Zdroj: Shutterstock

Sumak: Exotické a návykové koření, které oživí kuchyni a pomůže i žaludku

07. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Hledání netradiční chuti a dostupnost různých exotických druhů koření nás nutí zkoušet nové recepty, vůně a chutě. Populární koření je často ideálním „jedlým suvenýrem“ z dovolené. Možná se k vám touto cestou dostalo koření sumak (nazývané také sumah nebo sumach), pocházející z Blízkého východu.

Koření sumak je nepřehlédnutelné svou barvou, neodolatelné svou chutí, ale i pozitivními účinky na zdraví. Je tradičním kořením v arabské kuchyni a v kuchyni Blízkého východu. Dnes se pěstuje po celém světě, ale obzvlášť oblíbené je ve východní Asii, v Africe a v Severní Americe.

Přečtěte si také:
Zajímavé recepty z česneku: Vyzkoušejte například černé stroužky, které se řadí mezi superpotraviny

V evropské kuchyni má delší tradici než citróny

Koření sumak má výraznou kyselou chuť bez stop hořkosti. Využít ho můžete všude tam, kde byste jinak použili citrónovou šťávu. Je dobrou volbou, chcete-li do pokrmu přidat citrónovou chuť, ale nechcete do receptu přidávat tekutinu.

Známé bylo už před více než dvěma tisíci lety. Využívalo se jako diuretikum, přičemž se vyzdvihovaly především jeho zdravotní účinky proti nadýmání a průjmu. Staří Římané jím navíc zastavovali krvácení. Ještě před tím, než se citróny dostaly do Evropy, Římané používali sumak na dochucení jídel.

Sumak na grilovaném masu

Nejčastěji se používá koření sumak při grilování. Zdroj: Shutterstock

Koření má nejen výraznou chuť, ale i sytou, tmavě červenou barvu. Je proto vhodné i k dekorování pokrmů. Salát nebo hummus zlehka poprášený kořením sumak zaručeně polechtá chuťové pohárky.

Jak vypadá koření sumak?

Koření má podobu hrubého prášku. Prášek se získává ze sušených a mletých bobulí specifického druhu rostliny škumpa koželužská (Rhus coriaria).

Škumpa koželušská

Škumpa koželušská opadavý keř až malý strom z čeledi kešu. Zdroj: Shutterstock

Rostlina má tvar malých keříků a stromků, které vytvářejí červené plody – peckovice. Název pochází ze slova summaq, což znamená „tmavě červená“.

Chuť koření je návyková

Je docela možné, že když sumak ochutnáte, stane se stabilní součástí vaší kuchyně. Jídlu dodá specifickou chuť, svěžest a exotický vzhled. Je součástí mnoha směsí koření, například směsi adžika.

Díky kyselkavé chuti je vhodné k přípravě tučnějších druhů masa, na pečené kuře, kachnu, jehněčí nebo ryby. Můžeme ho přidat do marinád na grilování, přičemž se jeho chuť snoubí i s pečenou zeleninou. Výborné je s pečený lilkem nebo květákem.

Zeleninový salát s kořením sumak

Skvěle se dá koření sumak využít i na zeleninový salát. Zdroj: Shutterstock

Dodá chuť dipům, pomazánkám, hummusu nebo salátovým zálivkám. V kombinaci tohoto koření s olivovým olejem, výrazným sýrem, olivami a rajčaty získáme svěží a lehkou večeři.

Benefity pro zdraví

Sumak obsahuje vitamín C, antioxidanty, třísloviny, polyfenoly, flavonoidy, hlavně kvercetin. Tak jako v dávné minulosti, i v současnosti se vyzdvihuje prospěšnost koření sumak při trávicích problémech, zácpě a nadýmání. Pomůže i při refluxu a pálení žáhy.

Přečtěte si také:
Chutné pikantní recepty, které zahřejí a podpoří naše zdraví

Má antimikrobiální účinky a působí proti mnoha patogenům, včetně bakterií salmonela. Pomůže i při snižování horečky a při přetrvávajícím kašli. Smícháním s medem si můžete vyrobit domácí sirup proti kašli.

Sumak též pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Koření je účinné při snižování hladiny inzulínu tak, aby se zabránilo inzulínové rezistenci.

Čaj proti žaludečním těžkostem

Sumak odstraňuje z těla infekce a bakterie. Doporučuje se na přípravu čaje, který uleví při žaludeční nevolnosti. Do malého hrnce přidejte vodu v objemu jednoho až dvou hrnků. Lžičku sumaku vsypte do čajového sítka, vložte do hrnce a vařte pět minut. Užívejte jeden nebo dva menší hrnky denně.

Čaj zes sumaku

Ze sumaku je možné připravit čaj, který přináší zdravotní benefity. Zdroj: Shutterstock

Recept na vynikající marinovanou cibuli s kořením sumak

Suroviny

  • červená cibule
  • petrželová nať
  • olivový olej
  • vinný ocet
  • citrónová šťáva
  • cukr
  • sůl
  • sumak

Postup

Cibuli nakrájejte na tenké pásky a přidejte k ní čerstvou nasekanou petrželovou nať. Připravte si zálivku smícháním olivového oleje, octu, citrónové šťávy, cukru, soli a koření sumak. Cibuli smíchejte s marinádou a nechejte v lednici odstát minimálně třicet minut.

Sumak na cibuli

Jednoduché a velmi chutné je použití koření sumak na cibuli. Zdroj: Shutterstock

Takto připravená cibule je chutná do burgeru, tortily, salátů nebo jednoduše jako dekorace na chléb s pomazánkou. Cibule s tímto kořením bude i lépe stravitelná.

Fotogalerie

Text: Zuzana Paprskárová
F
oto: Shutterstock

Kategorie: Recepty
Tagy: koření vareni
Sdílejte článek

Diskuze