Jak vyrobit vlastní substrát pro rostliny do květináče
Zdroj: istock.com

Užitečný návod, jak si připravíte vlastní výživný substrát do květináčů a ušetříte

25. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Znáte tajemství pěstování zdravých rostlin v květináčích a v závěsných nádobách? Spočívá ve vytvoření správného substrátu. Snadno si ho namícháte i doma a můžete se těšit na krásnou, zdravou úrodu. Není to vůbec složité.

Základem kvalitní zeminy je lehká struktura. Volná a dobře propustná půda umožňuje kořenům růst a čerpat vodu i potřebné živiny. Naopak těžká půda je základem neúspěchu. Zadržuje přebytečnou vlhkost, což způsobuje, že rostliny se podmáčejí, kořeny hnijí a hynou.

Platí, že čím je půda v nádobách lehčí, tím budou rostliny krásnější a zdravější. Jednou z nejlepších přírodních ingrediencí, které můžete přidat do směsi půdy do nádob na odlehčení, je perlit.

Druhým nutným požadavkem je množství živin v půdě.

Přečtěte si také:
Využití vaječných skořápek na zahradě: Řekneme vám, co skutečně funguje a co jsou pouhé mýty!

Jak připravit vlastní směs do květináčů

Navzdory tomu, že dnes je k dispozici mnoho komerčních pytlovaných směsí, mnoho zahrádkářů si raději namíchá vlastní. Jednoduše proto, že je to ekonomické a přitom přesně víte, co do směsi dáváte.

Na vlastní zeminu stačí pět základních ingrediencí – čistě přírodních:

  • 4 díly – drcená ornice,
  • 4 díly – kompost,
  • 1 díl – vermikompost,
  • 1 díl – perlit,
  • ½ dílu – spotřebovaná kávová sedlina.
Namíchání vlastní směsi zeminy pro rostliny

Zdroj: istock.com

Postup

Začněte základní jemnou drcenou ornicí, kterou seženete ve velkých, ale i v malých pytlech. Důležité je, aby byla rozdrobená na prášek.

Přidejte kompost, který je nutnou součástí dobré půdy – kvůli obsahu živin. Půdní směsi dodá strukturu. Odlehčuje půdu, ale dodává jí okamžitou energii. Možná nevíte, že kompost dokáže absorbovat také mnoho vody, že dosáhne až desetinásobku vlastní hmotnosti, takže pomáhá chránit rostliny v horkých dnech. Používejte dobře vyzrálý, odleželý kompost.

Vermikompost funguje jako skvělé přírodní hnojivo s pomalým uvolňováním.

Kvalitní substrát pro rostliny

Zdroj: istock.com

Perlit je také stoprocentně přírodní a anorganická látka. Úžasný pomocník, který udrží půdu v květináči lehkou a vzdušnou – zabrání zhutnění kolem kořenů. Je to vlastně čisté vulkanické sklo, které se zahřívá a praská. Výsledkem je super lehká látka v podobě drobných kuliček.

Otevřené póry perlitu pomáhají při zadržování vody a odvodňování půdy. Stejně jako kompost tedy i perlit dokáže zadržovat vodu. Udržuje připravenou směs lehkou, má neutrální PH, takže vůbec neovlivní kyselost půdy.

Přečtěte si také:
Jak na nenáročnou zeleň v květináčích

Na závěr stačí přidat kávovou sedlinu. Směsi dodá dusík a další stopové minerály. Pomáhá zadržovat vlhkost a zabrání rychlému vysychání rostlin.

Všechno spolu pořádně promíchejte a můžete sadit!

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: kompost kvetinace pěstování rostlin substrát zahradní půda
Sdílejte článek

Diskuze