Zdroj: Shutterstock

Chcete útulný a stylový domov? Pořiďte si interiérový strom!

06. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Mezi pokojovými rostlinami udělají největší dojem interiérové stromy. Fungují v každé místnosti, oživí ji a vytvoří příjemnou atmosféru. Čistí vzduch a stávají se významným designovým prvkem. Který z nich si vybrat a proč?

Samozřejmě, koupit si strom do interiéru domu či bytu je finančně nákladnější, než když si koupíte jen malou pokojovou rostlinku.

Květiny v interiéru

Zdroj: Shutterstock

O to důležitější je vybrat si tak, abyste mu dokázali poskytnout vše, co potřebuje. Které interiérové stromy se snadno udržují a vytvoří kouzelnou, či přímo dovolenkovou atmosféru?

1. Pachira aquatica

Je známá i jako „penízkový strom“ a prodává se s krásně pletenými kmínky, které se postupně zpevňují. Z nich vyrůstá koruna oválných a zářivě zelených listů. Dobrou zprávou je, že stromu se daří i pod žárovkovým osvětlením.

Pachira aquatica

Zdroj: Shutterstock

Náš tip: Pokud nemáte v místnosti dostatek světla, můžete si vypomoct umělým. Pachira je relativně nenáročná na údržbu, má ráda vlhkost a jasné nepřímé světlo. Potřebuje hodně vody jednou týdně a mezitím rosení listů.

2. Fíkus lyrový (Ficus lyrata)

Výborně funguje v koutech místností, má dekorativní kožovité lesklé listy v zajímavých tvarech. Snadno a rychle se rozvětvuje, proto potřebuje dostatek prostoru.

Přečtěte si také:
Rostlinné terárium aneb miniaturní zahrada ve skle

Potěší ho množství světla, ideálně z každé strany. Chraňte strom před průvanem, půdu udržujte vlhkou, ale ne mokrou. Skvělým pomocníkem je samozavlažovací květináč.

3. Olivovník

Když máte dostatek prostoru v kuchyni či v jídelně, přidejte do nich olivovník. Tento exotický strom je přímo spojený s kuchyní díky olivám a olivovému oleji, proto se sem skvěle hodí.

Olivovník na parapetu

Zdroj: Shutterstock

Olivovníky nejsou náročné na péči, stačí, když jim vytvoříte podobné prostředí, jako mají v původním středomořském podnebí. Postavte je na teplé, dobře osvětlené místo a dopřejte jim hodně vody.

4. Bucida buceras

Tomuto nádhernému stromu se říká i černý olivovník, i když olivovníkem není. Krásně vynikne ve velkých halách a v místnostech s dvojitou výškou stropu. Dokáže totiž dorůst až do výšky tři a více metrů.

Potřebuje rozptýlené světlo, toleruje i polostín. V létě ho zalévejte jednou týdně, v zimě po proschnutí substrátu. Zlepšuje kvalitu ovzduší, ale pozor, bucida je mírně jedovatá. Rostlinu udržujte mimo dosahu dětí a domácích zvířat.

5. Palma paprsčitá (Licuala grandis)

Překrásný palmový strom, který vás okamžitě přenese do tropů. Nejlépe funguje ve velkých prázdnějších místnostech, v podkroví a v pokojích s vysokým stropem.

Palma paprsčitá

Zdroj: Shutterstock

Vyplní prostor nejen do výšky, ale i do šířky a jeho listy vytvářejí působivé vějíře. Potřebuje jasné světlo a vlhkost, vhodná je nejen pravidelná zálivka, ale i rosení.

6. Banánovník

Díky listům, které přitahují pozornost, oživí banánovník každý interiér architektonickou zelení.

Není divu, že je jedním z nejoblíbenějších pokojových stromů. Banánovník je vysoký a má velké listy, takže potřebuje pořádnou zálivku, světlé a velmi teplé místo. Tyto rostliny milují vlhkost – i vzdušnou. Z listů pravidelně utírejte prach.

Přečtěte si také:
Nenáročné rostliny pro výzdobu ložnice, které vytvářejí relaxační atmosféru a navíc čistí vzduch

Trpasličí banánovník představuje o něco menší verzi, která vyhovuje jakýmkoliv výškovým omezením a vyžaduje jen poměrně jednoduchou péči.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Trendy
Tagy: interier stromy
Sdílejte článek

Diskuze