Skladování nedojezených jídel v lednici
Zdroj: istock.com

Ohřívání zbytkových jídel může ohrozit vaše zdraví. Vyhněte se při tom nejčastějším chybám!

11. 01. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Zbytky z připravených jídel mohou být záchranným lanem, když nevíte, co máte uvařit, nemáte čas nebo nové potraviny. Zužitkovat jídla, která jste vařili dny předtím, do posledního zbytku je nejen ekologické, ale i ekonomické. Avšak je třeba vědět, jak na to, a naučit se umění přihřívat zbytky jídla.

Uměním ohřívat zbytkové jídlo je třeba rozumět postup, který dokáže zabít potenciálně škodlivé bakterie. Ano, mohou se nacházet i v potravinách, které už byly uvařené a vychlazené.

Potraviny nenechávejte při pokojové teplotě déle než dvě hodiny

Nedovolte, aby žádné potraviny podléhající zkáze, včetně vařených jídel nebo zbytků, stály při pokojové teplotě déle než dvě hodiny. Po vaření jakéhokoliv jídla se ujistěte, že jídlo má do doby podávání alespoň 60 °C. „Zóna nebezpečí“ se pohybuje mezi 4 až 60 °C – při těchto teplotách se mohou množit škodlivé bakterie, které způsobují nemoci přenášené potravinami.

Vyhazování zbytků jídel do odpadkového koše

Zdroj: istock.com

Potraviny podléhající zkáze, které stály více než dvě hodiny při pokojové teplotě, je třeba bohužel vyhodit. Po vaření a jídle vždy zchlaďte zbytky co nejrychleji. Pomohou plytké nádoby, krájení větších potravin na menší kousky, můžete rozdělit velké dávky polévky nebo dušeného masa do menších nádob, aby rychleji vychladly.

Totéž platí pro pečené maso vcelku či pečené kuře – před vložením do lednice je nakrájejte na menší části. Chlazení urychlíme i tehdy, když umístíme vzduchotěsné nádoby s jídlem do ledové koupele nebo koupele se studenou vodou.

Skladujte jídlo ve vzduchotěsných nádobách

Je-li to možné, pořiďte si vysoce kvalitní vzduchotěsné nádoby na skladování potravin místo obalů, hrnců a běžných plastových misek. Nezapomínejte na to, že množství zbytků by mělo odpovídat velikosti nádoby – tím se odstraní nadbytečný vzduchový prostor.

Přečtěte si také:
Znáte test čerstvosti vajíček? Víte, jak se mají správně skladovat a jak dlouho vám doma vydrží?

Neskladujete zbytky v lednici, která nechladí dostatečně

Zkontrolujte, zda je vaše lednička nastavená na 4 °C nebo méně. Nespoléhejte se jen na předprogramované nastavení, raději prověřte teplotu v ledničce teploměrem. Mnoho lidí má ledničku nastavenou na pět a více stupňů a téměř polovina uživatelů nezná správnou teplotu, na kterou by měla být jejich lednička nastavena. Výsledkem je bakteriální růst na potravinách, které později, často ve studeném stavu nebo nedostatečné ohřáté, sníte.

Zmražené jídlo v plastové nádobě

Zdroj: istock.com

Neuchováváte zbytky déle než tři až pět dnů

Chlazené zbytky je třeba spotřebovat do tří až pěti dnů nebo je zmrazit – pak vydrží až čtyři měsíce. Ke kontrole použijte i nos a vyhoďte všechny potraviny se slabým zápachem, změnou zabarvení nebo změnami ve struktuře. Základem je udržovat ledničku dobře organizovanou a psát na zabalené jídlo datum, kdy jsme ho připravovali.

Přečtěte si také:
Tyto potraviny byste rozhodně nikdy neměli ohřívat v mikrovlnné troubě, mohou vám uškodit!

Ohřívejte zbytky jídel na dostatečně vysokou teplotu

Při ohřívání zbytků se ujistěte, že dosáhnou 75 °C (měřeno potravinovým teploměrem). Omáčky a polévky ohřejte tak, že je přivedete k varu a přikryjete, aby se prohřály. Také pevné zbytky důsledně nechejte prohřát pod pokličkou – komplexnějšího prohřátí dosáhnete v troubě nastavené na spodní a horní ohřev. Takto zadržíte vlhkost a jídlo se prohřeje.

Mějte na paměti, že teploměr na jídlo je jediným spolehlivým způsobem, jak mít jistotu, že jídlo dosáhlo dostatečné teploty pro odstranění škodlivých bakterií i uvnitř. Je to obzvlášť důležité při ohřívání potravin, jako jsou kuřecí maso, vejce nebo vepřové maso, které jsou často kontaminovány bakteriemi.

Zapékací mísa se zbytkem těstovin lasagne

Zdroj: istock.com

Neohřívejte potraviny v mikrovlnce, která je kontaminovaná

Mnoho lidí stále používá k rozmrazování mraženého masa mikrovlnnou troubu. Myslete na to, že šťáva ze syrového masa často obsahuje škodlivé bakterie. Takže pokud používáte mikrovlnnou troubu k rozmrazování masa, mořských plodů nebo drůbeže a následně v ní ohříváte jídla, snadno dojde ke křížové kontaminaci. Po rozmrazování je nutné mikrovlnku důkladně dezinfikovat, včetně otočného talíře.

Sabína Zavarská
Zdroj: realsimple.com
Foto: istock.com

Kategorie: Recepty
Tagy: bakterie jidlo lednice mikrovlnné trouby skladování vareni
Sdílejte článek

Diskuze

  • Romadůr páchne. Je třeba ho vyhodit?

    Alex Dýr