4 přirozené metody, jak zvítězit nad padlím v zahradě

4 přirozené metody, jak zvítězit nad padlím v zahradě

07. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Padlí je v našich zahradách jedním z nejčastějších onemocnění a dá se velmi snadno rozpoznat. Vypadá totiž přesně jako moučný posyp. Vytváří bílý nebo šedý práškový povlak na listech, stoncích i na samotných plodech.

Padlí je plísňové onemocnění způsobené odrůdami hub, které patří do řádu Erysiphales. Daří se jim v teplém a vlhkém prostředí, přezimují v půdě. Plíseň vytváří spory, které se šíří větrem, hmyzem a odtokem vody – tak se přenáší na okolní rostliny. Kromě chemických přípravků určených na boj proti padlí a některým dalším plísňovým onemocněním rostlin můžete vyzkoušet i přírodní přípravky.

padlí

Hydrogenuhličitan draselný proti padlí

Hydrogenuhličitan draselný je bezpečný a účinný fungicid, který při kontaktu usmrcuje spory. Stejně jako soda bikarbona funguje i preventivně. Zvyšuje hladinu pH nad 8,3. Tak vznikne zásadité prostředí, které je nevhodné pro růst hub.

Přečtěte si také:
Nejčastější problémy při pěstování mrkve a jak si s nimi poradit

Smíchejte tři lžíce hydrogenuhličitanu draselného, tři​ lžíce rostlinného oleje a půl lžičky tekutého mýdla v 3,8 litru vody. Promíchejte a nastříkejte na zasažené rostliny.

padlí

Mléko proti padlí

Několik studií prokázalo, že mléko nebo syrovátka jsou při usmrcování padlí ještě účinnější než chemické fungicidy. Studie univerzity v Connecticutu v roce 2009 testovala ošetření roztokem 40 % mléka a 60 % vody na rostlinách infikovaných padlím. Ukázala, že ošetření tímto roztokem bylo minimálně stejně efektivní jako chemické ošetření, navíc nemělo žádné vedlejší účinky. Není úplně jasné, proč mléko takto léčivě funguje, ale vědci předpokládají, že když reaguje se sluncem, vytváří volné radikály, které jsou pro houby toxické.

Smíchejte 60 dílů vody se 40 díly mléka nebo syrovátky a jednou týdně roztokem postříkejte zasažené rostliny. Chcete-li dosáhnout silného účinku, použijte neředěné mléko.

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin.

Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

padlí

Česnek proti padlí

Česnek má vysoký obsah síry a je účinným fungicidem. Česnekový olej si můžete koupit nebo udělat doma. Opět stačí postříkat postižená místa rostlin.

Přečtěte si také:
Víte, jak se podomácku a bez chemie zbavíte mravenců?

Rozdrťte šest stroužků česneku, přidejte 30 mililitrů organického oleje a 30 mililitrů alkoholu. Nechejte působit dva dny. Sceďte přes husté sítko. Česnek, který vám v něm zůstane, zalijte hrnkem vody a nechejte ještě den odstát. Pak smíchejte směs oleje s alkoholem s česnekovou vodou (samotný česnek vyhoďte) a rozřeďte v 3,8 litru vody. Dobře promíchejte, stříkejte jen na postižené listy.

Sabína Zavarská 
foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: padlí
Sdílejte článek

Diskuze