Zdroj: istock.com

Kompostování vs. vermikompostování. Pro které se rozhodnete?

22. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Půda, která je bohatá na živiny, je nesmírně důležitá pro to, abyste vypěstovali zdravé ovoce, zeleninu a v neposlední řadě také květiny. A právě kompost představuje jednoduché a ideální řešení těchto půdních potřeb. Navíc je to vynikající způsob, jak se můžete zbavit potravinového odpadu.

Pokud patříte mezi zkušené kompostáře, kteří zkrátka milují tuto formu likvidace organického odpadu, pak jste možná začali přemýšlet o další variantě, kterou byste chtěli vyzkoušet – a tou je vermikompostování neboli vytváření kompostu za pomoci žížal. Jenže jaký je mezi tím rozdíl a co je pro vás a vaši zahradu lepší řešení? Pojďme si tyto dvě varianty porovnat.

Základní fakta

Porovnejme si vermikompostování s oblíbeným klasickým kompostováním, tedy kompostováním za studena.

Co je vermikompost

Vermikompost je vlastně produkt žížalího kompostování. Skládá se z rozkládající se organické hmoty a podestýlky, jako je kokosové vlákno, ale především z násady žížal.  A právě vysoký obsah žížalího koncentrátu ve vermikompostu, který vzniká jako výsledek zpracování vašeho organického odpadu, jej odlišuje od tradičního kompostu.

Vermikompost se vyrábí pouze ze zbytků potravin a materiálů bohatých na uhlík, jako je například karton. Do žížalího kompostéru sice můžete přidávat i zahradní odpad, ale vermikompostéry obvykle nebývají tak velké, takže v nich nebudete mít dostatek místa pro veškerý zahradní odpad kromě potravinového odpadu.

Přečtěte si také:
Jak mít pěknou zahradu za 15 minut denně

Pokud by vás zajímalo, jak dlouho trvá, než žížaly vyprodukují znatelné množství vermikompostu, tak je to 6 až 8 týdnů (90 až 120 dní). Tzv. žížalí odlitky se objevují jako malé tmavé hrudky, které se snadno rozpadají.

Co je tradiční kompost

Kompostování za studena je nenáročná metoda, při které se organický odpad shromažďuje na hromadě a nechává se postupně rozkládat. Je velmi pravděpodobné, že kompost bude obsahovat také odlitky žížal (zvlášť, pokud budete přidávat odpad ze zahrady), ale většina materiálu bude rozložena mikroby.

Mezi suroviny, které můžete přidat do běžného kompostu, patří právě zmíněný zahradní odpad (listy, větve, tráva), rostlinný odpad, citrusové plody a slupky z cibule nebo česneku. Jediné, co u kompostování za studena musíte dodržovat, je správná směs materiálů bohatých na uhlík a dusík a čas na rozklad, který může trvat až rok nebo i déle.

Založení a péče o kompost

Zdroj: istock.com

Tip navíc

Horké kompostování je další metoda, která je velmi podobná studenému kompostování, akorát se namísto běžného hromadění materiálu vytvoří hromada, která se udržuje při zvýšené teplotě (obvykle kolem 70 stupňů Celsia).

Horké kompostovací hromady pak poskytnou hotový kompost už za 6 až 9 měsíců a také jsou výhodnější v tom, že v nich, díky horku, většinou nemají semena plevelů šanci přežít.

Jak používat vermikompost

Vermikompost lze použít mnoha způsoby, například jako mulč, hnojivo, přísadu do půdy nebo směs pro květináče. Jediným problémem s množstvím vermikompostu, které získáte, v porovnání s tím, kolik ho můžete použít, je, že nebudete mít pravděpodobně dost odlitků na to, abyste mohli obohatit veškerou půdu na vaší zeleninové zahradě a tím podpořit její zdraví.

Přečtěte si také:
Jak můžete v zahradě využít epsomskou sůl

Vermikompost má však ještě jedno úžasné využití, a to je to, že z odlitků žížal vyrobíte multifunkční vermikompostový čaj nebo také jinak nazývaný žížalí čaj. Vermikompost totiž obsahuje mnoho cenných živin a je nesmírně prospěšný pro přidávání do směsí pro květináče, kde mají rostliny omezený přístup k půdním živinám, které tolik potřebují.

Jak používat tradiční kompost

Přidání kompostu do zahrady pomáhá zlepšit strukturu a celkový stav půdy. Kromě toho pomáhá půdě udržet vlhkost a zvýšit celkovou populaci žížal a mikrobů, které slouží jako biologická ochrana proti nežádoucím škůdcům. V neposlední řadě zajišťuje pomalé uvolňování makroživin, což znamená, že vaše rostliny budou mít stálý přísun živin podle potřeby.

Využití kompostu v zahradě

Zdroj: istock.com

Vermikompost vs. kompost – co je lepší?

Zda je lepší vermikompost nebo kompost, záleží na způsobu, jak ho chcete používat. Pokud máte velkou plochu, kterou je třeba pokrýt velkým množstvím kompostu, nebo velké množství zahradního odpadu, který je třeba rozložit, pak je pro vás rozhodně vhodnější klasické kompostování. Pokud máte omezený prostor nebo víte, že budete kompostovat pouze zbytky z kuchyně, pak je lepší vermikompostér.

Pokud byste však měli porovnat, je-li prospěšnější rýč plný kompostu či rýč plný vermikompostu, pak vyhrává jednoznačně vermikompost. Obsah živin ve vermikompostu je podstatně vyšší než v běžném kompostu. Zvýšené množství živin je dáno právě vysokou koncentrací žížalích odlitků ve vermikompostu.

Přečtěte si také:
Zbavte se krtků na zahradě pomocí snadných metod, které skutečně fungují!

A díky odlitkům má vermikompost navrch i v boji proti škůdcům a chorobám, jelikož je účinnější. Vermikompost je díky obsahu živin a bakterií také prospěšnější, pokud si z něj připravíte už zmíněný žížalí čaj.

Úplně nejlepší kombinace je, pokud máte na své zahradě dostatek místa, a tak můžete využívat výhod jak kompostu, tak i vermikompostu.

Vermikompost vs. kompost – co je pro vás to pravé?

Obě metody kompostování mají své výhody i nevýhody, takže nyní možná sami přemýšlíte, kterou z nich byste měli použít. Pokud byste se rozhodli jak pro kompostování, tak i vermikompostování, bylo by to samozřejmě úplně nejlepší řešení, avšak není to úplně vhodné pro lidi, kteří s kompostováním teprve začínají nebo s ním nemají větší zkušenost.

Pokud stále váháte, co zvolit, rozhodněte se podle následujících informací. Ty vám pomohou rozhodnout, která metoda by pro vás mohla být ta pravá.

Použijte tradiční studené nebo horké kompostování, pokud:

  • Máte dostatek venkovního prostoru a plochu, kterou můžete věnovat kompostu.
  • Budete kompostovat velké množství zahradního odpadu a kuchyňských zbytků.
  • Máte velký zeleninový záhon, který můžete překopat a přidat do něj hotový kompost.
  • Máte velkou plochu půdy, kterou je třeba upravit – přidat živiny apod.
  • Chcete jen vysypat věci na kompostovací hromadu a nechat je tam. K tomu je ideální kompostování za studena.
  • Na hotový kompost nespěcháte a můžete počkat alespoň půl roku, než budete potřebovat použitelný kompost.
Kompostér na zahradě

Zdroj: istock.com

Vermikompostování používejte, pokud:

  • Máte omezený nebo žádný venkovní prostor.
  • Budete kompostovat především zbytky z kuchyně a kompostovatelný odpad z domácnosti.
  • Nepotřebujete mnoho kompostu, jen tolik, kolik stačí na rostliny v květináčích nebo na žížalí čaj. Vermikompost lze skladovat přibližně rok, takže pokud ho máte přebytek, můžete ho uskladnit do zásoby.
  • Nevadí vám manipulace s žížalami.
  • Chcete hnojivo s vysokým obsahem živin a s vlastnostmi odpuzujícími škůdce a choroby.
Vermikompostér

Zdroj: istock.com

Shrnutí na závěr

Při porovnávání vermikompostu a kompostu vlastně neexistuje jednoznačný vítěz. Oba jsou skvělým způsobem, jak se zbavit kuchyňského odpadu a přeměnit ho na něco užitečného. Liší se však obsahem živin a časem, který je potřeba k jejich výrobě – a právě to by pro vás měl být rozhodující faktor.

Přečtěte si také:
Vyplatí se pěstovat plodiny ve vyvýšených záhonech? Než se pro ně rozhodnete, poznejte všechny výhody a nevýhody.

Navíc každý člověk hledá pro svou zahradu něco jiného, takže je to spíše o osobní volbě a preferencích. Pokud jste však ještě nikdy nekompostovali a hledáte způsob, jak začít, může být pro vás, jakožto začátečníky, lepší volbou běžný kompost.

Dotazy, které by mohly vyvstat

Který z nich je lepší z hlediska živin?

V porovnání s vermikompostem má kompost méně živin. Vermikompost je díky žížalám bohatý na minerální látky a mikroživiny.

Který způsob vyžaduje více údržby a pracovních nákladů?

Kompostování vyžaduje jednoznačně více údržby a pracovních nákladů, jelikož celý proces je pomalejší a příprava kompostu trvá déle, zatímco proces vermikompostování je podstatně rychlejší než kompostování, protože se na něm podílejí žížaly, které rozklad biologického odpadu urychlují, proto vyžadují méně údržby a pracovních nákladů.

Jak často mám přidávat vermikompost?

Každé 2 až 3 měsíce lze do květináče přidat hrst vermikompostu. To zajišťuje zdravý a rychlý růst rostlin.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: ekologické zahrady kompost kompostování prirodni zahrada vermikompostéry
Sdílejte článek

Diskuze