Zdroj: iStock

Koberec do jídelny? Při správném výběru nebudete litovat

28. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Uvažujete nad tím, zda si pořídit, či nepořídit do jídelny koberec? Záleží na tom, jaký zvolíte. Navzdory riskantnímu prostředí z hlediska znečištění může koberec výborně posloužit i v jídelně. Jen si musíte správně vybrat.

Co radí odborníci při výběru koberce do jídelny?

Dobře zvolený koberec pod jídelní stůl znásobí zážitek ze stolování, soustředí hosty kolem stolu a umocní atmosféru soudržnosti. Určitě je dobrým nápadem, máte-li tvrdou podlahu – ať už dřevěnou, dlažbu, nebo betonovou.

Světlá jídelna

Koberec dokáže jídelnu zútulnit. Zdroj: iStock

Jídelna bez koberce může vypadat chladně a nedokončeně. Samozřejmě vzhledem k účelu této části obytného prostoru je třeba volit koberce, které je možné co nejsnáze udržovat a čistit.

Jak postupovat při výběru koberce do jídelny

Před definitivním výběrem koberce do jídelny se vyplatí postupovat podle následujcícíh kroků:

1. Zamyslete se nad tím, jak prostor jídelny využíváte

Jídelna v mnoha rodinách neslouží jen ke stolování. Bývá též prostorem pro práci nebo odpočinek s rodinou či přáteli. Ještě dříve, než si vyberete koberec pod jídelní stůl, zamyslete se, jak využíváte tento prostor.

Pes na koberci

Při výběru koberce by měl být brán ohled i na případné domácí mazlíčky. Zdroj: iStock

Je-li vaše jídelna částí velkého otevřeného prostoru, umístění koberce pod stůl je výborným způsobem, jak zvýraznit a odlišit jednotlivé funkční zóny.

Přečtěte si také:
Neobvyklá rekonstrukce, ve které hrají hlavní roli oblouky a pigmentový koberec

2. Jakou velikost by měl mít jídelní koberec?

Při výběru koberce do každé místnosti jsou důležité proporce. Volba rozměrů vyžaduje opatrnost. Příliš malý koberec by v porovnání s velkým jídelním stolem a židlemi vypadal jako poštovní známka. Naopak příliš velký zase může úplně pohltit místnost. Určitě nechcete ani jedno, ani druhé.

Výběr koberců

Výběr koberce do jídelny by neměl být podceňován. Zdroj: iStock

Jak tedy zjistit správné proporce koberce?

Nejprve změřte nábytek, který chcete, aby stál na koberci. V tomto případě jsou to židle a stůl, případně příruční stolek. Dobrým pravidlem, které si musíme zapamatovat je, že koberec pod stolem by měl být alespoň o šedesát centimetrů širší než deska stolu – rozhodně by se nemělo stát, že když odsunete židli od stolu při vstávání, budou dvě nohy na holé zemi a dvě na koberci.

3. Dotvořte kýženou atmosféru v jídelně

Jakou atmosféru má v současnosti vaše jídelna? Máte na stěnách mnoho barev, nebo je spíše jednobarevná? V závislosti na stylu interiéru dokáže koberec vytvořit různý efekt – buď prostor jídelny uzemní a zjednoduší, nebo naopak váš pokoj oživí a učiní originálním. Chcete-li zjemnit rušivé vlivy, zvolte jednoduchý, elegantní odstín koberce, například šalvějovou zelenou.

Kuchyň

Specifický styl v domácnosti si žádá také specifický výběr koberce. Zdroj: iStock

Barevné vzorované koberce fungují zase výborně v monochromatických jídelnách, navíc vzory dobře skryjí i případné nečistoty.

4. Vyhněte se světlým barvám

Stejně jako u současných trendů jídelních stolů je i při barevnosti koberce nejlepší myslet prakticky. Světlý koberec nikdy nebude dokonalým kobercem pod jídelní stůl. Lepší volbou jsou koberce s celoplošným vzorem a střední až tmavší barevnosti.

5. Přírodní materiály jsou dobrou volbou

Také nad materiálem jídelního koberce je třeba popřemýšlet. Některé materiály jsou obzvlášť vhodné pro zóny náchylné na skvrny. Velmi praktické jsou koberce z konopí a juty – vypadají nenuceně, příjemně spojují prostor a jsou snadno udržovatelné, když se podaří něco rozlít.

Stylová jídelna

Jídelna je místem setkávání rodiny, proto by měla vytvářet uvolňující atmosféru. Zdroj: iStock

Dalším dobrým tipem do jídelny je vlna. Vlněné koberce jsou krásné, navíc vlna má přirozený ochranný povlak, který je odolný vůči skvrnám. Snadno se udržují a zároveň jsou velmi příjemné pod nohama.

Přečtěte si také:
Čím se řídit při výběru koberců?

6. Dodržujte pokyny na péči

Máte-li svetr, který se dá čistit jen chemicky, zřejmě si dáváte pozor, kam si ho oblečete. Stejně tak nechcete mít v jídelně koberec, který je příliš náročný na údržbu. Proto si dříve, než ho koupíte, přečtěte pokyny pro péči o něj. Většina ručně všívaných koberců vyžaduje velmi časté vysávání, také se vyhýbejte kobercům s vysokým nebo „huňatým“ vlasem.

Moderní jídelna

Koberce s příliš dlouhým chlupem mohou působit problémy při přesouvání židlí. Zdroj: iStock

7. Vyberte si koberec, který vám udělá radost

Ať už máte jídelnu malou, nebo velkou, při výběru koberce je kromě praktických faktorů dobré myslet i na estetické. Investujte do takového koberce, který vám přinese radost – tvarem, vzorem, barvami.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategorie: Design interiérů
Tagy: jídelna koberce zařízení jídelny
Sdílejte článek

Diskuze