mravenci

Víte, jak se podomácku a bez chemie zbavíte mravenců?

24. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Jen co vyjde slunce a oteplí se, má nejedna domácnost problémy s mravenci. Netýkají se jen rodinných domů či chat, ale i panelákových bytů, především v nižších poschodích. Mravencům však nedělá problém dostat se i výše, pokud mají vhodné podmínky. Víte, jak se jich ekologicky zbavit?

Na trhu existuje vícero chemických přípravků proti mravencům, některé jsou však nebezpečné i pro domácí zvířata, nemluvě o malých dětech. Navíc další chemii v bytě asi nikdo nechce. Pokud se vám nedaří mravence odstranit a vytvořili si z vaší domácnosti svou vlastní, je namístě zavolat profesionály, kteří řeší napadení domácnosti škůdci odborně. V běžných případech, když mravenců zatím není mnoho, můžeme bojovat vlastnoručně vyrobenými přípravky.

mravenci

foto: istock

Co na mravence zabírá?

Na cestičky, kudy se pohybují, naskládejte přírodní repelenty. Proti mravencům je účinná kávová usazenina, máta peprná i citrón. Na místa, kam je uložíte, se už nevrátí. To však neřeší zdroj problému, protože mravenci si umí velmi rychle najít na oblíbená místa boční cestičky. Důležité je proto celou plochu, kde se vyskytují, případně i okolí, vyčistit roztokem vody a bílého octu v poměru 1 : 1. Mravenci ocet nemají rádi.

Jak fungují návnady?

V prodejnách zahradnických potřeb seženete návnadové stanice na mravence, které lokální problém řeší. Obsahují jed, který mravenci zanesou zpět do hnízda – ke královně. V ideálním případě pak vymizí celá kolonie. Jenže mravenci „dělníci“ často zahynou dříve, než se dostanou zpět do hnízda. V tom případě se jed ke zdroji problému nedostane.

mravenci

foto: istock

Co dělat, aby se mravenci u vás neusadili?

Mravence do našich domácností vede touha po potravě, vodě a bezpečí. I když jen těžko zastavíme každého jednotlivého mravence, následující rady nám pomohou mravenčí invazi zabránit.

  • Nenechávejte potraviny, špinavé talíře nebo zbytky jídel na místech, kde by se k nim mravenci mohli dostat. Většinu mravenců přitahují sladké a mastné potraviny.
  • Utěsněte trhliny, praskliny a otvory kolem oken, dveří a potrubí. Použijte tmel nebo těsnění, aby se mravenci nemohli dostat do vašeho domu, respektive bytu.
  • Opravte netěsnosti v koupelně, na toaletě, u vodoinstalace a elektroinstalace a vysušte vlhká místa v domácnosti.
  • Odstraňte ze dvora hnijící kulatinu a řezivo.

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: mravenci přípravky proti mravencům rady a tipy Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze