Soukromí i v historickém centru? V tomto moderním rodinném domě ano!

31. 12. 2018
Diskuze (2)
Sdílet

Bydlení v historickém centru města má velké kouzlo. Jak zde však vytvořit rodinný dům, který by chránil soukromí domácích a vyhovoval potřebám moderní rodiny?

Je jednoznačné, že musí mít nenápadný tvar přizpůsobený okolí, a to není zdaleka všechno. Takto si se zadáním návrhu domu v historickém centru Mikulova vyhráli architekti ze studia Mimosa architekti.

Dva hlavní cíle: zapasovat a poskytnout soukromí

Zámecká ulice v centru Mikulova má velmi silnou atmosféru, zároveň poskytuje výhled na nedaleké Rakousko. Za pozemkem uprostřed staré židovské čtvrti, na němž měl příští dům stát, ční masivní mikulovský zámek. Architekti ve svém návrhu chtěli v první řadě využít potenciál unikátní lokality. Dům musel působit nenápadně a nerušit cenné prostředí. Velmi důležité, a rozhodně ne jednoduché, bylo zajistit v této turisticky rušné lokalitě dostatek soukromí pro rodinu majitele.

Ochraňující zdi z vápence a cihel

Pozemek o rozloze 240 metrů čtverečních je díky tvaru půdorysu do „L“ využit dokonale. Architekti navrhli na ochranu soukromí několik zdí z místního vápence a cihel. Působí velmi příjemně a přirozeně zapadají do prostředí. Díky těmto zdem mohou domácí využít propojení interiéru s exteriérem a posezení na dvoře. S prostorem dvora je přímo propojena obývák a ateliér, ale díky vnějšímu schodišti a terase i ložnice.

Dřevo a poctivé zdivo

V interiéru zaujme využití různých výškových úrovní ulice a dvora, propojení vnitřních prostorů a v patře otevřený prostor až po krov. Zajímavá je i kombinace materiálů. Ateliér je řešen jako lehká dřevěná stavba s fasádou z modřínových prken, základní dům je poctivou zděnou stavbou s klasickou omítkou a sedlovou střechou. Materiály, ze kterých je dům postaven, jsou tedy obdobné jako v okolí na starších domech.

Nechybí ani růže a bylinky

„Formu stavby zjednodušují skryté žlaby, keramické střešní šindele jsou obdobné jako bobrovka v okolí, jen s rovnou hranou. Okna jsme navrhli jako bezrámová nebo dřevěná s jednoduchými profily a umístili je do různých hloubek okenních otvorů. Prostor dvora je z velké části zpevněný cihlovou terasou a mlatem, kolem zdí jsou vysazeny růže a bylinky,“ doplňují autoři projektu.

Dům v Zámecké ulici ve zkratce

architektonické studio: Mimosa architekti

lokalita: Mikulov, ČR

rok realizace: 2017

spolupráce: Kateřina Fryzelková

rozloha pozemku: 240 m2

Sabína Zavarská

Foto: Robert Žákovič

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dům v Mikulově historické domy Mikulov rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • bílá lego kostka pod historickým skvostem. Mohlo to být ale horší, než nuda svítící do dálky.

    flanér
  • Mě se to nelíbí ani z jedné strany, ale ani uvnitř…šedivá nuda

    Amálka