Neobvyklá rekonstrukce, ve které hrají hlavní roli oblouky a pigmentový koberec

10. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Stavba z 19. století, která se nachází v sicilském údolí Val di Noto, má výrazné architektonické rysy, které charakterizují lokální architekturu tohoto období.

Sám autor rekonstrukce stavby Giuseppe Gurrieri říká: „Projekt je založen na dualitě mezi tradicí a inovací. Starodávné kouzlo nemovitosti jsme přetvořili řešeními, která do hloubky obnovila prostory, jejich funkce a obraz samotného panského domu.“

klenby a přechodové oblouky

foto: Giancarlo Tinè

Klenby, oblouky a tvrdý vápenec

Hlavním rysem architektury tohoto historického domu jsou klenby a přechodové oblouky. Při přeměně se podařilo obnovit všechny klenuté stropy a existující kamenné části z tvrdého vápence, kamenné zdi, které se nacházely v horším stavu, pokryly a dotvořily vápennou omítkou.

Přečtěte si také:
Historický byt z 30. let po proměně: Propojený, odlehčený, prosvětlený

Úžasně působí v interiéru zaoblená zrcadla, která nikdy nejsou prvoplánově umístěna, ale mají hlubší význam. Často vytvářejí při pohledu na celek až umělecký artefakt. Dokonce i nábytek vyrobený na míru sleduje zakřivené linie oblouků.

kuchyň v historickém domě

foto: Giancarlo Tinè

Dispozice podle kruhového schématu

Další specialitou stavby jsou stěny silné osmdesát centimetrů. Architekt je umně využil, ale bylo nutné upravit dispozici interiéru vzhledem k moderním potřebám. Díky tomu vznikly některé zajímavé detaily a zákoutí s oblouky. Nové bydlení majitele je vytvořeno podle kruhového schématu kolem schodů.

koupelna s klenbou

foto: Giancarlo Tinè

Co je to pigmentový koberec?

Vizuální centrální osu tvoří prostor od obývacího pokoje přes jídelní kout, až po koutek na čtení. Odsud směřuje do ložnice a koupelny s výhledem na nádvoří. Všechny části dispozice používají tytéž materiály, ale atmosféra v nich se mění krok za krokem, místnost od místnosti.

Přečtěte si také:
Soukromí i v historickém centru? V tomto moderním rodinném domě ano!

Ovlivňuje ji měnící se vzor podlah, dekorativní textura vyrobená z monochromatických betonových dlaždic. Mění se i barva místností – z bílé v zelenou a následně v černou. Architekt nazývá tuto hru barev „pigmentovým kobercem“, který překvapuje návštěvníky, když přecházejí z jedné místnosti do druhé.

ložnice s klenbou

foto: Giancarlo Tinè

Dům K na Sicílii

architektonické studio: Studio Giuseppe Gurrieri
autor projektu: Giuseppe Gurrieri
spolupráce: Giulia Filetti
lokalita: Sicílie, Itálie
realizace: 2018

Sabína Zavarská
foto: Giancarlo Tinè

Kategorie: Design interiérů
Tagy: historické domy klenby
Sdílejte článek

Diskuze