kompost

Zbytky jídla
Recepty

Záchrana jídla: Poradíme, jak využít zbytky masa, luštěnin či ovoce

V Evropské unii se každoročně vyhodí téměř 59 milionů tun potravin, což představuje 131 kg odpadu na osobu za rok. Více než polovinu tvoří odpad přímo z domácností.

Jak vyrobit vlastní substrát pro rostliny do květináče
Rady a Tipy

Užitečný návod, jak si připravíte vlastní výživný substrát do květináčů a ušetříte

Znáte tajemství pěstování zdravých rostlin v květináčích a v závěsných nádobách? Spočívá ve vytvoření správného substrátu. Snadno si ho namícháte i doma a můžete se těšit na krásnou, zdravou úrodu. Není to vůbec složité.

Žížalí kompost
Rady a Tipy

Kompostování vs. vermikompostování. Pro které se rozhodnete?

Půda, která je bohatá na živiny, je nesmírně důležitá pro to, abyste vypěstovali zdravé ovoce, zeleninu a v neposlední řadě také květiny. A právě kompost představuje jednoduché a ideální řešení těchto půdních potřeb. Navíc je to vynikající způsob, jak se můžete zbavit potravinového odpadu.

Kompostování v zahradě
Rady a Tipy

Jednoduché a ekologické řešení, jak udržovat půdu v úrodném stavu? Hnojte domácím kompostem

To, co z půdy vezmeme v podobě úrody, jí musíme i vrátit, jinak se časem vyčerpá. A to ideálně bez chemikálií. Velmi dobrým způsobem přirozené obnovy živin v půdě je hnojit ji domácím kompostem. K přednostem kompostu patří i to, že jde v podstatě o „živý“ materiál, protože je plný mikroorganismů podílejících se na rozkladu. Tím, že je přidáme do půdy, podpoříme zdravý půdní život.

Zelené hnojení
Rady a Tipy

Ekologické náhrady hnojiv, které udělají vaší zahradě dobře

Na syntetická hnojiva jsme si během let tak zvykli, že už jsme mnohdy zcela zapomněli na to, jak je jejich použití zbytečné.

Foto: iStock.com
Rady a Tipy

Čas na ochranu ovocných stromů: Na co nezapomenout v ovocné zahradě v listopadu?

I když se na první pohled může zdát, že v listopadu mají zahrádkáři odpočinek, opak je pravdou. Zkušení zahrádkáři vědí, že dobrá příprava před zimou je základem bohaté úrody a zdravých rostlin v příštím roce. Nyní je ten správný čas na ochranu několika plodin.

Do zahradního kompostu lze přidávat různé kuchyňské a zahradní zbytky. Foto: Lucie Peukertová
Rady a Tipy

Efektivní hospodaření na zahradě, aneb jak založit kompost

V každé zahradě, i v té malých rozměrů, vznikne již během jediného týdne poměrně velké množství organické, ale i minerální hmoty, kterou je třeba ze zahrady „uklidit“. Pokud tento materiál, kterého by byla ve výsledku i škoda, nechcete vyhazovat do popelnice, pak ho efektivně zpracujte. Kompostér se vejde i na malý pozemek a ušetří i mnohé starosti s likvidací kuchyňských odpadů. Ovšem i kompostování má svá pravidla.

Žížaly mají obzvlášť rády kávovou sedlinu nebo namočené proužky papírové lepenky. Počet žížal se odvíjí od předpokládaného množství odpadu. Půl kila žížal zkonzumuje za den okolo čtvrt kila odpadů, což je zhruba množství, které vyprodukuje čtyřčlenná rodina za den. FOTO KOKOZA
Rady a Tipy

Je možné kompostovat i v bytě? Budete překvapeni, ale jde to!

Bydlíte v panelákovém bytě, nemáte zahrádku, a přesto byste chtěli smysluplně využívat bioodpad? Rozšiřte svou „sbírku“ domácích mazlíčků o žížaly. A pokud si potrpíte na design, pořiďte jim estetický domeček.

Kompost má mnohem širší uplatnění než jako tradiční hnojivo. Již od našich babiček totiž víme, že se na něm dají pěstovat plodiny náročné na dusík. Aby nedocházelo k jednostrannému vyčerpání živin, pěstujte zeleninu v polykultuře, která navíc s některými letničkami dokáže na každé zahradě pravé zázraky. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
Rady a Tipy

Podívejte se s námi do světa nekonvenčního pěstování rostlin

Vyznavači permakultury a přírodního zahradničení přicházejí s novými způsoby pěstování užitkových rostlin. Ne všechny metody jsou staré sotva několik desítek let, naopak se rádi vracejí ke starým osvědčeným způsobům, které používali už naši předkové. Pojďme se podívat do světa nekonvenčního pěstování rostlin.

Rady a Tipy

Hnojíme ekologicky

Víte, že dnes už lze koupit maštalní hnůj či slepičince v elegantních granulkách? A dokonce i kompost se dá vyrábět přímo v bytě. Bioodpad, pro nás dále nevyužitelný, se tak díky přirozeným rozkladným procesům stává opět potravou. Tentokrát pro rostliny.