchideje dokáží potěšit svým krásným vzhledem i příjemnou vůní. Zdroj: Shutterstock

V případě orchideje umístěné v dekoračním květináči se ujistěte, že v nádobě nezůstala přebytečná voda a všechna vsákla do půdy. Rostlina vyžaduje velmi málo vody, a proto je tu jeden osvědčený tip. Místo klasického zalévání vodou zkuste kostku ledu. Položte ji ke kořenům a nechejte roztát. Poskytne to orchideji postupný přísun vody, a proto nezahltí její jemný kořenový systém.

Pozor na přehnojení

Orchideje hnojíme tehdy, když rostlina aktivně roste, což je v březnu až listopadu. Používejte přitom speciální hnojivo určené pro tyto rostliny a aplikujte ho jednou měsíčně. Dávejte si pozor na přehnojení, které vede k rychlému růstu listů a nekvetení.

Přesazujte jen v případě nutnosti

Na rozdíl od většiny pokojových rostlin orchideje nepotřebují pravidelné přesazování. Daří se jim, když jsou vázané na kořeny. Když však ty přerůstají květináč, je třeba jim poskytnout nový, který jim dá více prostoru. Kořeny rostliny jsou totiž pevné na dotyk a mají tendenci svinout se po obvodu květináče, do kterého jsou zasazeny.

Přesazování orchideje

K přesazení orchideje by mělo docházet výjimečně. Zdroj: Shutterstock

Rostlinu přesazujeme (nesmí však kvést) nejdříve asi po dvou nebo třech letech s čerstvým kompostem buď do téhož, nebo o něco většího květináče. Vyhněte se však terakotovým druhům – v nich se kořeny orchideje pevně přichytí k povrchu, což v budoucnu ztěžuje přesazování.

Přečtěte si také:
Jak ochráníte před zimou jahody pěstované na záhonech a v nádobách

Péče po odkvětu

Všechny zmíněné rady jsou neměnné – ať už rostlina kvete, nebo ne. Kvetení orchidejí závisí na jejich druhu – některé kvetou týdny, jiné měsíce (jednou ročně nebo několikrát do roka). Po odkvětu všech květů zvažte odřezání stonku.

Orchideje na parapetě

Ideální místo pro orchideje je parapet, kde během dne dostatečně svítí. Zdroj: Shutterstock

Odborníci tvrdí, že ponechání stonku tak jako předtím, vám přinese více květů. Naopak jeho odstřihnutím dva centimetry nad listy uděláte pro rostlinu nejlépe, kvetení však oddálíte až o jeden rok. Nedělejte to v případě motýlích orchidejí – ty kvetou na jednom stonku víckrát.

Nové květní výhonky poznáte podle sytě zelené barvy – žluté či hnědé jsou staré a je třeba je odřezat. Vyskytnou-li se škůdci, například padlí, odstraníte je ručně pomocí namydlené houby. Případně lze hmyz postříkat speciálním přípravkem.

Tip: Cestujete-li na dovolenou, požádejte někoho, třeba sousedy, aby se o vaši orchidej postarali. Když to není možné, umístěte pod rostlinu misku s vodou naplněnou těsně po okraj.

Fotogalerie

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock

Kategorie: Dekor
Tagy: pěstování rostlin
Sdílejte článek

Diskuze